Koniec września obfituje w mnóstwo warzyw i owoców, które właśnie teraz dojrzewają na krzaczkach. czasami jest ich tyle, że nie wiemy jak je przerobić, by nic się nie zmarnowało. Pomidory, ogórki, cukinie, papryka. Wszystkie te dary najlepiej zamknąć w słoiki i cieszyć się ich smakiem przez kolejne długie miesiące.

Niezastąpione właściwości papryki

Papryka to warzywo, które nie tylko pięknie wygląda i smakuje. Ma w sobie mnóstwo witamin i substancji odżywczych. Paprykę można kupić w wielu odmianach. Słodka, ostra, czerwona, żółta, zielona. W każdym wariancie to prawdziwa bomba witaminowa. Najcenniejsza jest witamina C. Już jedna papryka zawiera całkowite, dzienne zapotrzebowanie na witaminę C dla dorosłej osoby i jest jednym z najlepszych jej źródeł. Jedna papryka ma w sobie tyle samo witaminy C, ile znajduje się w 16 cytrynach. Co więcej, witamina C, zawarta w papryce, nie ulega rozkładowi w trakcie gotowania, pieczenia, czy suszenia.
Obecna w papryce witamina B6 (pirydoksyna) poprawia proces tworzenia się czerwonych krwinek. Zawarta w niej witamina K1 ma wpływ na krzepliwość i zdrowie kości, a potas wykazuje pozytywny wpływ na pracę układu krwionośnego.
Papryka jest też bogata w przeciwutleniacze, w szczególności witaminę E oraz A, które odgrywają rolę w zapobieganiu chorobom przewlekłym, w szczególności chorobom serca.

Najlepsza papryka do słoików

Dlatego też warto spożywać paprykę jak najczęściej, a jesienią przygotować zapasy na całą zimę. Nasz przepis na paprykę do słoików warto zapamiętać, albo zapisać, bo jest tak dobra, że będziecie ją robić co roku. Najważniejszą zmianą w tym przepisie, przed włożeniem papryki do słoików, jest jej wcześniejsze upieczenie w piekarniku. Dzięki temu zabiegowi pieczona papryka jest delikatniejsza w smaku i słodsza. Nie używamy tez zwykłego octu, zastępując go octem jabłkowym.

Do jej przygotowania potrzebujecie:

  • 2 kg papryki
  • 4-6 ząbków czosnku
  • łyżka soli
  • 1-2 liście laurowe
  • 3 sztuki ziela angielskiego
  • 1/3 szklanki octu jabłkowego
  • 1 butelka oliwy

Papryki wymyjcie pod wodą, rozkrójcie i pozbądźcie się gniazd nasiennych. Piekarnik nastawcie na 230 stopni. Blachę z piekarnika wyłóżcie papierem do pieczenia i połóżcie na nim pokrojone w ćwiartki papryki.Przed włożeniem do piekarnika posmarujcie papryki oliwą.
Paprykę możesz delikatnie natłuścić oliwą, ale nie jest to konieczne. Gdy piekarnik się nagrzeje, włóżcie blachę z papryką do czasu, aż zrobi się miejscami niemal czarna. Nie obawiajcie się, że się spaliła, tak ma być.
Wyjmijcie blachę z paprykami z piekarnika, przełóżcie całość do miski i odstawcie na chwilę, by lekko przestygła. Teraz bez problemu obierzecie ją ze skórki, wystarczy chwycić na jednym brzegu i zerwać.
Obrane papryki przełóżcie do miski, dodajcie ocet jabłkowy i czosnek przeciśnięty przez praskę. Całość delikatnie, ale dokładnie wymieszajcie i dodajcie olej. Ponownie wymieszajcie i odstawcie na 2-3 godziny.
Po tym czasie włóżcie paprykę do wyparzonych wcześniej słoików zalewając pozostałym w misce olejem z przyprawami tak, by przykrył paprykę. Do każdego słoika dorzućcie liść laurowy i ziele angielskie. Szczelnie zakręćcie słoiki i pasteryzujcie 2-3 minuty w wodzie. Kiedy słoiki całkowicie wystygną, przenieście je do piwnicy albo spiżarni.

Co można zrobić z papryki?

Papryka do słoików to nie jedyny pomysł na nadmiar papryki. Poniżej znajdziecie pomysły na pyszne dania z papryką.

Ketchup z papryki
Papryka konserwowa
Faszerowana papryka po meksykańsku
Buraki z papryką
Krem z pieczonej papryki