Jajka na miękko są uznawane za jedne z najbardziej lekkostrawnych. Można zrobić zarówno jajko w koszulce, skorupce, jak i jajko sadzone. Żółtko podawane w postaci całkowicie ściętej jest ciężkostrawne i nie nadaje się do spożywania tuż przed snem. Bez względu na to, w jakiej formie podajemy jajka, powinna być ustalona odpowiednia ilość tygodniowa, która nie zaburzy prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sprawdźcie, ile powinniście jeść jajek, aby ich wpływ był zbawienny, nie odwrotnie.

Ile dziennie powinno się jeść jajek?

Osoby, które są zdrowe i nie mierzą się na co dzień z dolegliwościami zdrowotnymi, mogą zjadać między 1-2 jajka dziennie. Najlepiej na śniadanie lub do godziny 15, aby były lżej strawne dla układu pokarmowego. W przypadku osób borykających się z podwyższonym cholesterolem, powinny to być 2-3 jajka na tydzień. Dzięki temu nie będą musiały całkowicie z nich rezygnować, zachowując przy tym umiar.

Jajka silnie zakwaszają organizm, dlatego powinny być serwowane z produktami zasadowymi. Dobrym pomysłem jest jajecznica z dodatkiem cebuli, szakszuka z pomidorami, jajka na miękko ze szparagami lub fritatta ze szpinakiem. Wszystkie dodatki idealnie komponują się zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację.

Jakie są konsekwencje zbyt dużej ilości jajek w diecie?

Jajka na twardo z dodatkiem majonezu, jajecznica na boczku czy słoninie to jedne z najsmaczniejszych pozycji. Są one jednak dość kaloryczne i ciężkostrawne. Codzienne ich spożywanie może przyczynić się do znaczącego obciążenia pracy nerek, co może doprowadzić do takich schorzeń, jak między innymi dna moczanowa. Nerki oraz nadnercza odpowiedzialne za metabolizm białek będą znacznie osłabione.

Dodatkowo wątroba odpowiedzialna za detoksykację organizmu będzie musiała zmierzyć się z odpowiednią przemianą cholesterolu. Jedzenie jajek na surowo jest dość ryzykowne ze względu na możliwość zatrucia salmonellą. W niektórych krajach, w których przepisy dotyczące jaj są dość restrykcyjne, między innymi w Japonii, bez obaw można je spożywać.

Jak się uchronić przed salmonellą?

Salmonella to choroba, która wywołuje silne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najczęściej bakterie salmonelli występują właśnie na jajach, ale giną w temperaturze 70 stopni Celsjusza, więc jaja gotowane na twardo możemy spożywać bez żadnych obaw. Największe ryzyko istnieje podczas spożywania surowych jajek, np. w formie kogla-mogla.

Jajka – zdrowe, czy nie?

Wbrew wszystkim mitom, jajka zawierają wiele wartości odżywczych i warto je jeść. Białka są bogate w aminokwasy potrzebne do budowy komórek białkowych naszego organizmu, lizozymy, które niszczą szkodliwe mikroorganizmy a oprócz tego magnez, żelazo, cynk, miedź, kwas foliowy, witaminy B6 i B12. Żółtko, to z kolei źródło manganu, cynku, żelaza, fosforu, wapnia, choliny, fola cyny i witamin A, B, PP i E. Jajka są skarbnicą witamin i składników mineralnych, dlatego powinny znajdować się w naszej diecie.