Gdy zamawiacie w kawiarni espresso i dostajecie do niego szklankę wody, to wcale nie gratis, ani pomyłka. Włosi, czyli jedni z największych koneserów kawy, zawsze serwują tę kawę w taki sposób i mają ku temu ważny powód. Zobaczcie, dlaczego się to robi, a sami zaczniecie tak podawać swoją ulubioną małą czarną.

Po co podaje się wodę do kawy?

Ten włoski zwyczaj jest bardzo ważny, gdyż zawarte w wodzie minerały pobudzają kubki smakowe, dzięki czemu możemy silniej odczuć wszystkie nuty smakowe i zapachowe kawy. Podobny zwyczaj stosuje się podczas degustacji win, więc nie sposób zaprzeczyć sensowności tej metody. Takie przepłukanie sprawi więc, że czarny napar będzie więc jeszcze bardziej aromatyczny i pełen wyrazu.

Istnieje też inne wytłumaczenie tego włoskiego zwyczaju. Niektórzy twierdzą bowiem, że szklanka wody ma chronić przed piciem kawy na pusty żołądek, jednak wyjaśnienie z oczyszczaniem kubków smakowych ma znacznie więcej zwolenników. 

Jak się pije espresso z wodą?

Niektórzy jednak zastanawiają się nie tyle, po co woda do espresso, ale jak należy ją wypić - w całości, czy małymi porcjami przeplatanymi z kawą? Wielu Włochów poleci wam, aby nie wypijać całej szklanki wody na raz, tylko popijać odrobinę wody przed każdym kolejnym łykiem kawy. Wybór zależy jednak już tylko od nas samych, dlatego najlepiej przetestować oba warianty i sprawdzić, który bardziej nam odpowiada.

Jaka woda do espresso?

We Włoszech często podaje się najzwyklejszą kranówkę, jednak w naszych rodzimych kawiarniach standardem jest lekko mineralizowana woda niegazowana. Nie bez znaczenia jest też jej temperatura, bo nie powinna być ona ani za ciepła, ani zbyt schłodzona. Najlepiej więc aby była w temperaturze pokojowej