Krakersy to druga ulubiona przekąska małych i dużych tuż po chipsach. Są lekkie, dobrze wypieczone, dają przyjemne uczucie chrupania, a przy tym występują w wielu rozmaitych smakach. Tradycyjne krakersy składają się zazwyczaj z mąki pszennej, soli, oleju oraz cukru. W zdrowszych wersjach zastępuje je mąka orkiszowa lub graham, a dla urozmaicenia dosypywane są różnego rodzaju przyprawy np. czosnek lub papryka. Krakersy można chrupać jako samodzielną przekąskę, ale mogą stać się też również dobrym dodatkiem do dipów czy guacamole.

Krakersy – zdrowsza wersja ulubionej przekąski

Jeśli zależy wam na stworzeniu bardziej wartościowej przekąski, w przepisie na domowe krakersy mąkę pszenną zamieńcie na pełnoziarnistą. Dodajcie też do niej nasiona sezamu, które są bardzo dobrym źródłem wapnia, jak również kminku, który ułatwi wam trawienie. Zwykle jest tak, że podczas przygotowywania krakersów do suchych składników dodajemy mokre: do mąki pełnoziarnistej, sproszkowanej cebuli i czosnku, a także sezamu i soli dodajemy więc wodę. W smakowej wersji, kiedy zależy wam na zamianie wody na kolejny wartościowy składnik, możecie zmienić ją na koncentrat pomidorowy. Gdy zmieszacie już ze sobą wszystkie składniki i wyrobicie ciasto na gładką masę, rozwałkowujecie je i kroicie na kwadraty. Pieczecie około 15 minut. 

Krakersy w wersji Superfood

Chcecie zaszaleć i zrobić naprawdę super zdrową wersję krakersów? Łapcie więc płatki owsiane i pestki z dyni i stwórzcie Superfood z prawdziwego zdarzenia.
Do zrobienia 10 krakersów potrzebujecie:

  • 45 g płatków owsianych
  • 75 g pestek dyni
  • ¼ łyżeczki soli
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • ¼ szklanki zimnej wody

Płatki owsiane i pestki zmielcie w młynku do kawy i dodajcie tam soli i proszku. Gdy staną się miazgą, dolejcie wody i zagniatajcie w jednolitą, gładką masę. Następnie weźcie papier do pieczenia i rozwałkujcie na nim prostokąt. Pokrójcie ciasto na 10 części i zróbcie na każdej części dziurki za pomocą widelca. Pieczcie 15 minut (lub krócej) w temperaturze 190 stopni Celsjusza.

Po upieczeniu krakersy możecie polać miodem i posypać dodatkowo ulubionymi ziarenkami. Sezam, czarnuszka, czy siemię lniane będą pasować idealnie.