Najczęściej po zrobieniu rosołu, w polskich domach na kolejny dzień pojawiają się 2 dania. Jednym z nich jest oczywiście zupa pomidorowa gotowana na rosole, a drugim - sałatka jarzynowa. W końcu gotowane warzywa najlepsze są wtedy, gdy pachną mięsem i przyprawami - to właśnie takich najlepiej użyć do zrobienia sałatki jarzynowej. W przypadku tej prostej i klasycznej przekąski trzeba jednak być ostrożnym z dodatkami - jeden z nich może szybko wszystko zepsuć. 

Składniki na sałatkę jarzynową

Sałatka jarzynowa jest tak wdzięcznym daniem, że nie trzeba czekać na specjalną okazję, by ją przygotować - choć wielu osobom kojarzy się ze świętami, bo wtedy właśnie najczęściej pojawia się ona na naszych stołach. Podstawowy przepis na sałatkę jarzynową to:

  • ugotowane ziemniaki,
  • ugotowana marchew,
  • ugotowana pietruszka,
  • ugotowany seler,
  • jajka na twardo,
  • kiszone ogórki,
  • groszek z puszki,
  • sól, pieprz,
  • majonez i musztarda do smaku.

Wszystkie składniki kroimy na drobną kostkę, dorzucamy groszek, majonez i musztardę, doprawiamy solą i pieprzem i mieszamy.

Jednak wiele osób dodatkowo dorzuca do sałatki kukurydzę, pokrojone jabłko, por, lub cebulę. Jeden z tych składników lepiej od razu odstawić.

Czego nie dodawać do sałatki jarzynowej?

Jeżeli macie więc w planach zrobienie sałatki, weźcie sobie do serca poradę Magdy Gessler na temat tego dania.
Znana restauratorka wyjawiła, że do swojej sałatki jarzynowej nigdy nie dodaje cebuli. Dlaczego? Jak podkreśla Gessler, cebula przede wszystkim nie każdemu smakuje. Jest ona dość ostra, przez co na przykład dzieci mogą nie polubić sałatki z takim dodatkiem. Kolejny powód to mocny zapach, który szybko dominuje całą sałatkę i później rozchodzi się po lodówce. Jeżeli więc nie przepadacie za silnym aromatem cebuli, lepiej ją pomińcie podczas przygotowania. Restauratorka proponuje, by zamiast cebuli dorzucić kilka pokrojonych grzybków marynowanych.

Cebula powinna być oddzielnie, ponieważ nasza cebula jest bardzo mocna i jeżeli ją dołożymy dzień wcześniej, to potem, jak otwieramy lodówkę, to nam wyje taki gaz cebulowy - powiedziała na Instagramie Magda Gessler

Jak przedłużyć świeżość sałatki jarzynowej?

Jakich jeszcze kłopotów może przysporzyć sałatka jarzynowa? Gdy zrobicie jej naprawdę dużo, nie pozostaje wam nic innego, jak szybko ją zjeść, ponieważ prędko się psuje. Można jednak temu zaradzić w prosty sposób - jeśli widzicie już w trakcie przygotowania, że wyjdzie wam dużo sałatki, nie dodawajcie do niej majonezu ani jogurtu. Pokrójcie warzywa w kostkę, włóżcie do miski (a najlepiej szczelnie zamykanego pojemnika) i tak zostawcie, a sos do sałatki zróbcie osobno. Dopiero nakładając sobie warzywa na talerz, dodajcie sos i wymieszajcie. Dzięki temu sałatka dłużej zachowa świeżość.