Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez kawy. Ten wspaniały napój rozbudzi o poranku i dodaje energii do działania przez cały dzień. Filiżanka kawy poprawia przemianę materii, zwłaszcza tłuszczów i hamuje apetyt, dzięki czemu pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę. Kawa pobudza i wspomaga koncentrację. Regularne picie umiarkowanej ilości kawy zmniejsza ryzyko zachorowań na cukrzycę i wystąpienia udaru. Oprócz kofeiny kawa zawiera ważne dla zdrowia przeciwutleniacze. Już jej sam zapach potrafi poprawić samopoczucie.

Dlaczego nie powinno się łączyć kawy z nabiałem

Jednak kawa ma też swoje wady. Kawa w swoim składzie zawiera szczawiany. Szczawiany absorbowane są przez organizm i przyczyniają się do wzrostu stężenia kwasu szczawiowego w organizmie, który łączy się z wapniem, zmniejszając jego ilość w kościach, mięśniach, stawach. Z czasem szczawiany mogą odkładać się w postaci kamieni w drogach moczowych. Mówi się nawet, że kawa wypłukuje z organizmu wapń i inne cenne składniki i tu pojawia się temat sernika. To połączenie może i jest smaczne, ale ser zawarty w serniku traci wszystkie swoje właściwości przy połączeniu z kawą.

Ten sam problem pojawia się przy popijaniu kawą śniadania, w którego skład wchodzi nabiał: ser żółty, serki twarogowe, jogurty czy mleko. Picie więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie może negatywnie wpłynąć na utratę wapnia w organizmie, który jak wiemy jest podstawowym materiałem budulcowym kości i zębów. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie śniadania, czy popołudniowego sernika bez kawy, warto dolać do niej mleko. Kwas szczawiowy zawarty w kawie zwiąże wapń obecny w mleku. Dzięki temu wapń który znajduje się w pokarmach nabiałowych już bez przeszkód zostanie wchłonięty do organizmu.

Z czym jeszcze nie powinno się łączyć kawy?

Warto też unikać popijania kawą pokarmów bogatych w witaminę B1, ponieważ zawarta w kawie taniny obniżają jej wchłanianie. Do produktów takich zalicza się m.in. pełnoziarnisty chleb, drób, Otręby owsiane, orzechy, czy nasiona słonecznika.

Kawą nie powinno się też popijać leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.