Dobry koktajl może z powodzeniem zastąpić śniadanie albo deser. Ważne jednak, żeby był odpowiednio skomponowany - niektóre składniki sprawiają, że składniki odżywcze lepiej się wchłaniają. 

Soki i koktajle? Bazą niech będą warzywa!

Agata Ziemnicka, dietetyczka, w swojej książce "Soki i koktajle w minutę" podkreśla, że bazą napojów powinny być warzywa. To w nich bowiem znajduje się najwięcej cennych składników i niewiele cukru. Celem owoców jest natomiast dodanie koktajlowi więcej smaku. Jak najczęściej dorzucajmy do napojów zielone liście, np. szpinaku czy jarmużu. Są prawdziwymi witaminowymi bombami!

Koktajle i soki możemy pić często, ale pamiętajmy żeby składniki, których używamy były zróżnicowane. Dzięki temu zapewnimy sobie więcej witamin, a i smak tak szybko nam się nie znudzi. 

Połączenia na medal

Często przygotowując koktajl po prostu wrzucamy do blendera to, co akurat mamy pod ręką. Warto jednak czasami sparować ze sobą składniki, które dobrze się ze sobą łączą nie tylko ze względu na smak. 

Jeśli dodajecie do koktajlu kurkumę, użyjcie też czarnego pieprzu. Pieprz zwiększa absorpcję kurkumy przez nasz organizm aż o 2000%! Tak na substancje zawarte w kurkumie działa piperyna.

Z kolei przyswajalność żelaza skutecznie zwiększymy dodając do napoju produkty z dużą zawartością witaminy C. Przykładowo, możemy zmiksować pomarańczę i sok z cytryny (witamina C) z pietruszką i suszonymi morelami (żelazo).

Pamiętajcie też, żeby dodając do koktajlu szpinak, dolać do niego jogurt lub kefir. Kwas szczawiowy zawarty w szpinaku utrudnia wchłanianie się wapnia, dlatego powinniśmy uzupełnić napój o jego dodatkowe źródło.

Więcej porad o tym, jak komponować zdrowe napoje znajdziecie w książce Agaty Ziemnickiej "Soki i koktajle w minutę". Wybraliśmy dla was kilka przepisów, w których zasady te możecie przetestować w praktyce - sprawdźcie naszą galerię!