Nawet najlepsza surówka, kiełbaska z grilla czy hamburgery, byłyby niepełne w smaku bez dodatku sosu. Najczęściej przygotowujemy uniwersalny sos czosnkowy, sos winegret, czy sos śmietanowy. Mało znany jest jednak sos ranczerski, który w Ameryce jest ulubionym sosem do niemal wszystkich dań. W czym tkwi jego sekret? To idealne połączenie ziół i przypraw.

Sos na bazie maślanki, majonezu oraz mieszanki ziół powstał już w latach 50-tych XX wieku. Początkowo był podawany w gospodarstwie agroturystycznym w hrabstwie Santa Barbara w Kalifornii, jednak z czasem zaczął zyskiwać popularność i gospodarze zaczęli sprzedawać sos w opakowaniach na wynos, oraz suchą mieszankę do przygotowania sosu w domu. Z czasem otworzyli fabrykę i utworzyli markę Hidden Valley Ranch, którą ostatecznie odkupiła firma Clorox i do dziś sprzedaje słynny sos ranczerski.

Sos ranczerski ze świeżych ziół

Ten ziołowy sos jest prosty do przygotowania. Robi się go na bazie majonezu i śmietany, lub maślanki, z dodatkiem popularnych ziół i przypraw. Zobaczcie co przygotować:   

  •     2 czubate łyżki majonezu
  •     2 czubate łyżki kwaśnej śmietany 18%, lub maślanki (w USA dodają maślankę w proszku, ale w Polsce trudno ją dostać)
  •     0,5 łyżeczki świeżej natki pietruszki
  •     0,5 łyżeczki świeżego koperku
  •     1,5 łyżeczki szczypiorku świeżego
  •     1 ząbek czosnku, drobno posiekany
  •     0,5 łyżeczki cebuli granulowanej
  •     0,5 łyżeczki soli
  •     1/3 łyżeczki mielonego pieprzu
  •     1 łyżeczka octu jabłkowego lub soku z cytryny

Zioła drobno posiekajcie. Jeśli chcecie, by sos był bardziej jednolity, możecie je zmiksować w blenderze.
Suche przyprawy wymieszajcie ze sobą.
Do większej miski wrzućcie majonez, kwaśną śmietanę, lub maślankę, ocet jabłkowy lub sok z cytryny.
Dodajcie przygotowaną wcześniej mieszankę przypraw i dokładnie wymieszajcie. Na koniec wsypcie posiekane, świeże zioła i jeszcze raz wszystko wymieszajcie.
Tak przygotowany sos przełóżcie do szklanego pojemnika i wstawcie do lodówki na przynajmniej 2 godziny, a najlepiej na całą noc. To spowoduje, że sos się zagęści, a składniki dobrze się ze sobą połączą.

Z czym podawać sos ranczerski?

Biały, mocno ziołowy sos farmerski pasuje praktycznie do wszystkiego. Z powodzeniem zastąpi popularny w Polsce sos czosnkowy. Można go dodawać do sałatek, pizzy, pieczonych ziemniaków czy hamburgerów. To doskonały dodatek do dań z grilla. Możecie też użyć go do przygotowania surówki coleslaw.

Jak przechowywać sos ranczerski?

Sos ranczerski z racji sporej ilości aromatycznych dodatków, najlepiej przechowywać w szklanym naczyniu, który można szczelnie zamknąć, by zapachy nie przeszły na lodówkę. Można go przechowywać 2-3 dni, bo świeże zioła szybko zaczną fermentować.
Jeśli chcecie przygotować sos na dłużej, zastąpcie świeże zioła suszonymi. Wtedy możecie przechowywać sos w lodówce znacznie dłużej.