Podczas smażenia i gotowania, a nawet w trakcie krojenia, pieczarki z białych stają się ciemne. Dzieje się tak pod wpływem utleniania, jak również w wyniku procesu starzenia. Jeżeli kupicie pieczarki nie pierwszej świeżości, to z całą pewnością podczas obróbki staną się brązowe i nieapetycznie miękkie. Warto zatem wybierać w sklepie młode i jędrne egzemplarze, o beżowo-różowym spodzie kapelusza.  

Jakie właściwości mają pieczarki? 

Istnieje mylne przekonanie, że grzyby nie mają żadnych właściwości odżywczych. W przypadku pieczarek to twierdzenie okazuje się całkowicie chybione. Są one cennym źródłem witaminy D, jak również witamin z grupy B, które wspomagają układ krwionośny i pracę mózgu. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy wykazują również działanie przeciwnowotworowe. Wspierają układ pokarmowy i serce. W przeciwieństwie do innych grzybów są lekkostrawne, a oprócz tego niskokaloryczne

Co zrobić, żeby pieczarki nie ciemniały? 

Warto zachować nie tylko wspaniałe wartości pieczarek, lecz również ich walory estetyczne. W utrzymaniu jasnej barwy tych grzybów pomoże wam sok z cytryny, który jest świetnym zabezpieczeniem przeciw utlenianiu się i ciemnieniu żywności.  

Świeżo zakupione pieczarki powinniście skropić sokiem z cytryny jeszcze przed włożeniem do lodówki. Zapobiegnie to zmianie ich koloru podczas przechowywania. W trakcie smażenia podlejcie grzyby sokiem z cytryny i zamieszajcie, w ten sposób będą chronione również na tym etapie i z pewnością ich barwa pozostanie o wiele jaśniejsza i bardziej apetyczna. 

Jakie dania można przygotować z pieczarek? 

Pieczarki znajdują zastosowanie w wielu daniach. Są doskonałym dodatkiem, jak również pełnoprawną potrawą. Śniadania, obiady i kolacje z ich udziałem są smakowitym, grzybowym urozmaiceniem codziennego jadłospisu.