Kalafior to jedno z warzy, które mogę jeść przez cały rok. Ale latem, świeży i młody smakuje najlepiej. Poza tym cenowo jest wtedy znacznie atrakcyjniejszy. Oprócz klasycznej zupy kalafiorowej i ugotowanego kalafiora posypanego bułką tartą od niedawna robię kotlety z kalafiora pieczone w piekarniku. Dzięki temu są lekkie, bo bez dodatkowego tłuszczu do smażenia i smakują po prostu obłędnie. Kolejna zaleta, to to, ze robią się praktycznie same a po wyciągnięciu z piekarnika nie ma nieprzyjemnego zapachu, który zwykle na długo pozostaje w domu po gotowaniu go w wodzie.

Cenne właściwości kalafiora

Kalafior znajduje się na liście dwudziestu najbardziej wartościowych warzyw. Dlaczego? Ponieważ zawierają dużo witamin, minerałów i antyoksydantów, a przy tym charakteryzują się małą kalorycznością. To idealny sposób na dostarczenie organizmowi składników odżywczych. Już jedna porcja tego warzywa dostarcza nam 77% dziennej dawki witaminy C. Kalafior zawiera także witaminę K, kwas foliowy, witaminę B6, magnez, fosfor, białko, błonnik, potas, mangan, kwas pantotenowy, niacyny i ryboflawiny. To także ważne źródło błonnika pokarmowego, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Kalafior dodatkowo zawiera witaminę B, która odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu. Cholina, czyli witamina B4, może zapobiegać osłabieniu pamięci związanemu z wiekiem oraz podatności mózgu na toksyny, a także zapewniać ochronę przed toksynami w późniejszym życiu.

Kotlety z kalafiora z piekarnika

Do ich przygotowania potrzebujecie:

  •     1 kalafior
  •     1 łyżka przyprawy do grilla
  •     1/2 łyżka wędzonej papryki
  •     3 łyżki oleju
  •     3 łyżki wody
  •     2 ząbki czosnku
  •     sól i pieprz do smaku

Zacznijcie od przygotowania marynaty. Czosnek obierzcie i przepuśćcie przez praskę. W misce połączcie wodę, olej, przyprawę do grilla, paprykę i czosnek. Kalafior pokrójcie w plastry o grubości ok. 2 cm. Każdy plaster natrzyjcie marynatą z obu stron i ułóżcie na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piekarnik nagrzejcie do temperatury 190 stopni C. najlepiej z funkcją grilla. i wstawcie blachę z kalafiorowymi kotletami.  Pieczcie 25 minut. Po tym czasie powinny się pięknie przyrumienić i zmięknąć. Jeśli chcecie, możecie je w połowie pieczenia obrócić na drugą stronę.
Po wyjęciu z piekarnika kotlety są gotowe do podania. Świetnie smakują z lekką surówką, ryżem, albo młodymi ziemniakami.

To danie sprawdzi się na zwykły, rodzinny obiad, letnie spotkanie, albo grilla w ogrodzie, bo wbrew pozorom wymaga minimum pracy, a efekt końcowy zachwyca. Jeśli nie lubicie przyprawy do grilla możecie ją zastąpić ulubioną własna mieszanka przypraw. Możecie takie kotlety usmażyć tez z powodzeniem na patelni.