Kiszonki cieszą polskie podniebienia od niepamiętnych czasów. I choć głównie zajadamy się kiszonymi ogórkami czy kapustą, to coraz częściej na stołach pojawiają się również kiszone rzodkiewki, cukinia albo rzodkiew. A co powiecie na kiszone pomidory? Gospodynie ukraińskie nie wyobrażają sobie swojej spiżarki bez takiego frykasu. A w kiszeniu są wyjątkowo doświadczone. Sprawdźcie sami, czy uznanie za wspaniałe kiszonki należy im się zasłużenie. 

Kiszone pomidory – przepis

Sezon na pomidory w pełni, pomidory jecie pod każdą postacią, dlaczego by nie spróbować kiszenia. Jeżeli zależy wam na zachowaniu jak największej ilości witamin i minerałów, w które są bogate te warzywa w świeżej postaci (jak duże ilości potasu i magnez), właśnie ten sposób przechowywania i przerabiania pomidorów pozwoli zachować, a nawet wzbogacić ich smak i wartości. 

Składniki:

  • 1 kg pomidorów podłużnych
  • 5 ząbków czosnku
  • kawałek korzenia chrzanu
  • 2 łodygi kopru
  • 1 l wody przegotowanej
  • 1 łyżka soli

Przygotowanie:

  1. Pomidory dokładnie umyjcie w ciepłej wodzie i wyszorujcie.
  2. Następnie zagotujcie wodę i rozpuśćcie sól.
  3. Wyparzone słoiki uzupełnijcie pomidorami.
  4. Ułóżcie warzywa ciasno, razem z ząbkami czosnku, ale nie za ciasno. Nie uszkadzajcie ich.
  5. Po równo dodajcie kawałki kopru.
  6. Zalejcie ciepłą, przegotowaną wodą z solą.
  7. Zakręćcie i odstawcie na 2-3 dni w ciepłe miejsce. Uwaga, pokrywki muszą być czyste, bez śladów rdzy, najlepiej przetarte spirytusem. Inaczej przetwory się nie udadzą. 
  8. Gdy przestaną buzować, wstawcie słoiki do piwnicy czy spiżarki.
  9. Po 3 dniach od momentu buzowania, kiszone pomidory są gotowe i można je jeść. jeśli lubicie smak mocniej ukiszonych warzyw, pozostawcie pomidory w słoikach przez tydzień

Zdarza się, że przetwory z pomidorów, np. przeciery lub nawet kiszonki, mają gorzkawy posmak. Winne temu są zwykle pestki pomidorów, ponieważ właśnie one mogą przenosić gorzki smak. Jeżeli nie chcecie narażać przetworów na pojawienie się goryczki, wydrążcie gniazdo nasienne przed gotowaniem do przecieru. W kiszonce, niestety, ten posmak pozostanie. Taki urok pomidorów, które wybraliście do przetworów. 

Kiszone pomidory – do czego je użyć?

Z czym podawać pomidory ze słoika? Kiszone są świetne do sałatek czy surówek. Dokładajcie je pokrojone w plasterki lub w ćwiartki. Dodatek kiszonego pomidora ciekawie urozmaica też klasyczne kanapki z jajkiem, szynką i serem. Ja robię też zupę z kiszonych pomidorów, na wzór klasycznej ogórkowej. Ma niezwykły kolor i słodko-kwaśny smak. I właśnie ta zaupa to moje ulubione danie z kiszonych pomidorów. Spróbujecie?