Aby zrobić idealny syrop z pędów sosny w domowych warunkach, musimy zaopatrzyć się oczywiście w podstawowy składnik, czyli pędy sosny. Młode części drzewka należy zbierać wyjątkowo uważnie. To z nich tworzą się nowe gałązki, dlatego nie możemy obrywać ich bez rozwagi. Najlepiej wybierać bujne sosny, a potrzebną ilość zebrać z kilku stanowisk. Dziko rosnące sosny i iglaki z ogródka mogą różnić się wielkością pędów. Te polecane powinny mierzyć ok. 7-8 centymetrów. Część osób nastawia syrop z pędów sosny już na przełomie marca i kwietnia – korzystając z bardzo młodych pędów, które mają dużo żywicy.
Inni czekają do pełni sezonu i syrop z pędów sosny robią w maju lub na początku czerwca. Pędy sosny należy zebrać zanim wypuszczą igły. Powinny być jasnozielone (ew. z brązową łupinką) i lepkie – dzięki temu mamy pewność, że zawierają dużo cennego soku.  Nie mogą być zbyt małe, ale nie powinny też być za długie. Optymalny rozmiar to od kilku do 10-12 centymetrów – dłuższe przyrosty z reguły mają już zbyt mało soku.

Uwaga! Niektóre gatunki sosny rosnące w Polsce podlegają ochronie prawnej, a 3 z nich (sosna limba, kosodrzewina i błotna) są objęte ścisłą ochroną. Dlatego też nie zrywajcie pędów z sosen rosnących w lasach. Użyjcie tych z własnych przydomowych ogródków lub działek znajomych za ich zgodą.

Jak zbierać pędy sosny?

Młode pędy sosny przycinamy sekatorem albo ostrym nożem. Najlepiej wybrać drzewa rosnące z dala od ruchliwych szos, miast i zakładów przemysłowych. Podczas zbierania pamiętajcie o tym, by nie obcinać wszystkich pędów z jednej gałęzi. Drzewo musi się dalej rozwijać i nie można go niszczyć, więc wybierzcie najbardziej soczyste przyrosty, a resztę pozostawcie na miejscu. Warto wybierać też boczne gałęzie, by nie naruszyć stożku wzrostu drzewa. Popularną metodą jest też obcinanie pędów w połowie – dzięki temu sosny pozostają bez szkody i mogą się dalej naturalnie rozwijać. Przy zbiórce pędów uważajcie też na to, by nie łamać gałęzi. Ze względu na lepką żywicę, pędy sosny najlepiej zbierać w rękawiczkach. 

Syrop z pędów sosny – najczęstsze błędy

Zebranych pędów nie należy obierać. Zanim ułożymy je warstwowo w wyparzonym słoiku, muszą zostać oczyszczone. Dla uzyskania najlepszych efektów i mocy specyfiku syrop z pędów sosny najlepiej zrobić od razu po powrocie do domu ze zbioru. Wartościowe substancje z pędów mogą szybko  się ulotnić, a tym samym osłabić działanie syropu.

Błędem nie będzie natomiast dodanie kilku młodych szyszek sosny czy męskich kwiatostanów – w odpowiednich proporcjach mogą podkręcić smak i działanie syropu z pędów sosny.

Jak zrobić syrop z pędów sosny?

Przygotowanie syropu z młodych pędów sosny jest banalnie proste. Można to zrobić na dwa sposoby: zasypać pędy cukrem w dużym słoju albo ugotować z nich wywar. Oto dwa najpopularniejsze przepisy.

Syrop z pędów sosny przepis nr 1

Do przygotowania syropu potrzebne będą:

  •     Słoiki
  •     Suche sosnowe pędy, które najpierw ważymy, aby dobrać odpowiednią ilość cukru.
  •     Cukier (najlepiej brązowy, ale może być też biały) – maksymalnie 1 kg na kilogram pędów sosny, ale jeśli preferujecie mniej słodki syrop, można też dodać go mniej.

