Racuchy drożdżowe to jedno z pyszniejszych dań na śniadanie, albo podwieczorek. Jeszcze ciepłe, podane z dżemem, miodem, czy jabłkami, za każdym razem smakują rewelacyjnie. Na Kaszubach mają swoja nazwę dla tych placuszków. Nazywają je "ruchanki". Nazwa wzięła się stąd, iż ciasto wcześniej musiało być dobrze wyruchane, czyli wyrobione i wyrośnięte. W pewnym momencie drożdże muszą uwolnić dwutlenek węgla i "ruszyć", czyli wyrobić ciasto by dobrze wyrosło. Kaszubi jednak nie nazwali ich "ruszanki", tylko uprościli nazwę i powstały właśnie ruchanki.

Racuchy kaszubskie

Te kaszubskie placki smażono już w XVIII wieku. Gospodynie w trakcie pieczenia chleba w piecu chlebowym, z resztek ciasta, które zostało w dzierży smażyły placki. Ujmowały też z rosnącego na chleb ciasta małe kawałki i smażyły placuszki na tłuszczu na śniadanie. Gdy w domach brakowało tłuszczu, piekły placki na kręgach piecyka żelaznego, na tzw. sztimrze, bez tłuszczu. Po wojnie zaczęto przygotowywać placki z ciasta drożdżowego z mąki pszennej.

Od 9 lipca 2008 roku ruchanki zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych.

Kaszubskie racuchy "ruchanki"

Kaszubskie racuszki z powodzeniem możecie przygotować w domu. Potrzebujecie:

  • 1/2 kg mąki pszennej
  • 1/2 l ciepłego mleka
  • 100 g masła
  • 50 g świeżych drożdży
  • 3 jajka
  • łyżka cukru
  • olej do smażenia
  • szczypta soli

Podgrzejcie mleko do temperatury 40 stopni C. Do miski wsypcie drożdże i dokładnie je wymieszajcie z cukrem. Dolejcie ok. 120 ml podgrzanego mleka, wymieszajcie i poczekajcie około 15 minut, aż drożdże "ruszą".
W międzyczasie rozpuśćcie masło i roztrzepcie jajka. Duży rondel postawcie na kuchence. Wlejcie resztę mleka i partiami, na małym ogniu dodawajcie mąkę i jajka cały czas ubijając trzepaczką, albo miksując na wolnych obrotach.
Kiedy składniki się połączą, dodajcie roztopione masło, zdejmijcie rondelek z ognia i całość wymieszajcie. Gdy lekko ostygnie dodajcie wyrośnięte drożdże i całość dokładnie jeszcze raz wymieszajcie.
Na rozgrzanej patelni wlejcie sporą ilość oleju. Nakładajcie dużą łyżką porcje ciasta na racuchy. Smażcie je na małym ogniu, aż wyrosną i z się zarumienią z obu stron.