Wrzucacie do garnka dobre mięso i świeże warzywa, a mimo to rosół nie smakuje jak u babci? Prawdopodobnie popełniacie błąd w kolejności dodawania składników. Zobaczcie, jak zrobić rosół krok po kroku.

Kiedy włożyć mięso do rosołu?

Mięso to pierwszy składnik, który ląduje w garnku. Dodajemy je na samym początku i zalewamy zimną wodą. To niezwykle ważne, gdyż tylko wtedy będzie mogło ono oddać cały swój smak do wywaru. Jakie mięso najlepiej wybrać? Może być to zarówno drób, jak i wołowina, cielęcina czy dziczyzna, jednak najsmaczniejszy wywar otrzymamy z mieszanki różnych mięs. Jakie więc wybrać? Najlepiej sprawdzą się części z kością, takie jak szponder, szyja, golonka czy skrzydełka, gdyż chrząstki i kości są skarbnicą kolagenu, który podkręca smak wywaru i go zagęszcza. 

Doskonałym wyborem będą też podroby, czyli serca, żołądki i wątróbki z kurczaka bądź indyka. Choć obecnie nie są one popularnym składnikiem rosołu, to nasze mamy i babcie chętnie wrzucały je do wywaru, gdyż nadają mu one bardziej wyrazistego smaku. 

Kiedy dodać przyprawy do rosołu?

Wszystkie przyprawy z wyjątkiem soli dodajemy od razu do zimnej wody, czyli w tym samym momencie co mięso. W takim razie kiedy solimy rosół? Warto zapamiętać, że sól zawsze dodajemy na samym  końcu, tuż przed podaniem. To niezwykle istotne, gdyż w posolonej wodzie mięso nie będzie w stanie oddać swojego całego smaku.

Kiedy dodajemy jarzyny do rosołu?

Wielu zastanawia się, czy wylewać pierwszą wodę z rosołu, lecz w tym przypadku odpowiedź nie jest wcale oczywista i zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy. Kiedy chcemy uzyskać maksimum smaku mięsa, lepiej tego nie robić. W tym wypadku czekamy, aż wywar się zagotuje, a następnie zbieramy szumowiny, zmniejszamy ogień i dodajemy wszystkie warzywa. Natomiast jeśli zależy nam, aby zupa była klarowna i mniej tłusta, lepiej odcedzić ugotowane mięso, zalać je nową wodą i dopiero wtedy dodać warzywa. Jarzyny dodaje się później, gdyż miękną one znacznie szybciej niż mięso, a zbyt długie gotowanie pozbawia je wszystkich najcenniejszych wartości odżywczych. 

Z czego ugotować dobry rosół? Najczęściej używamy korzenia marchwi, pietruszki i selera. Do tego obowiązkowo cebula, najlepiej wcześniej opalona nad ogniem, oraz kawałek pora. Do podstawowej włoszczyzny warto dodać też kapustę włoską oraz świeże zioła, takie jak lubczyk i natka pietruszki. Jeśli zależy nam na wydobyciu z warzyw maksimum smaku, warto je podpiec przed włożeniem do garnka. Pieczona włoszczyzna odda w wywarze znacznie więcej smaku, a do tego nada zupie głębszy złocisty kolor.

Jak długo gotować rosół?

Kiedy wszystkie składniki będą już w garnku, wystarczy zmniejszyć moc palnika do minimum i zostawić wywar, aby delikatnie "mrugał". Jak długo powinien się gotować rosół? Minimalny czas, potrzebny na to, by mięso i warzywa zmiękły i oddały cały swój smak to 1,5 godziny, jednak w tym przypadku im dłużej, tym lepiej, więc warto gotować go na wolnym ogniu nawet przez 4 godziny.