Idealnie sprawdza się w roli dodatku do gulaszu, pieczeni i zupy. Ma delikatny, lekko słodkawy, orzechowy smak i grube, mięsiste ziarna. Mowa o kaszy pęczak, która tak samo dobrze jak w daniach obiadowych, sprawdza się także jako składnik śniadań, a nawet niektórych deserów. Dokładnie tak, jedną z najbardziej uniwersalnych jest właśnie kasza pęczak. Jak gotować tę odmianę? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Kasza pęczak to nic innego, jak kasza jęczmienna w najmniej przetworzonej postaci. Pod tą nazwą kryją się bowiem łuskane, całe ziarna jęczmienia. Warto podkreślić, że w sprzedaży dostępna jest także kasza jęczmienna kujawska. Ta odmiana jest poddana obtaczaniu i polerowaniu. Świadomość tego, którą kaszę kupujemy jest niezwykle istotna, bo to właśnie jej typ determinuje cały proces gotowania. Jeżeli nie wiesz, jak ugotować kaszę pęczak, koniecznie zapoznajcie się z poniższymi poradami.

Czy moczyć pęczak przed gotowaniem?

Pęczak kujawski nie wymaga moczenia przed ugotowaniem. Nie jest to też obligatoryjne w przypadku kaszy pęczak łuskanej, ale warto to zrobić, choćby po to, by skrócić czas obróbki termicznej.

Ziarna pęczaka wsypcie do garnka lub miski i zalejcie zimną wodą do poziomu trzykrotnie wyższego niż poziom kaszy. Ziarna powinny spędzić w „kąpieli” przynajmniej kilka godzin. Taki zabieg nie tylko skróci czas gotowania, ale także doprowadzi do obniżenia stężenia kwasu fitynowego w ziarnach i dzięki temu – ułatwi przyswajanie zawartych w nich składników odżywczych.

Kasza pęczak - jak gotować bez woreczka?

Gotowanie kaszy zaczynamy od przygotowania wody. Powinno być jej dwa razy więcej niż sypkiego składnika (proporcje 2:1). Zatem, ile wody potrzeba na 1 kg kaszy pęczak? Z powyższej porady wynika, że do ugotowania 1 kg ziaren należy przygotować 2 l wody i właśnie tak brzmi poprawna odpowiedź.

Wsypujemy kaszę do garnka, zalewamy odmierzoną ilością wody i zagotowujemy bez przykrycia. Następnie, zmniejszamy ogień, dodajemy sól, przykrywamy garnek i pozostawiamy do ugotowania. Ile gotować pęczak? Odmiana kujawska będzie gotowa po ok. 18-20 minutach. Odmiana łuskana – po 45 minutach, jeżeli wcześniej została namoczona. Jeżeli nie, ziarna trzeba będzie gotować przez ok. 90 minut. 

Jak ugotować kaszę pęczak w woreczkach?

Kasza pęczak w woreczkach wydaje się być łatwiejsza w przygotowaniu niż sypka, ale to tylko pozory. W rzeczywistości, czas gotowania jest w obu przypadkach zbliżony. Ile gotować pęczak w torebkach? Ok. 15 minut. Warto pamiętać, że w tym przypadku potrzebna będzie większa ilość wody. Zalecane proporcje to 4 porcje wody na 1 porcję kaszy.

Nie można nie wspomnieć, że zdaniem ekspertów, warto zrezygnować z kaszy w woreczkach na rzecz sypkiej. Przemawiają za tym dwa czynniki. Po pierwsze, tworzywo sztuczne poddane działaniu wysokiej temperatury może uwalniać niepożądane substancje. po drugie, kasza gotowana w dużej ilości wody traci wiele cennych substancji.

Jak ugotować pęczak w Thermomixie?

Kaszę pęczek można łatwo przygotować w Tehermomiksie, czyli w jednomisowym robocie kuchennym. Wystarczy tylko wlać do naczynia miksującego 1 l gorącej wody, dodać 1,5 łyżeczki soli i 20 g oliwy z oliwek. Wsypujemy kaszę i gotujemy przez ok. 20 minut.

Jak długo trzeba gotować kaszę pęczak na sypko?

Kasza pęczak przygotowana na sypko smakuje wyśmienicie i atrakcyjnie prezentuje się na talerzu. Jak ją przygotować, żeby uzyskać pożądaną konsystencję? To łatwe. Stosujemy podany wcześniej czas gotowania, a po zdjęciu garnka z ognia, zostawiamy kaszę w gorącej wodzie pod przykryciem. Po ok. 15 minutach powinna wchłonąć pozostałą wodę. Finalnie, otrzymamy pęczaka ugotowanego na sypko.

Czy kaszę pęczak się płucze?

Bez względu na to, czy chcecie ugotować pęczaka na sypko czy na gęsto, przed rozpoczęciem gotowania kaszę należy wypłukać. Dzięki temu, z ziaren usuniecie pył, który mógłby nadać im gorzki smak. 

Żeby dobrze wypłukać kaszę, wystarczy wsypać ją do garnka i zalać zimną wodą. Po wykonaniu kilku energicznych ruchów, kaszę odcedzamy. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, aż zniknie cały osad.