Jak odchudzić frytki i spaghetti i co dodać do klusek, aby były zdrowsze? Odpowiedzią na wszystkie te pytania jest dynia. Sezon na to warzywo właśnie się rozpoczyna, dlatego podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać je w kuchni. 

Dynia - wartości odżywcze i kcal

Dlaczego warto jeść dynię? To pomarańczowe warzywo reguluje ciśnienie tętnicze, korzystnie wpływa na wzrok, wspomaga trawienie, poprawia wygląd skóry oraz obniża poziom cholesterolu i zapobiega miażdżycy.

Przy wszystkich tych cennych wartościach, dynia ma niezwykle mało kalorii, więc można jeść ją bez wyrzutów sumienia. Oczywiście konkretna wartość kaloryczna zależy od danego gatunku warzywa, ale średnio w 100 g dyni jest tylko 40 kalorii. Niezwykłym atutem tego produktu jest też to, że nie traci właściwości po obróbce termicznej. Dynię można więc bez obaw smażyć, piec i gotować, a zachowa ona wszystkie cenne składniki odżywcze. 

Dynia zastąpi ziemniaki

Dynia ma o połowę mniej kalorii niż ziemniaki, jednak zachowuje podobną do nich konsystencję i nadaje się do wszelkich ziemniaczanych dań. Zrobimy z niej aksamitne puree, ugotujemy mięciutkie kluski i kopytka, a także usmażymy chrupiące placki. Kolejnym smakowitym pomysłem są frytki z dyni, które będą zdrową alternatywą fast-foodu, idealną dla dzieci. 

Jak zrobić makaron z dyni?

Wystarczy użyć dyni makaronowej, znanej także jako spaghetti squash. Jak sama nazwa wskazuje, ta odmiana idealnie zastępuje makaron. Wystarczy zapiec ją w piekarniku i "przeczesać" widelcem. Jak to zrobić krok po kroku? Dynię należy najpierw przekroić wzdłuż na pół, wydrążyć z pestek i skopić oliwą. Tak przygotowaną wkładamy na 40-50 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Po tym czasie miąższ stanie się miękki i po "poszarpaniu" widelcem stworzy dyniowe spaghetti.

Dynia zamiast mąki

Nie każdy wie, że puree z upieczonej dyni może zastąpić mąkę w wielu przepisach. Szklanka takiego pomarańczowego musu wystarczy, aby zrobić ciasta, tartę, racuchy czy chleb. Do zrobienia pulpy najlepiej nadają się gatunki o niskiej zawartości wody, takie jak dynia hokkaido. Ten typ wyróżnia się także jadalną skórką, dlatego możemy tylko wydrążyć warzywo i upiec je w całości. Potem wystarczy już tylko zblendować miąższ dyni razem ze skórką na gładką pulpę.