Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy paprykę przechowujemy w lodówce? Czy w ten sposób nie traci ona swoich aromatów i smaków? Warto podejść do tematu z różnych perspektyw. Na rynku dostępnych jest wiele papryk i każda z nich na swój sposób reaguje na temperaturę wokół. Papryki jednak dość często narażone są na zepsucie. Najczęściej przed pleśnieniem miękną i tracą swoje wartości.

Chcecie wiedzieć, jak przechowywać paprykę? Musicie jeszcze sprawdzić, jak ją wybierać w sklepie. Samo przechowywanie papryki to jedno. Ważne jest miejsce, temperatura, wilgotność i otoczenie wokół, ale jeśli kupicie złą paprykę, to nie uratuje jej nawet perfekcyjne miejsce, w którym ją ułożycie. Nauczcie się przede wszystkim wybierać papryki w sklepie, poznajcie różnice między nimi i zawsze kupujcie te, które wam się przydadzą i które wytrzymają najwięcej czasu w domu. Dzięki temu będziecie mogli cieszyć się chrupką i smaczną papryką przez wiele dni, np. dodając ją do różnorodnych potraw, czy to do sosów, mięs czy po prostu do kanapek.

Gdzie i jak najlepiej przechowywać paprykę?

Zacznijmy całą sprawę z papryką od sposobu jej wybierania. Papryki nie różnią się jedynie poziomem ostrości czy też gorzkości. Każda z nich ma inną wartość witamin, które przekazuje w trakcie spożywania. Najzdrowsza jest zielona papryka, która charakteryzuje się największym stopniem gorzkości. Najbardziej przystępna dla wielu jest papryka czerwona, która ma lekko słodki smak i ciekawy kolor. Czy jednak są inne wyznaczniki wyboru? Poza poziomem ostrości, kolorem i wartością witamin?

Wspomnieć można również o płci papryk. Ocenia się ją po sprawdzeniu wypukłych końcówek. Damskie papryki mają cztery uwypuklenia. Czym taka papryka się charakteryzuje? Jest pełna nasion, ma słodki smak, jest chrupka, trwała i idealna do sałatek czy kanapek. Męska papryka ma jedynie trzy wypuklenia u dołu warzywa. Taka papryka jest ostrzejsza i miększa, zawiera znacznie mniej nasion. Wykorzystuje się ją do pieczenia, duszenia i gotowania, świetnie sprawdza się do sosów i mięs.

Czy płeć papryki ma znaczenie pod względem przechowywania? Jak najbardziej. Papryki żeńskie są trwalsze i bardziej wytrzymałe. Jeśli kupujecie to warzywo z myślą o sałatkach czy kanapkach, a przy okazji, wiecie, że nie zjecie jej w ciągu tygodnia, lepiej postawić na wersję żeńską, która dłużej poleży w lodówce. Warto też mieć na uwadze fakt, że kupowana papryka nie powinna mieć żadnych skaz ani pęknięć. To przyczynia się do szybszego psucia się warzywa.

Jak przechowywać paprykę, żeby wytrzymała wiele dni? Wystarczy włożyć ją do zimnego miejsca, np. do piwnicy czy też do lodówki. W temperaturze poniżej 12°C papryka jest bezpieczna, nie przejrzewa, nie pęka i nie psuje się. Najlepiej położyć ją na samej górze lodówki, gdzie jest najchłodniej, aby w pełni cieszyć się jej smakiem i aromatem. Tak przechowywana papryka może leżeć sama, bez żadnych pojemników. Jeśli jednak zostanie pokrojona, warto zamknąć ją w szklanym pojemniku ze szczelną pokrywką.

Przechowywanie papryki niedojrzałej

Czy paprykę przechowujemy w lodówce? Nie, jeśli jest niedojrzała. Jeśli do domu przyjdziecie z papryką, która potrzebuje jeszcze dojrzeć, musicie o nią zadbać. Jak to zrobić? Bardzo prosto. Wystarczy, że warzywo zawiniecie w gazety (ważne jest to, żeby nie były kolorowe) dobrze sprawdzi się również papier do pieczenia. Następnie tak owinięte papryki trzeba włożyć do pojemnika, ten może być plastikowy czy wiklinowy. Pojemniki nie muszą być szczelnie zamknięte. Ważne jednak jest to, aby papryka nie była narażona na dużą wilgoć i zmiany temperatur. Dobrze jest trzymać ją z dala od okien, drzwi, przeciągów, kuchenek czy piekarników.

Jak długo przechowywać paprykę?

Dobrze przechowywana papryka może wytrzymać w domu do dwóch tygodni. Warto jednak pamiętać o tym, że z każdym dniem traci ona coraz więcej witamin. To samo tyczy się jej chrupkości. Papryka przestaje być jędrna po około tygodniu. To moment, w którym warto pokroić ją i wrzucić do sosu czy mięsa, aby cieszyć się jej smakiem, jednocześnie nie przejmując się utratą chrupkości. Pomarszczona papryka nie jest zepsuta, ale nie nadaje się już do kanapek czy sałatek.

Papryka to jednak warzywo, które można ożywić, jeśli nie jest w bardzo złym stanie. W tym celu należy zalać ją lodowatą wodą, a do miski, w której pływa, dorzucić kilkanaście kostek lodu. Dzięki temu papryka odzyska swój kształt oraz chrupkość. To bardzo dobry sposób, gdy chce się odratować warzywo przed użyciem bądź jeśli grozi mu wyrzucenie z powodu utraty chrupkości.

Co istotne, paprykę można mrozić. Lepiej jednak nie wkładać jej całej do zamrażalnika. Logiczne jest pokrojenie jej w paski czy w kostkę, następnie umieszczenie jej w worku do mrożenia i w ten sposób włożenie do zamrażalnika. W ten sposób otrzymuje się już gotową paprykę, którą w razie potrzeby można dorzucić do zupy czy sosu i to bez rozmrażania. Taka papryka może spędzić w zamrażalniku około 6/8 miesięcy.

Jak przechowywać paprykę na zimę?

Świeżą paprykę można trzymać w piwnicy, spiżarni bądź w lodówce. Istotne jest to, aby towarzyszyła jej niska temperatura, która pozwala jej przetrwać wiele dni. Jak jednak dbać o paprykę zimą? Można cieszyć się świeżymi warzywami, ale dobrym pomysłem jest tworzenie przetworów czy mrożenia. Papryka nadaje się do słoików, do suszenia i do mrożenia. W każdej postaci sprawdza się świetnie, dzięki czemu łatwo wykorzystuje się ją przez całą zimę i stale korzysta się z wartościowych witamin, które kryją się w tym warzywie.

Jak przechowywać suszoną paprykę?

Suszoną paprykę przechowuje się podobnie jak suszone grzyby. Do tego potrzebny jest wyparzony, czysty słoik z pokrywką. Papryka suszona powinna w nim wylądować, zostać szczelnie zamknięta, a następnie schowana w ciemnym, chłodnym miejscu, z dala od wysokiej wilgotności. Taka suszona papryka może przetrwać nawet dwa lata i to bez utraty smaków i aromatów.