Karp jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wigilijnych potraw. Dla wielu to właśnie ona jest najważniejsza na świątecznym stole. Tę rybę przyrządzicie na wiele sposobów. Można ją zrobić tak, żeby smakowała całej rodzinie. Karp po żydowskukarp pieczony, karp w śmietanie lub karp w galarecie – dla każdego coś dobrego. Najpopularniejszą formą serwowania karpia na Wigilii jest jednak karp smażony. To właśnie on od lat gości na polskich stołach podczas tej wyjątkowej wieczerzy.

Jak przygotować karpia do smażenia?

Smażony karp to pyszne i proste danie. Przed smażeniem należy go jednak odpowiednio przygotować. Najpierw odetnijcie głowę i płetwy, jeśli są – usuńcie wnętrzności. Następnie pozbądźcie się łusek za pomocą noża lub skrobaka do ryb i pokrójcie karpia w dzwonki. Mięso dokładnie umyjcie i osuszcie ręcznikiem papierowym, a później oprószcie solą oraz pieprzem i zanurzcie w mące. Strzepnijcie nadmiar mąki z karpia i połóżcie na rozgrzany na patelni olej.

Co zrobić, żeby karp po usmażeniu był soczysty?

Soczysty karp, który wręcz rozpływa się w ustach, będzie hitem każdej Wigilii (i nie tylko). Nierzadko wychodzi zbyt suchy, a to psuje efekt całej potrawy. Żeby jego smak pozostał na długo w pamięci, warto wykorzystać patent naszych babć.

Co dokładnie należy zrobić? Po usmażeniu karpia przełóżcie go do naczynia z kawałeczkami masła – to właśnie ten składnik odpowiada za doskonałe przyrządzenie tej ryby. Całość szczelnie przykryjcie i trzymajcie w cieple. Na koniec pozostaje wam już tylko delektowanie się wspaniałym smakiem tej ryby.