Lubicie proste i tanie jak barszcz receptury z babcinej kuchni? Przepis na kluski krojone to jeden z największych klasyków z dawnych lat, ale niestety obecnie wiele osób już p nim zapomniało. Zobaczcie, jak łatwo robi się kluski krojone z maślaną okrasą, a już po pierwszym spróbowaniu pokochacie je bez reszty.

Jak zrobić kluski krojone? Niezawodna metoda na 3 palce

Aby przygotować kluski krojone wystarczy wymieszać mąkę z jajkiem i solą, a więc przepis ten nie różni się zbytnio od klasycznego domowego makaronu. Wszystko zależy jednak od ich odpowiedniego pokrojenia, a w tym celu najlepiej skorzystać ze starej techniki na 3 palce, czyli cienko rozwałkować ciasto, pokroić je na pasy szerokości trzech palców, a następnie ułożyć jeden taki płat na drugim, przesypując je mąką, aby się nie posklejały. Taką górkę płatów ciasta wystarczy już tylko pokroić na wąskie paski, a w ten sposób błyskawicznie zrobimy całą furę drobniutkich kluseczek

Zanim jednak wrzucimy kluski krojone na wrzątek, dobrze dać im nieco obeschnąć, czyli po prostu rozsypać je luźno na stolnicy lub blacie i zostawić na kilkanaście minut. Dopiero wtedy gotujemy je w osolonej wodzie i odcedzamy w momencie, gdy wypłyną na wierzch. Gotowe kluseczki krojone podajemy z roztopionym masłem, odrobiną smalczyku lub prostą zasmażką z masła i bułki tartej. 

Najprostszy przepis na kluski krojone

Składniki:

  • 200 g mąki pszennej,
  • 1 jajko,
  • szczypta soli,
  • 2 łyżki masła.

Przygotowanie:

Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy sól i wbijamy jajko. Wszystko zagniatamy na jednolitą masę i wałkujemy na grubość około 2 mm. Następnie płat ciasta tniemy na długie pasy o szerokości trzech palców, po czym układamy takie paski jeden na drugim, podsypując każdą kolejną warstwę mąką. Teraz kroimy taki stos płatów w poprzek na cienkie kluseczki i rozsypujemy je luźno na blacie, aby nieco podeschły.

Gotowe kluski krojone wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy, aż same wypłyną na wierzch. W tym momencie dokładnie je odcedzamy i serwujemy na gorąco ze sporą ilością masła.