Co za wspaniała nowina! W świecie, w którym nie jesteśmy pewni, jak będzie za chwilę wyglądała gastronomia, które restauracje przetrwają, a które będą musiały zamknąć się na stałe, takie wiadomości cieszą podwójnie.

Pierwsza gwiazdka Michelin dla Krakowa

Po raz pierwszy w historii jedną gwiazdkę przyznano restauracji z Krakowa. Wyróżniona została wspaniała Bottiglieria 1881, w której szefem kuchni jest Przemysław Klima, utalentowany młody szef kuchni. W restauracji zjecie nie tylko pięknie podane potrawy z lokalnych składników, ale i będziecie mogli skosztować świetnych win - wybór jest spory, kilkaset rodzajów!

Po jednej gwiazdce utrzymały Atelier Amaro oraz restauracja Senses - zapewne będą osoby, które westchną z tęsknoty za drugą gwiazdką, ale przypomnijmy, że utrzymanie gwiazdki już przyznanej tez jest niemałym wyczynem. Świadczy w końcu o powtarzalnym wysokim poziomie obu miejsc. 

Warto także pamiętać, co gwiazdki symbolizują - jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie – znakomitą kuchnię, wartą nadłożenia drogi, trzy – wyjątkową restaurację, wartą odbycia specjalnej podróży. W Polsce oceniane są tylko dwa miasta - Warszawa i Kraków. 

Wyróżnienia Bib Gourmand

Za świetny stosunek jakości do ceny odznaczenie Bib Gourmand otrzymały warszawskie Alewino, Brasserie Warszawska, Butchery and Wine, Kieliszki na Hożej oraz nowa w zestawieniu Szóstka. W Krakowie Bib Gourmand odznaczono Zazie i nową na liście Fiorentinę.

W tym roku przewodnik Michelin po raz pierwszy przyznał gwiazdki w Słowenii - to wydarzenie z pewnością przyczyni się do lepszej promocji kulinarnej tego pięknego i smacznego kraju! Na liście jest między innymi restauracja Hisa Franko, w której szefuje Ana Ros, w 2017 roku uznana za najlepszą szefową kuchni świata według The World's 50 Best Restaurants.

Nasz wywiad z Aną przeczytacie tutaj: Sama jestem swoim bohaterem - wywiad z Aną Roš

Chcecie wiedzieć, w jaki sposób przyznawane są gwiazdki i co bierze się pod uwagę w ocenie restauracji? Sprawdźcie nasz tekst: Przewodnik Michelin – w pogoni za gwiazdkami. Na czym to polega?