Menu komunijne - musi być smaczne i bezpieczne dla gości

Pierwsza komunia święta to okazja do spędzenia czasu przy stole w gronie bliższej i dalszej rodziny. Planując dania na komunię, pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę preferencje możliwie jak największej liczby gości. Na początek wybierzmy klasyczne zestawy, czyli zimne przekąski, na których czele będą rozmaite sałatki. Cześć z nich warto zrobić bez dodatku mięsa, a inne w wersji light np. zastępując majonez jogurtem naturalnym. Na stole nie może zabraknąć też ciast, ale w ich przypadku również postawmy na różnorodność. Pierwsze owoce lata czy inne sezonowe produkty powinny znaleźć się na liście zakupów i składników przygotowywanych potraw. Przyjęcie komunijne  i menu komunijne powinno uwzględniać osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub odchudzającej. Warto wziąć pod uwagę alergie pokarmowe. Zwłaszcza dość częste wśród dzieci uczulenie na orzechy czy gluten – ciasta na bezglutenowych mąkach i pieczywo będą idealnym rozwiązaniem.

Uwagi wymaga też tort komunijny, który będzie jednym z głównych punktów przyjęcia komunijnego. Powinien odpowiadać preferencjom smakowym dziecka. Warto także zdecydować się na formę, która będzie łatwa do podzielenia i zaserwowania porcji gościom.

Przyjęcie komunijne w domu - wydawanie posiłków

Kilkanaście osób na przyjęciu komunijnym to nie lada wyzwanie nawet dla wprawionej gospodyni czy gospodarza. Kluczem do sukcesu będzie odpowiednia organizacja pracy w kuchni. Zaplanujmy, które dania przygotujemy w pierwszej kolejności, jak będę przechowywane, a następnie w jakim układzie pojawiać się będą na stole w trakcie uroczystości. Zapiszmy, które z potraw będą wymagały podgrzewania na palniku lub grzania w piekarniku tuż przed konsumpcją.

Zupę możemy podać w wystawnej wazie, pozwalając gościom na nakładanie odpowiednich porcji. Możemy też przejąć inicjatywę i głębokie talerze napełniać w kuchni, a następnie stawiać przed każdą osobą przy stole. Z drugim daniem możemy postąpić podobnie, o ile nie zdecydujemy się na półmiski ze składnikami obiadu do wyboru. Aby zachować temperaturę jedzenia, dobrze jest podgrzać naczynia np. w mikrofali.

Na zakończenie zaproponujmy gościom porcje tortu, a także inne wybrane ciasta do wyboru. Dla najlepszego smaku i wyglądu wypieków nie wykładajmy wszystkich jednocześnie – w każdej chwili możemy uzupełnić patery np. o kawałki sernika, który wyjątkowo zasmakował naszym bliskim. Idealnym dodatkiem do tej części przyjęcia komunijnego będzie propozycja kawy lub herbaty, a także lemoniady czy innych napojów chłodzących.

Komunia w domu - sprawdzenie zastawy stołowej

Przyjęcie komunijne w domu wymaga od nas przygotowania odpowiedniego zapasu talerzy, sztućców i innych elementów zastawy stołowej. Uwzględnić musimy także dodatkowe przedmioty jak koszyczki na pieczywo, patery na ciasta, karafki lub dzbany na napoje, półmiski na porcje obiadowe czy misy na owoce. Być może na pozór błahe policzenie sztućców i talerzy może nas uratować przed wpadką, że dla kogoś zabraknie głębokiego talerza na zupę czy małego widelczyka do tortu komunijnego. Ewentualne braki możemy uzupełnić na zakupach lub pożyczyć.

Jeśli wiemy, ilu dokładnie gości pojawi się na przyjęciu komunijnym, wypróbujmy ułożenie zastawy na stole. Przy okazji sprawdźmy rozstawienie krzeseł i ewentualne rozkładanie stołu lub złączenia dwóch. W ten sposób zorientujemy się, czy w dniu przyjęcia komunijnego nie zaskoczy nas dziura między stołami, czy zbyt mały obrus. Według zasad savoir-vivre obrus powinien zwisać z każdej strony na ok. 20 cm.

Przyjęcie komunijne - dekoracje stołu

Odświętny, biały obrus z pewnością będzie odpowiednim przybraniem stołu, ale przyjęcie komunijne wymaga też dodatkowej oprawy. Postawmy na drobne, ale charakterystyczne ozdoby. Świeże kwiaty, takie jak konwalie czy frezje, wpiszą się w kolorystyczną oprawę przyjęcia. Bukiety nie powinny być zbyt duże, aby nie utrudniać rozmów przy stole i nie zabierać zbyt wiele miejsca, bo to przyda się do ułożenia potraw komunijnych.

Pamiętajmy też o serwetkach – papierowe serwetki kuszą niższą ceną, tematycznym nadrukiem i łatwością używania, ale za to materiałowe sprawią, że spotkanie będzie miało jeszcze bardziej uroczysty i wyjątkowy charakter.

Przyjęcie komunijne - poproś o pomoc

Zarówno w trakcie gotowania, serwowania potraw, jak i sprzątania talerzy ze stołu, może przydać się dodatkowa para rąk do pomocy. Powinna to być osoba, która nie uczestniczy w przyjęciu komunijnym, ale ma dobry kontakt z rodziną i nie narzuca swojej pomocy niczym nadgorliwy kelner w restauracji. Jej obecność z pewnością docenimy w sytuacji kryzysowej, gdy jednocześnie coś rozleje się na stole, a kotlety będą wymagały pilnego przewrócenia na patelni.

Pamiętajmy, że przyjęcie komunijne w domu ma być przede wszystkim radosnymi chwilami w gronie najbliższych. Liczy się rzecz jasna dobry smak potraw komunijnych, ale o to wszystko możemy postarać się, uzbrajając się w odpowiednie przepisy na komunię i plan działania.