Na podium potraw uwielbianych przez Polaków na pewno znajdzie się rosół, kotlety schabowe oraz kotlety mielone. To dania, które wszyscy znamy, kochamy i regularnie przyrządza się je w większości domów. 
Podstawowy przepis na kotlety mielone na pewno nie jest wam obcy. Warto go jednak lekko zmodyfikować, by wyszły jeszcze smaczniejsze. W poniższym artykule podzielimy się z wami poradą, jakiej udzieliła nasza czytelniczka. To prosty sposób na usmażenie delikatnych i pysznych kotletów mielonych. 

Jak zrobić smaczne kotlety mielone?

Zacznijmy od tego, jak zrobić smaczne kotlety. Najważniejsze jest mięso - koniecznie wysokiej jakości, świeże i z odpowiednią ilością tłuszczu. To dzięki niemu kotlety są odpowiednio soczyste. Jeżeli lubicie wieprzowe mielone, polecamy mięso z łopatki. 
Następnie dodatki. W podstawowym przepisie do kotletów dodaje się cebulę, ale my radzimy wam dorzucić jeszcze 1 lub 2 ząbki czosnku starte na tarce (albo wsypać czosnek granulowany). To doda kotletom wspaniałego smaku. 
Na koniec - przyprawy. Poza solą i pieprzem polecamy wam wsypać do mięsa suszony majeranek, roztarty wcześniej w dłoniach. To zioło fantastycznie pasuje nie tylko do pieczeni, ale również do mielonych kotletów. Spróbujcie i przekonajcie się sami. 

Sposób czytelniczki na delikatne kotlety mielone

A jak nasza czytelniczka robi swoje kotlety mielone? Radzi, by do mięsnej masy dodać troszkę tartych, surowych ziemniaków. Na pół kilograma mięsa wystarczy jeden średni ziemniak. Dzięki temu dodatkowy kotlety będą delikatne i odpowiednio miękkie, a jednocześnie soczyste. Jeśli użyjecie ziemniaka, nie musicie już dodawać bułki moczonej w mleku. 

Jak zrobić kotlety mielone inaczej?

Kotlety mielone z dodatkiem ziemniaka to jeden z wielu ciekawych pomysłów na urozmaicenie tego dania. Wypróbujcie też inne przepisy na kotlety mielone inaczej, jakimi podzielili się użytkownicy serwisu Moje Gotowanie: