Stek to jedna z potraw, którą w szczególności upodobali sobie mężczyźni, mimo że i wśród kobiet znajdą się ich miłośniczki. Przyrządzenie pysznego steka to prawdziwa sztuka, która nawet doświadczonym kucharzom przychodzi z trudem. Wierzymy jednak, że trening czyni mistrza, i że każdy może przygotować stek niczym ze steakhouse’u nawet w zaciszu własnego domu. Wystarczy tylko odpowiednie przygotowanie.

Co ciekawe, to właśnie prostota tego dania przysparza najwięcej trudności. Chcąc przygotować stek idealny należy zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Jakie mięso na stek wybrać? Jaki stek na pierwszy raz? Czy steki można przyrządzić jedynie z mięsa wołowego? Na co zwracać uwagę przy grillowaniu steka, a także czym można go przyprawić, aby wydobyć z niego to, co najlepsze? W niniejszym tekście udzielamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań, tak aby ułatwić ci rozpoczęcie przygody ze smażeniem steków. Nawet jeśli pierwsze próby nie będą dla was najłatwiejsze, nie poddawajcie się – jeśli będziecie stosować się do naszych wskazówek, misja usmażenia wyśmienitego steka ma wielkie szanse powodzenia.

Jakie mięso jest najlepsze na stek?

Jakie mięso na stek umożliwia przygotowanie tej potrawy w sposób idealny? Mówiąc o stekach, mamy oczywiście na myśli steki wołowe. Na tym jednak kryteria wyboru odpowiedniego kawałka mięsa się nie kończą. Wybierając mięso na stek warto sięgać po partie tuszy wołowej, na których gołym okiem zauważyć można marmurkową fakturę. Owa faktura świadczy o tym, że w mięsie znajduje się odpowiednia ilość tłuszczu rozłożona w mięśniach, dzięki której nasz stek będzie przepyszny.

Wybór mięsa wołowego na stek nie ogranicza się jednak tylko do odpowiedniej części wołu. Do steków najwyższej klasy wybiera się często mięso sezonowane. Proces sezonowania, na sucho bądź na mokro, polega na przechowywaniu mięsa w chłodniach o stałej temperaturze i wysokiej wilgotności, bądź zamykaniu go w workach próżniowych, tak aby mięso zyskało na kruchości i delikatności. Poprzez sezonowanie z mięsa znika także część wody, a jego smak koncentruje się. Sezonowanie na sucho może okazać się niemożliwe w warunkach domowych, jednak sezonowanie na mokro nie jest już nieosiągalne. Aby to zrobić, należy zapakować stek w woreczek próżniowy, i przechowywać go w lodówce od 10 dni do 3 tygodni w temperaturze około 4 stopni Celsjusza.

Jak wybrać mięso na steki?

Jakie mięso na stek, świeże czy sezonowane? Mówi się, że to właśnie mięso sezonowane na sucho jest najlepszą możliwą opcją. Jest ono jednak zazwyczaj bardzo drogie, ponieważ w trakcie tego procesu traci na swojej wadze. Jeśli macie sposobność kupić mięso takiego rodzaju, postawcie właśnie na nie. Mięso, którego nie sezonowano, może jednak również być bardzo smaczne.

Jaki stek na pierwszy raz? Jednym z popularniejszych wyborów jest tu oczywiście polędwica wołowa. Mięso to może kosztować niemało, jednak jego walory smakowe nie mają sobie równych. To właśnie z polędwicy przygotowuje się popularny filet mignon.

Wśród innych części wołowiny, które wiele osób wykorzystuje na steki, wymienić można antrykot. Jest to mięso kruche i soczyste, i to z tej części powstaje stek rib eye. Z rostbefu przyrządza się z kolei stek z kością, i to właśnie owa kość w kształcie litery T tworzy w nim granicę między większą częścią steku a polędwicą. Stąd wzięła się nazwa steku T-bone. Mniej popularne wybory w kwestii steków to łata wołowa czy szponder, jednak i one umożliwią wam usmażenie pysznego steku.

Kupując mięso na steki warto wybrać się do zaufanego rzeźnika, który zaoferuje nam świeże produkty wysokiej jakości. Kawałki wołowiny sprzedawane w supermarketach prawdopodobnie nie udadzą się tak dobrze, jak te ze sklepu mięsnego. Warto zatem rozejrzeć się na bazarze, targu, czy w niewielkich delikatesach.

Obecnie sezonowane mięso wołowe kupić można nawet przez Internet, sprowadzane z dalekich części świata, takich jak Argentyna, USA, czy Japonia. To właśnie z Japonii pochodzi najszlachetniejsza wołowina z krów wagyū. Jest to wręcz niebywały rarytas wśród mięs, którego ceny to nawet kilkaset złotych za kilogram. Mięsa wołowego z krów ras, które określa się mianem wagyū, zdecydowanie warto spróbować, jednak przyrządzanie go samemu i próby wykorzystania jego potencjału mogą być nie lada wyzwaniem.

Jak przyprawić steki?

Jakie mięso na stek, doprawione delikatnie, czy mocno będzie najlepszym wyborem? Wołowina jest mięsem szlachetnym, szczególnie jeśli postawimy na wersję sezonowaną. W związku z tym mówi się, że nie potrzebuje ona zbyt wielu przypraw – warto właśnie smakowi i esencji wołowiny pozwolić być na pierwszym planie. Do steka używa się absolutnie podstawowych przypraw, takich jak sól i pieprz. Mięso sezonowane nie wymaga solenia przed, jednak można posolić je już po usmażeniu. W przypadku mięsa, które nie dojrzewało, warto posolić je przed wrzuceniem na patelnię. Stek, który osiągnął już pożądaną przez nas wewnętrzną temperaturę, przyprawiamy jeszcze masłem i ziołami. Wraz z mięsem wrzucamy na patelnię łyżkę masła i wybrane zioła, takie jak świeży tymianek czy rozmaryn. Rozpuszczonym masłem, które zaczyna osiągać temperaturę gotowania polewamy mięso, „kąpiąc” je w nim. Mięso można doprawić jeszcze świeżo zmielonym pieprzem tuż przed podaniem.

Przyprawy do mięsa na stek są zatem bardzo proste. Wymienić wśród nich można:

  • Sól,
  • Pieprz,
  • Rozmaryn,
  • Tymianek.

W przypadku steków nie tylko przyprawy, lecz także technika ma ogromne znaczenie. Istnieje sześć stopni wysmażenia steków, które określa się angielskimi terminami „blue”, „rare”, „medium rare”, „medium”, „medium well”, oraz „well done”. Stopień wysmażenia określa się przy użyciu termometru kuchennego, i każdy z nich może mniej, lub bardziej wpadać w gusta konkretnej osoby.

Czemu stek jest twardy? Prawdopodobnie smażyliście go za długo, co udowadnia, że warto jest kontrolować temperaturę wewnątrz mięsa.

Mięso na stek – alternatywy

Jakie mięso na stek, inne niż wołowe, przyniesie zadowalający efekt? Jeśli nie macie możliwości zakupu wołowiny, bądź z jakiegoś powodu nie chcecie jej konsumować, możecie postawić na steki jagnięce. Nadadzą się na nie części z udźca czy combra. Jest to mięso bardzo delikatne i esencjonalne, w związku z czym może być smaczne nawet bez uprzedniego zamarynowania.

Na steki nadaje się także lubiana przez Polaków wieprzowina. Wieprzowina Iberico to hiszpański rodzaj mięsa wysokiej klasy, z którego również można przyrządzić bardzo smaczne steki. W przypadku mniej trudnych do zdobycia części świni wymienić można zwykłą karkówkę. Istnieje także bezmięsna wersja steka, mianowicie stek z kalafiora, który również może być ciekawym przeżyciem smakowym.