Modra kapusta, rolada wołowa oraz kluski śląskie. To nieodłączne trzy składniki, które tworzą trio obiadowe. Pyszny, lecz nieco ciężki obiad chcecie nieco zmodyfikować? Nie musicie rezygnować z klusek - zrobicie je bez ziemniaków, a będą smakowały równie dobrze, jak nie lepiej. To klasyczny składnik, który macie w szafce kuchennej pod ręką. Nie nastawiajcie się na wymyślne produkty - to prosty i łatwo dostępny polski składnik. Zrobicie raz, a już zawsze będziecie wracać do tego przepisu.

Dlaczego kluski śląskie rozpadają się podczas gotowania?

Przyczyn rozpadających się klusek śląskich może być kilka. Jedne z najbardziej popularnych, które mogą przydarzyć się każdemu z was, to zbyt mała ilość mąki. Zarówno ziemniaczanej, jak i pszennej. Dodatkowo zamienniki w postaci pełnoziarnistej mogą wpłynąć na wytwarzanie się glutenu i lepkości przygotowywanych klusek.

Kolejny powód to rodzaj użytych ziemniaków. Przede wszystkim powinny pojawić się te najbardziej mączyste typu C. Możecie użyć także tych typu B. Gotowane powinny być poprzedniego dnia, a następnie wystudzone i użyte kolejnego. Dzięki tu większość wody odparuje, co sprawi, ze kluski nie będą się rozpadać przygotowaniu. Chcąc przyspieszyć proces, możecie spróbować odparować ziemniaki w garnku i dodać nieco więcej mąki ziemniaczanej do tradycyjnych klusek.

Jak zrobić kluski śląskie bez ziemniaków?

Brzmi dość nieprawdopodobnie, jednak to pyszne i sycące kluski bez dodatku kartofli. Do ich przyrządzenia potrzebny wam będzie blender, który świetnie poradzi sobie z tym zadaniem.

Składniki:

  • 300 g kaszy jaglanej,
  • łyżeczka soli,
  • 50 g skrobi,
  • suszony lubczyk lub estragon,
  • szczypta białego pieprzu.

Przygotowanie:

  1. Kaszę jaglaną przepłuczcie przynajmniej trzykrotnie.
  2. Pozbądźcie się wody z przepłukania. Dzięki temu zapobiegniecie wydzielającej się goryczce.
  3. Po przepłukaniu gotujcie na gładko przez 15 minut.
  4. Dodajcie szczyptę soli.
  5. Zmiksujcie odsączoną kaszę za pomocą blendera i doprawcie do smaku ulubionymi przyprawami.
  6. Na koniec dodajcie skrobię.
  7. Uformujcie kluski z delikatnym wgłębieniem, zrobionym przy pomocy kciuka.
  8. Obtoczcie delikatnie mąką.
  9. Gotujcie we wrzątku przez 5 minut od wypłynięcia.
  10. Podawajcie z ulubionym sosem warzywnym lub mięsnym.