Przepis na kotlety mielone to jedna z takich pozycji w domowym menu, która pojawia się co tydzień lub nawet kilka razy w tygodniu. Warto jednak czasem nieco urozmaicić klasyczną recepturę, aby w końcu się nam nie przejadła. Zobaczcie, co dodać do mielonych, aby były jeszcze smaczniejsze, a do tego mięciutkie i pulchne jak obłoczki. Będziecie zaskoczeni, bo dobrze znacie ten składnik i macie go w kuchennych szafkach, ale zwykle nie kojarzycie go z kotlatami.

Miękkie kotlety mielone - w czym tkwi ich sekret?

Jak zrobić kotlety mielone, aby zachwycały konsystencją i smakiem? Okazuje się, że zamiast bułki tartej czy suchej bułki namoczonej w mleku, warto użyć płatków owsianych. Taka wersja będzie nie tylko bardziej pulchna i miękka, ale przede wszystkim znacznie zdrowsza i bardziej dietetyczna. Co ciekawe, dodatek płatków owsianych pozwala całkowicie pominąć jajko, więc będzie to też dobre wyjście, gdy zabranie nam akurat w lodówce tego składnika. Ważne jednak, aby nie sypać tych drobinek tak po prostu do mięsa, tylko najpierw namoczyć płatki w gorącej wodzie i odstawić na 20 minut, aby napęczniały i lekko ostygły. Tak przygotowane owsiane mielone będą się fantastycznie formowały i nie rozpadną się na patelni.

Co dodać do kotletów mielonych z płatkami owsianymi?

Oprócz płatków owsianych masę na mielone warto wzbogacić warzywnym akcentem i wcale nie mówimy tu tylko o cebuli. Wraz z nią dodajmy do mięsa mielonego startą cukinię lub drobno pokrojoną paprykę, a wtedy kotlety będą jeszcze bardziej wilgotne i delikatne. Zobaczcie jak zrobić tak szybki i prosty obiad, a po spróbowaniu tej wersji przerzucicie się na nią już na stałe. 

Jak zrobić kotlety mielone z płatkami owsianymi?

Składniki:

  • 0,5 kg drobiowego mięsa mielonego
  • pół papryki czerwonej
  • 2 czubate łyżki płatków owsianych
  • sól i pieprz do smaku
  • bułka tarta do obtoczenia
  • olej rzepakowy do smażenia

Przygotowanie:

Płatki owsiane zalewamy połową szklanki gorącej wody i odstawiamy na 20 minut. W międzyczasie obieramy i drobno siekamy cebulę oraz paprykę. Namoczone płatki mieszamy z mięsem mielonym, warzywami i przyprawami. Z gotowej masy formujemy niewielkie kotlety, obtaczamy je w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Najlepiej robić to na niewielkiej mocy palnika, aby doszły w środku i nie przypalały się z zewnątrz.