Przygotowanie: oczyśćcie pędy sosny z brązowych łusek, ale nie myjcie ich w wodzie - muszą być suche. Następnie rozbijcie je tłuczkiem. Ułóżcie na dnie słoika pierwszą warstwę pędów i zasypcie ją cukrem. Następnie układajcie naprzemiennie kolejne warstwy pędów, każdą przysypując cukrem. Gdy słoik będzie już pełen, na samej górze powinna się znaleźć nieco grubsza warstwa cukru. Zakręćcie słoiki lub przykryjcie je ściereczkami. Odstawcie w słoneczne miejsce na 2 do 6 tygodni – w zależności od tego ile syropu chcecie otrzymać. Uważajcie, by do środka nie dostała się wilgoć – w przeciwnym razie pędy mogą spleśnieć. W razie potrzeby dosypcie trochę cukru. Po kilku tygodniach usuńcie pędy i odcedźcie syrop, a następnie przelejcie go do wyparzonych słoików lub butelek. Przechowujcie go w chłodnym i zaciemnionym miejscu - dzięki temu nie straci swoich leczniczych właściwości nawet przez kilka lat.

Syrop z pędów sosny przepis nr 2

Druga metoda polega na ugotowaniu wywaru z sosnowych pędów. Do wykonania syropu tym sposobem potrzebujecie tych samych składników co w przepisie nr 1. Pędy sosny oczyśćcie z łupinek, przełóżcie do garnka i zalejcie wodą. Gotujcie na wolnym ogniu przez około godzinę. Następnie usuńcie pędy i odcedźcie wywar. Dodajcie do niego cukier - maksymalnie 1 kilogram na litr wywaru lub mniej, w zależności od tego jak słodki ma być syrop. Zagotujcie ponownie aż syrop zgęstnieje. Następnie przelejcie go do słoików lub butelek i pasteryzujcie przez 15 minut – dzięki temu zachowa swoje lecznicze właściwości na dłużej.

Syrop z pędów sosny – poznajcie jego właściwości

Młode części sosny, a tym samym przygotowany na ich bazie syrop z pędów sosny, mają działanie odkażające i oczyszczające. Znajdziemy w nich mnóstwo olejków eterycznych odpowiedzialnych za charakterystyczny zapach. Pędy zawierają także cenne flawonoidy, witaminę C oraz sole mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sosna wykazuje ponadto właściwości antyseptyczne.

Syrop z pędów sosny to naturalne lekarstwo na wiele problemów. Przede wszystkim jest sprawdzonym sposobem na przeziębienie. Działa rozgrzewająco, bakteriobójczo i wykrztuśnie, a w przypadku kataru ułatwi oddychanie. Jest bogaty w sole mineralne, węglowodany i witaminę C, które są niezbędne w leczeniu przeziębienia, zapaleniu gardła oraz innych infekcji. Dzięki zawartości olejku eterycznego z sosny pomaga udrożnić drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Stosowany profilaktycznie przez cały rok wzmacnia odporność i pomaga uniknąć przeziębień, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Syrop z pędów sosny może być też stosowany na inne dolegliwości, takie jak stany zapalne dróg moczowych czy pęcherzyka żółciowego. Jest bogaty we flawonoidy – związki chemiczne, które działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, moczopędnie i rozkurczowo.

Syrop z pędów sosny - dawkowanie

Z dobrodziejstw syropu możemy korzystać praktycznie przez cały rok. W celach profilaktycznych wystarczy jedna łyżeczka dziennie. Słodki syrop można pić samodzielnie – albo jako dodatek do wody z cytryną czy herbaty. W czasie choroby należy zwiększyć dawkę do 3-4 łyżeczek dziennie w przypadku dorosłych i maksymalnie 3 razy dziennie w przypadku dzieci. Na szczęście, ze względu na słodki smak, syrop z pędów sosny jest raczej lubianym wśród maluchów lekarstwem, nie powinno więc być problemu z przyjmowaniem go.

Syrop z pędów sosny – przechowywanie

W domowych apteczkach syrop z pędów sosny można przechowywać przez kilka lat. Ważne, aby wybrać odpowiednie miejsce. Najlepiej sprawdzi się zacieniona przestrzeń, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Nie bez znaczenia jest temperatura – syrop z pędów sosny powinien być przechowywany w chłodzie. Odpowiednie warunki to nie wszystko. Pamiętajmy też o doborze naczynia – dobrze zamykany słoik, najlepiej z ciemniejszego szkła, to idealne opakowanie, w którym syrop z pędów sosny zachowa swoje właściwości nawet do 3 lat.