Naleśniki holenderskie, zwane też jako "dutch baby" są już znane na całym świecie, ale nie każdy próbował przygotować je w domu. Okazuje się jednak, że to banalnie proste, a efekt przerasta wszystkie oczekiwania. Placki te są bowiem tak pulchne, że dosłownie "wychodzą z patelni", a wszystko to dzięki 1 zmianie w tradycyjnym przepisie. Poznajcie to danie i spróbujcie sami. 

Naleśniki holenderskie - trochę historii

W tym przypadku nazwa jest mocno myląca, gdyż naleśniki holenderskie wcale nie pochodzą z Holandii, tylko ze Stanów Zjednoczonych, a jakby tego było mało, to pojawia się tu też wątek niemiecki. Pomimo tego, cała historia jest jednak całkiem prosta. Otóż ponad 100 lat temu właściciel jednej z restauracji w USA wpadł na pomysł, aby zamiast smażyć ciasto na naleśniki, upiec je i okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Danie wyciągnięte z pieca wyglądało bowiem zupełnie inaczej niż znane nam cieniutkie placki i miało pięknie wyrośnięte brzegi, wystające ponad talerze. Bardziej niż naleśniki, przypominało więc omlet i dlatego skojarzyło się ono restauratorowi z niemiecką kuchnią. Jego mała córeczka miała jednak trudności z wymówieniem "deutsch" i przejęzyczyła się, a w ten sposób powstała nazwa dutch baby. Zobaczcie, jak zrobić ten przysmak, bo to coś zupełnie innego niż znane nam naleśniki z serem czy szpinakiem.

naleśniki dutch baby - przepis

Źródło: Getty/iStock

Jak zrobić naleśniki dutch baby?

Sam przepis na dutch baby nie jest trudny i składa się z tych samych produktów co klasyczne ciasto naleśnikowe. Najważniejszą kwestią jest tu jednak patelnia, gdyż musimy już włożyć do piekarnika, a nie każde naczynie się do tego nadaje. Pamiętajcie więc, aby najpierw upewnić się, że wasza patelnia ma rączkę, która nadaje się do zapiekania. Jeśli jednak nie macie takiego sprzętu, dutch baby możecie przygotować też w kamionkowym lub żaroodpornym naczyniu, a wyjdzie równie dobrze.  Zobaczcie dokładne proporcje i sposób przygotowania krok po kroku i bierzcie się za testowanie.

Dutch baby - przepis na naleśniki holenderskie

Składniki:

  • 3 jajka,
  • pół szklanki mąki pszennej,
  • pół szklanki mleka,
  • 1 łyżka masła (najlepiej klarowanego),
  • po 1 szczypcie soli i cukru.

Przygotowanie:

Wszystkie składniki mieszamy na gładką masę bez żadnych grudek. Piekarnik rozgrzewamy do 190 stopni i wkładamy do niego przystosowaną do pieczenia patelnię. Gdy naczynie się nagrzeje, ostrożnie wyjmujemy je i smarujemy masłem, a następnie wylewamy do środka ciasto naleśnikowe. Tak przygotowane naleśniki dutch baby pieczemy przez około 20-25 minut. 

Gotowe naleśniki dutch baby są przepyszne solo, ale można je też wypełnić ulubionym farszem. W tej roli sprawdzą się nadzienia zarówno na słodko, jak i na słono, więc możliwości podania jest tu całe mnóstwo. Szczególnie polecamy jednak dutch baby z owocami, szpinakiem i serem feta, podsmażonymi pieczarkami z cebulką lub z nadzieniem czekoladowym.