Trzecia fala kawy to zjawisko, które możemy obserwować od blisko dekady wśród miłośników kawy. Wiąże się z nim powrót do świadomego kupowania ziaren z konkretnych plantacji. Ziarna kawy to owoce i tak jak np. jabłka mają różne odmiany, smak i zastosowanie. Stąd na opakowaniach przeczytamy takie informacje jak kraj pochodzenia ziarna (Kolumbia, Etiopia, Kenia), wysokość, na której rośnie kawa, a także sposób obróbki ziarna. To wszystko sprawia, że dobrze zaparzona kawa może smakować owocami albo czekoladą.

Sposób palenia kawy uzależniony jest od sposobu parzenia i do jakiego urządzenia jest przeznaczony. Metoda przelewowa z wykorzystaniem drippera jest jedną z alternatywnych metod otrzymywania kawowego naparu. Na ogół są to dobrze znane sposoby, ale na chwilę zapomniane w czasie drugiej fali kawy. Ta natomiast wiązała się z przesiadywaniem w kawiarniach przy względnie taniej kawie z ekspresu ciśnieniowego. Widać to na przykład w serialu „Przyjaciele”, gdzie grupa znajomych spotyka się w kawiarni Central Perk przy kubkach kawy.  Wśród alternatyw  znajdziemy aeropress, prasę francuską, drippera, syfon i chemex. Przelew wymaga  średnio zmielonej kawy,  o jasnym paleniu. Przyjęło się, że prekursorką wszystkich dripperów jest Melitta Bentz, drezdeńska gospodyni domowa. Jako pierwsza wykonała prototyp współczesnych dripperów. Wykorzystała to, co miała pod ręką czyli dziurawy garnuszek i szkolną bibułę. W ten sposób Melitta Bentz stała się bohaterką wszelkiej maści kawoszy.

Jako ciekawostkę warto dodać, że chemex pojawia się często w filmach. Pierwszy pamiętny raz w „Dziecku Rosemary” w reżyserii Romana Polańskiego, gdy główna bohaterka serwuje śniadanie mężowi. Kolejny raz chemex pojawia się w pierwszym odcinku serialu „Przyjaciele”. W którym każdy z bohaterów uważa, że Rachel nie umie parzyć kawy.

Zobacz: Czarna jak noc i pachnąca owocami - najlepsze książki o kawie

Jak parzyć kawę w dripie? Jak zrobić kawę w dripie?

Klasyczny dripper V60 wykonany jest z porcelany, która długo utrzymuje ciepło, a jej pofalowane wnętrze ułatwia spływanie gotowej kawy. Nazwa V60 wzięta została z kształtu papierowych filtrów, które złożone przypominają literę V, a liczba 60 oznacza kąt nachylenia żłobień. Istnieją trzy rozmiary dripperów: 01 – do 350 ml, 02 – ok. 500 ml, 03 - do 700 ml. Drugim popularnym dripperem jest kalita. Różni się kształtem i trzema dziurkami na dnie. Dripper kalita ma pofalowany filtr nie stykający się ze ściankami urządzenia.

Jak używać drippera? Metoda klasyczna zaparzania kawy w dripie V60 obejmuje 6 g średnio zmielonego ziarna na każde 100 ml wody. Kalita potrzebuje 7 g zmielonego ziarna na każde 100 ml wody. Ziarno powinno być zmielone na grubszy piasek. Dobrą wskazówką jest wyobrażenie sobie grubości przemiału między gruboziarnistą a drobnoziarnistą solą.  Należy używać ziarna jasno palonego. Niekiedy sprawdzają się również średnio palone. Najlepsze będą ziarna o jakości specialty.

Filtr papierowy należy przelać wrzątkiem, następnie wodę z serwera lub kubka wylać, wsypać odmierzoną kawę i przelewać wodą najpierw ok. 70 ml, pozostawiając do skapnięcia przez około 2 minuty. Następnie kolejne 70 ml, odczekać aż spłynie napar i uzupełnić pozostałą wodą. Proces parzenia może się wydawać skomplikowany z racji towarzyszących mu urządzeń. Z pewnością na początek przygody z dripperem nie trzeba kupować drogiego sprzętu. Wystarczy waga kuchenna i dzbanek lub szklany flakon o grubym szkle.

Zobacz: kawiarka - jaki sprzęt kupić i jak go używać?

Drip – niezbędnik kawosza

Gdy już oswoimy się ze sposobem przelewowego parzenia kawy, prędzej czy później nabierzemy ochoty na zainwestowanie w profesjonalny sprzęt i porządne ziarno kawowe.  Sklepy dla baristów i domowych kawoszy pełne są odpowiednich urządzeń. Idealnym wyborem dla osób, które chcą mieć od razu wszystkie akcesoria do przelewowego sposobu parzenia jest kupowanie w zestawach. W ten sposób można również zaoszczędzić  kilka złotych. Zestawy do dripa najczęściej składają się z drippera, serwera i papierowych filtrów. Następnie odnajdziemy pakiety w skład których wchodzi stalowy czajnik, filtry papierowe oraz ceramiczny dripper. Najprostszym kompletem dla początkującego kawiarza będzie dripper wraz z odpowiednio dobraną kawą. Przy tym zestawie często można wybierać pomiędzy kawą w ziarnach a gotowym mieleniem pod metodę przelewową. Z pewnością drip nadal będzie znajdował swoich wiernych użytkowników z powodu poręczności urządzenia, doskonałego smaku powstałej kawy oraz jego niewielkich rozmiarów. Przyjrzeliśmy się, jakie drippery dostępne są w sprzedaży.

Porcelanowy dripper V60 to gadżet, który pięknie się prezentuje na półce kuchennej. Szczególnie, że powstają coraz to piękniejsze wersje kolorystyczne. Od odważnego różu po głęboką czerń. Porcelana jest niezwykle szlachetnym materiałem, który dodatkowo utrzymuje ciepło.

Często przygotowywane są zestawy do kawy dla lubiących mieć wszystko od razu i ceniących sobie możliwość zaoszczędzenia kilku złotych. Dostępne są w wersjach z dripperem, serwerem i filtrami. Zamiast serwera można mieć czajnik. Najbardziej podstawową wersją jest dripper i odpowiednio dobrana kawa.

Dripper z materiałowym filtrem (wielorazowy) to propozycja dla osób, które cenią sobie ekologię i ekonomiczne podejście do parzenia kawy. Dzięki materiałowemu filtrowi zaoszczędzi się na filtrach papierowych. Filtr z materiału to gadżet wielorazowy. Każdy barista próbujący swoich sił w domowym zaciszu będzie zadowolony z estetycznego wyglądu zestawu. Filtr z materiału należy od czasu do czasu zanurzyć we wrzątku i zostawić na 10 minut.

Dripper z plastiku to lekkie i poręczne akcesorium zajmujące mało miejsca. Nie tak szlachetny w wyglądzie jak dripper porcelanowy lub miedziany, ale z pewnością spełniający swoją funkcję. Dripper plastikowy to najtańsza z wybranych przez nas propozycji. Jego koszt zaczyna się od kilkunastu złotych. Szczególnie polecana dla kawowych nowicjuszy lub studentów, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania.

Natomiast dripper szklany tak jak każdy gadżet ze szkła jest łatwy w utrzymaniu i czyszczeniu. Po zaparzeniu czarnej kawy zużyty filtr papierowy wyrzucamy, a samo urządzenie myjemy pod bieżącą wodą. Wiele dripperów nadaje się do mycia w zmywarce. Warto zwrócić na to uwagę. Należy pamiętać, że szkło nie utrzymuje ciepła tak długo jak porcelana. A to ma wpływ na długość parzenia naparu. Niestety jest najdelikatniejszym z materiałów.

Dripper miedziany V60 to najdroższe urządzenie spośród omawianych w tym artykule. Cena sięga nawet 280 złotych. Wysoka cena towarzyszy również wysokiej jakości i wyjątkowo estetycznemu wyglądowi. Urządzenie wykonane zostało z miedzi i mosiądzu, które są materiałami o wysokiej jakości. Kawa przyrządzona w tym dripperze posiada gęste body. Ziarna zostają równomiernie zaparzone dzięki temperaturze równomiernie rozchodzącej się po dripie. Od dawna wiadomo z lekcji fizyki, że miedź jako jeden z metali jest doskonałym przewodnikiem ciepła.

Kawa po wietnamsku to metoda bardzo podobna do parzenia przelewowego. Kompaktowa forma urządzenia pozwala mieć go zawsze przy sobie. Składa się z czterech elementów: podstawy, sitka, zbiornika i pokrywki. Metalowy drip jest z pewnością przydatny dla osób aktywnie uprawiających sport i podróżników. Aby zaparzyć kawę w sposób wietnamski należy zagotować wodę i wsypać kawę do zaparzacza. W tym momencie można delikatnie ubić zmielone ziarna albo pozostawić bez dociskania. Następnie należy przykryć wieczkiem z dziurkami. Kolejnym krokiem jest wlanie odrobiny wody o temp. 90 stopni i czekanie aż kawa się wchłonie. Następnie należy uzupełnić pozostałą wodą. Gdy cała kawa przeleje się do naczynia napój jest gotowy. Tradycyjnie Wietnamczycy piją kawę ze skondensowanym mlekiem, które wlewają do szklanki na początku procesu parzenia.

Ostatni proponowany przez nas dripper jest z papieru. To akcesorium dla osób, które lubią podróżować i niestraszne są im górskie wycieczki. Papierowe drippery są lekkie, przyjazne środowisku i zajmują niewiele miejsca. To filtr z odpowiednio obudowanym tekturowym stelażem. Na szczęście nie pozostawia papierowego posmaku. Aby kawa była odpowiednio zaparzona należy wybrać naczynie, na którym stabilnie utrzymany będzie stelaż.

Zobacz: Coffee Spots - tu wypijesz dobrą kawę

W artykule korzystałam z książki "Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie" autorstwa Iki Graboń