Zastanawiacie się, co dać do rosołu zamiast makaronu? Zamiast po raz kolejny gotować makaronowe nitki czy robić kładzione bądź lane kluski, przetestujcie ten przepis, a będziecie zachwyceni zarówno smakiem, jak i wyglądem dania. Wystarczy wymieszać kilka prostych składników, a efekt będzie jak z najlepszej restauracji. Zobaczcie, jak elegancko podać rosół, a nie wrócicie już do żadnych innych dodatków.

Z czym najlepiej jeść rosół?

Niektórzy zawsze wybierają rosół z makaronem, inni stawiają na kluski lane, a niektórzy jedzą nawet tę zupę z ziemniakami. Wszystkie te warianty przebija jednak pewien zapomniany dodatek z kuchni staropolskiej. Mało kto pamięta bowiem kluski z wątróbki, czy inaczej kluski wątrobiane, a to prawdziwy rarytas. Aby je przygotować, oprócz tego mięsa wystarczy jedynie kilka prostych i tanich dodatków, za to smak i aromat gotowych kluseczek deklasuje wszystkie inne rosołowe dodatki. Zobaczcie, jak zrobić ten staropolski przysmak krok po kroku.

Jak się robi kluski wątrobiane do rosołu?

To banalnie proste, gdyż trzeba tylko dokładnie zblendować wątróbkę z jajkiem, bułką tartą i mąką. Do tego wystarczy już tylko sól oraz pieprz i ciasto gotowe. To podstawowy przepis, jednak, aby kluski z wątróbki miały jeszcze więcej smaku i aromatu, warto dodać do mielenia mięsa obraną cebulkę, a gotową wymieszaną masę przyprawić dodatkowo odrobiną mielonej gałki muszkatołowej lub suszonym majerankiem. Tak przygotowane ciasto wykładamy łyżką wprost na gotujący się rosół lub osoloną wrzącą wodę i gotujemy jak klasyczne kluski kładzione. Zobaczcie dokładne proporcje i koniecznie spróbujcie rosołu z tym wyjątkowym dodatkiem.

Prosty przepis na kluski z wątróbki

Składniki:

  • 300 g wątróbki z kurczaka lub indyka,
  • 1 niewielka cebula,
  • 1 jajko
  • 3 łyżki bułki tartej,
  • około 150 g mąki
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa i majeranek.

Przygotowanie:

Wątróbkę dokładnie oczyszczamy, a cebulę obieramy i blendujemy całość na gładką masę. Do tak przygotowanej mieszanki dodajemy jajko i bułkę, a następnie stopniowo wsypujemy mąkę, ciągle mieszając. Gdy ciasto będzie już gęste, doprawiamy je wszystkimi przyprawami i ponownie łączymy całość. Gotową masę wykładamy łyżką od razu na wrzący rosół lub gotujemy oddzielnie w osolonym wrzątku.