Trochę jak kawa, a trochę jak deser. Kawę mrożoną często podaje się z lodami, bitą śmietaną, syropem smakowym, pokruszonymi ciasteczkami dzięki czemu rozpieszcza zmysły jeszcze bardziej.

Kawa mrożona – kaloryczność i podstawowe porady

Podstawa to dobra kawa. Rozpuszczalna to ostateczność, raczej stawiamy na tę z ekspresu, kawiarki, zaparzacza tłokowego – zaparz kawę i wystudź ją. Następnie wymieszaj z zimnym mlekiem i kilkoma kostkami lodu – klasyczna frappe gotowa!

Sieciowe kawiarnie prześcigają się w swoich wersjach frappe. Miksują kawę z lodem i lodami waniliowymi, dodają syropy, posypki i polewy, a na wierzchu króluje bita śmietana. Ile kalorii ma kawa mrożona z dodatkami? Zazwyczaj ma koło 400 kcal, ale może być jeszcze bardziej tucząca.

Można ją odchudzić na kilka sposobów – po pierwsze prosząc baristę w kawiarni o niedodawanie bitej śmietany, lodów, syropu.. Tak, wiemy, że to trudne i wymaga naprawdę silnej woli, ale dobra kawa zmiksowana z tylko jednym z tych dodatków też jest świetna. Po drugie, możesz zrobić tę kawę samodzielnie – wtedy kontrolujesz jakość i ilość dodatków, a to zazwyczaj ma duże znaczenie. Jeśli masz mocny blender, który kruszy lód, łatwo będzie ci uzyskać gęstą i puszysta mrożoną kawę jak w kawiarni. Jeśli go nie masz, po prostu dobrze wymieszaj składniki i dodaj lód.

Zobacz także:   Mleko kokosowe - zastosowanie

Kawa mrożona jak deser - przepisy

Oto kilka prostych połączeń, które możesz wypróbować:

  1. Kawa mrożona z lodami. Zmiksuj przestudzoną kawę, mleko i dwie kulki lodów waniliowych lub śmietankowych. Dodaj kilka kostek lodu. Możesz też dodać lody truskawkowe, czekoladowe, kokosowe - zaszalej!
  2. Kawa mrożona z truskawkami. Kawę zmiksuj z kilkoma truskawkami lub syropem truskawkowym i mlekiem. Możesz dodać kulkę lodów truskawkowych lub dosłodzić miodem lub cukrem.
  3. Frappe z bananem. Kawę zblenduj na gładko i dodaj kilka kostek lodu.
  4. Kawa mrożona z pokruszoną bezą. Możesz ją posypać też innymi ciasteczkami.

Kawa mrożona bez mleka?

Wolisz czarną? Polecamy popularną na południu Europu cafe con hielo, czyli espresso z lodem. Zaparz podwójną espresso i wlej ją do szklanki z czterema kostkami lodu – od razu się rozpuści, a napój będzie chłodny i łagodny. Do kawy możesz też dodać kostkę ciemnej czekolady – poczekaj, aż się rozpuści, dodaj lód – zimna mocha gotowa!