Przepis na kluski lane to jedna z najprostszych receptur, bo wystarczy tylko wymieszać jajka z mąką. Tak przygotowaną mieszankę wrzucamy do wrzątku, nabierając na łyżkę lub odcinając po kawałku prosto z deski do garnka. Każda gospodyni miesza jednak masę w innych proporcjach, często na oko, a wtedy kluseczki raz wychodzą zbyt twarde, a innym razem są tak "luźne", że rozpadają się w trakcie gotowania. Warto więc zawsze trzymać się sprawdzonej proporcji, a wtedy wszystko wyjdzie perfekcyjnie. 

Jak zrobić idealne lane kluski? Złote proporcje

Wszyscy wiemy, że najlepsze lane kluski zawsze wychodzą spod rąk naszych babć. Jaki jest ich sekret? Oprócz serca włożonego w gotowanie, kluczem są tu proporcje, dlatego warto trzymać się tych, opisanych w starych, rodzinnych zeszytach z przepisami. Według jednej z takich starych receptur na 1 jajko dodajemy 2 płaskie łyżki mąki pszennej. Do tego wystarczy już tylko szczypta soli i idealnie gęste ciasto na kluski lane jest gotowe.

Oczywiście trzeba tu zwrócić uwagę na wielkość jajka, bo te w rozmiarze S będzie ważyło znacznie mniej od L-ki. Wymieszajcie więc ciasto według powyższej proporcji, ale obserwujcie konsystencję masy. W razie, gdyby mieszanka była widocznie za gęsta, dolejcie odrobinę wody, a gdy wyjdzie za rzadka, wsypujcie stopniowo dosłownie po pół łyżeczki mąki, ciągle mieszając. Najlepiej zapamiętajcie, że idealne ciasto na lane kluski powinno mieć konsystencję gęstej śmietany i dążcie do takiej gęstości. 

lane kluski przepis

Źródło: Getty/iStock

Lane kluski - przepis babci

Składniki:

  • 2 średnie jajka,
  • 4 łyżki mąki pszennej,
  • szczypta soli.

Przygotowanie:

Jajka wybijamy do miseczki lub kubka i mieszamy z mąką oraz solą, aż masa stanie się jednolita i nie będzie w niej żadnych widocznych grudek. Tak przygotowane ciasto na lane kluski nabierajcie na łyżkę lub wylejcie na deskę i "odkrawajcie" z niej cienkie niteczki wprost nad garnkiem z wrzącą wodą. Gotowanie lanych klusek zajmuje zwykle około 2 minuty, jednak ważne, aby nie mieszać kluseczek od razu po wrzucaniu do wrzątku, tylko dać im najpierw lekko się ściąć. 

Z czym można zjeść kluski lane?

Tak przygotowane mięciutkie lane kluseczki sprawdzą się  oczywiście do zup, takich jak pomidorowa czy rosół, ale nie tylko. Można je też jeść solo, ze skwarkami lub podsmażoną na maśle cebulką, a także w towarzystwie przeróżnych sosów. Świetnie smakują też jako sycący dodatek do gulaszu bądź mięsnej potrawki.

Nie każdy też pamięta, że świetnym i prostym daniem mogą być kluski lane na mleku. Do takiej mlecznej zupy wystarczy już tylko sypnąć trochę cukru i opcjonalnie szczyptę cynamonu i gotowe. Kluski lane w takiej słodkiej wersji najlepiej sprawdzą się na śniadanie i szczególnie trafią w gusta najmłodszych smakoszy.