Rosół to podstawa wielu zup, w tym pomidorowej, ogórkowej czy tradycyjnego kapuśniaku. Są takie dni, gdy mamy ochotę jedynie na klasykę i to w najlepszym wydaniu. Powstały z kości wołowych, wieprzowych czy korpusu z kurczaka jest niezwykle smaczny i zdrowy. Warto też przetestować bulion kolagenowy, który wzmocni obolałe stawy oraz usprawni pracę zesztywniałych kolan. Podając rosół gościom, zawsze chcecie, aby był klarowny. Co zrobić, aby nigdy nie zawiódł? Przeczytajcie poniższą poradę.

Co zrobić, aby rosół nie był mętny?

Gotując rosół na niedzielę lub specjalną okazję, staramy się, aby wyglądał jak najlepiej. W przeciwieństwie do galarety kolagenowej, która może być nieco mętna, nie powinien wykazywać takich cech. Dzięki temu gotowana marchewka, pietruszka oraz natka świetnie się w nim prezentują. Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu jest dodanie łyżeczki wódki. Dzięki niej rosół zrobi się krystaliczny i niezwykle przyjemny w kolorze.

Jeżeli nie macie jej obecnie na stanie, wystarczy dodać łupiny opalonej cebuli pod koniec gotowania. Na 30 minut przed końcem włóżcie opaloną cebulę cukrową lub dymkę i gotujcie. Nie pozostawiajcie jej też na zbyt długo - wtedy możecie uzyskać efekt zbyt ciemnego rosołu, który może kojarzyć się z ciężkim i bardzo esencjonalnym wywarem, który niekoniecznie lubią dzieci.

Na koniec, warto też pamiętać o białku, które także pomaga w wyklarowaniu nawet najbardziej zmętniałego bulionu. Wystarczy niewielka jego ilość, aby zebrać resztki z szumowin, które powodowały, że wywar stawał się szary i nieapetyczny.

Jaką wodą zalewać mięso do rosołu?

Mięso do rosołu można wybrać zarówno mieszane, jak i z jednego rodzaju. Może to być wołowina, gicze wieprzowe oraz kawałki kurczaka. Bez względu na to, jakich części użyjemy, warto pamiętać o tym, aby nie dodawać ich do gotującej się wody. Mięso zalewamy zimną wodą i doprowadzamy do gotowania. Dzięki temu procesowi powoli uwolnimy powstający rosół od szumowin. Są to białka, które odkładają się na powierzchni wody. Zbierając je mamy pewność, że rosół nie będzie mułowaty. Klarowny i pyszny rosół na wyciągnięcie ręki.