Filetowanie to jeden ze sposobów na obróbkę wybranych produktów spożywczych w kuchni. Najczęściej termin ten dotyczy ryb. Jeśli zastanawiacie się, jak filetować rybę, odpowiadamy -  na start polecamy zaopatrzyć się w odpowiedni nóż do filetowania ryby. Wytrzymały, wykonany ze stali nierdzewnej, ale jednocześnie dość giętki. Nóż do filetowania powinien mieć wygodną rękojeść, na której dłoń nie będzie się ślizgać. Powinien mieć ostrze o długości ok. 21 cm. I ostatnia ważna cecha - nóż do filetowania musi być ostry!

Filetowanie ryby - zacznij od wyboru noża

Niezależnie od tego, czy zabieramy się za filetowanie karpia, czy filetowanie dorsza, uda nam się to tylko wtedy, kiedy oprócz techniki, mamy pod ręką odpowiedni nóż do filetowania. Podkreślmy to jeszcze raz - powinien być ostry i mieć wygodną rękojeść. Jeśli dodatkowo nóż do filetowania ryby stanowi jeden z elementów kompletu noży kuchennych w praktycznym stojaku, będzie eleganckim wyposażeniem na kuchennym blacie. 

Noże wysokiej jakości, odpowiednio ostre i wytrzymałe, znajdziemy w ofercie marki Fiskars - czołowego producenta akcesoriów do każdej kuchni. Wygodne w użyciu, łatwe do pielęgnacji noże z najnowszej kolekcji Hard Edge mają ergonomicznie zaprojektowane rękojeści z unikalną strukturą 3D. To rozwiązanie gwarantuje pewny i bezpieczny chwyt - to szczególnie ważne, jeśli filetowanie ryby czy inne czynności związane z gotowaniem to dla nas dopiero początek kulinarnej drogi. Noże Hard Edge można myć w zmywarce, dzięki czemu nawet po kilku etapach gotowania łatwo będzie nam posprzątać kuchenny rozgardiasz za jednym zamachem.

Nóż do filetowania ryby - ostry na dłużej

Gdy ostrze się stępi można je szybko i łatwo naostrzyć, używając zwykłej ostrzałki. Wybierając noże z serii Hard Edge marki Fiskars, mamy pewność, że ostrzenie nie będzie codziennym żmudnym rytuałem. Noże zostały zaprojektowane przy zastosowaniu rewolucyjnej technologii LZR-EDGE™. W tej technologii cząsteczki metalowo-karbamidowe są nakładane laserem na krawędź tnącą, dzięki temu noże pozostają 4 razy dłużej ostre niż standardowe noże ze stali nierdzewnej. Zapewnia to doskonałą skuteczność pracy i gwarantuje wysoką jakość noży na dłużej. Tylko zobaczcie, jak prezentuje się nóż do filetowania ryby (czwarty od prawej strony) w komplecie z innymi nożami z kolekcji Hard Edge Fiskars.

Filetowanie ryby

Jak rozpocząć filetowanie ryby? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ryby mamy na kuchennym blacie. Jeśli produkt tego wymaga, należy usunąć łuski. Kolejny krok to usunięcie wszystkich płetw. Nacinamy rybę przy szyi, a następnie przeciągamy nóż wzdłuż kręgosłupa. Odcinamy głowę, wycinamy dwa filety wraz ze skórą. Głowa, grzbiet i brzuch z kawałkami mięsa sprawdzą się do wywarów rybnych lub jako baza do sosów. Filetowanie ryby ma na celu przede wszystkim uzyskanie jakościowych, smakowitych filetów - jak sama nazwa wskazuje. Jak je wykorzystać w kuchni? Steki rybne czy tatar - to tylko początek propozycji. Nóż do filetowania ryby zdecydowanie ułatwi nam podejście nawet do skomplikowanych przepisów.

Nóż do filetowania ryby sprawdzi się nie tylko do wydzielenia konkretnych części ryby, ale także do usunięcia skóry z filetów. Przyda się to w przepisach, w których ryby gotujemy na parze lub dusimy. Jak usunąć skórę z ryby? Ostrą krawędź noża wbijamy między mięso a skórę, wykonując nacięcie. Przytrzymujemy filet i wsuwamy dalej nóż na płasko, odrywając raz z lewej, raz z prawej strony skórę. Ten sposób sprawdzi się zarówno na filetowanie dorsza czy filetowanie szczupaka oraz jednej z najpopularniejszych ryb w polskiej kuchni w okresie przygotowywania potraw na Boże Narodzenie, czyli na filetowanie karpia.

Filetowanie pomarańczy

Perfekcyjne plasterki pomarańczy bez albedo (białych części cytrusów) to podstawa pysznego owocowego carpaccio, ale też dodatek do wytrawnych sałatek. Lśniące, soczyste, piękne plastry pomarańczy otrzymamy, jeśli owoce obierać będziemy nie palcami, a za pomocą noża do filetowania i noża do obierania. Filetowanie pomarańczy z takimi akcesoriami pójdzie jak z płatka! Seria Hard Edge zawiera oba noże, a tym samym pozwala jednym zestawem zastosować różne techniki obierania i krojenia. Osłona na palce, wykonanie ze stali nierdzewnej, rękojeść z tworzywa pokryta powłoką Softgrip™ - to cechy, które sprawią, że nóż do obierania będzie nie tylko wygodny, ale też przydatny w kuchni przez lata! Potwierdza to wydajność cięcia, którą przeszedł produkt, czyli testy CATRA.

Jak wygląda filetowanie pomarańczy w praktyce? Na początek należy odciąć obydwa końce cytrusa, odkrywając miąższ. Następnie na jednym z końców stawiamy pomarańczę na desce do krojenia i kolejno ścinamy skórkę. Co ważne - nóż kierujemy zgodnie z kształtem pomarańczy. Tak przygotowany owoc kroimy na plasterki lub półplasterki. Pozostała skórka przyda się do domowego odświeżacza powietrza - wystarczy zagotować wodę z obierkami, a aromat wypełni cały dom. To dobry trik szczególnie po... smażeniu wyfiletowanej ryby.

Praktyczne noże - ekologiczne opakowanie

Wybierając noże do kuchni - czy w trakcie jej urządzania, czy remontu - zależy nam na tym, aby akcesoria służyły nam przez lata. Dlatego rozwiązanie w serii Hard Edge od Fiskars to spełnienie marzeń niejednego szefa i kucharza amatora. Jak wiemy, ostrość krawędzi tnącej noży zależy od materiału z jakiego zostało wykonane ostrze. Tradycyjne materiały, takie jak damasceńska lub wysokowęglowa stal gwarantują  najlepszą wydajność cięcia. Fiskars wykorzystuje do produkcji noży kuchennych specjalną technologię LZR-EDGE™. Dzięki temu nóż pozostaje dłużej ostry niż standardowe noże ze stali nierdzewnej. Zapewnia to doskonałą skuteczność pracy i gwarantuje wysoką jakość noży. 

We współczesnym świecie zależy nam też na tym, aby nie tylko sam produkt wyróżniał się dopracowaniem. Zwracamy także uwagę na... opakowanie. Fiskars opracował nowe ekologiczne opakowanie na noże Hard Edge. Opakowanie wykonane jest z kartonu (min. ilość tworzywa), który można poddać recyklingowi. Jest eko, jest praktycznie - tak jak w kuchni doceniamy.