Preparat na bazie czosnku lub cebuli to prawdziwy pogromca mszyc! Do tego nie zawiera żadnej chemii, jest ekologiczny i zrobicie go dosłownie za grosze. Jak? Oto nasz przepis na domowy preparat na mszyce!

​Mszyce potrafią uprzykrzyć życie. Sieją spustoszenie zarówno w ogrodzie, jak i wśród roślin uprawianych na balkonie. Na szczęście chemiczne opryski to nie jedyny sposób, by się ich pozbyć. Istnieje prosty i niezwykle skuteczny domowy sposób, dzięki któremu szkodniki przestaną atakować róże i inne rośliny w twoim ogrodzie. Domowy preparat na mszyce jest w stu procentach ekologiczny i nie zawiera żadnej chemii. Można go przyrządzić na dwa sposoby: z cebuli lub z czosnku.

Domowy preparat na mszyce z cebuli

Do wykonania preparatu będzie potrzebna:

  • jedna duża cebula
  • 1 litr wody

Cebulę obieramy kroimy w kostkę. Przekładamy do garnka. Zalewamy wodą i gotujemy przez około 30 minut. Odstawiamy do wystudzenia i przelewamy do butelki z atomizerem.

Domowy preparat na mszyce z czosnku

Do wykonania będą potrzebne:

  • 4 duże ząbki czosnku
  • 2 litry wody

Czosnek drobno siekamy, przekładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy około 20 minut, a następnie odstawiamy do wystudzenia. Przelewamy do butelek z atomizerem lub konewki.

Jak stosować domowy preparat na mszyce?

Wystarczy spryskać rośliny wywarem. Stosując preparat w domowych warunkach nie musicie obawiać się, że zastosujecie go zbyt dużo. W przeciwieństwie do chemicznych środków na mszyce, nie da się go przedawkować. Zwróćcie uwagę na to, by spryskać zarówno dolną, jak i górną stronę liścia – dzięki temu pozbędziecie się mszyc na stałe. Opryski preparatem na bazie czosnku są też skutecznym sposobem na choroby grzybowe, które dotykają nasze rośliny.

Jak stosować i jak działa mleko na mszyce?

Mleko jest doskonałym środkiem zapobiegawczym, jak i eliminującym mszyce zarówno na peoniach, krzakach porzeczki czy innych roślinach ozdobnych. Możecie użyć chudego mleka w proporcji 1:1 i wymieszać z wodą. Taki oprysk stosujemy zarówno rano, jak i pod wieczór. Innym skutecznym opryskiem na mszyce jest domowy preparat na bazie serwatki z mleka. Mieszamy z wodą również w proporcji 1:1 z wodą i opryskujemy z rana i wieczorem. To także skuteczny specyfik na mączniaki znajdujące się na liściach ogórków gruntowych.