Jak ugotować ciecierzycę? Podstawy

Jeśli chodzi o gotowanie ciecierzycy, to sprawa jest niebywale łatwa, ale wymaga nieco czasu i uwagi. Przede wszystkim kluczowe jest odpowiednie przygotowanie ciecierzycy przed gotowaniem – mowa tutaj o namaczaniu, które powinno trwać kilkanaście godzin. Suchą ciecierzycę zalewamy wodą. Poradniki mówią tutaj o kilkukrotnie większej objętości wody niż ciecierzycy, lecz poszczególne proporcje różnią się w zależności od zastosowań ciecierzycy i upodobań osoby ją przyrządzającej. Po tym, jak ciecierzyca nasiąknie wodą, należy ją przepłukać; wtedy będzie gotowa do dalszych kroków.

Jak długo gotować ciecierzycę?

Ile przepisów, tyle porad na temat gotowania ciecierzycy. Większość z nich zwraca jednak uwagę na to, że gotowanie ciecierzycy, to długi proces, który wymaga ogromnej cierpliwości. Najpopularniejsze receptury sugerują, że gotowanie powinno trwać około osiemdziesięciu minut. Czas powinno się liczyć od momentu zagotowania wody. Z kolei, jeśli chodzi o posolenie, to większość przepisów nakazuje zrobić to tuż pod koniec procesu gotowania.

Jak ugotować ciecierzycę na hummus?

Gotowanie ciecierzycy na hummus nieszczególnie różni się od klasycznego jej przygotowywania. Trzeba pamiętać tutaj szczególnie o odpowiednim czasie gotowania, który zależy w dużej mierze od rodzaju ciecierzycy i jej charakterystyki. Ostatecznie jednak jest ugotowana, kiedy poszczególne jej ziarna rozpadają się pod naciskiem palców. Taka ciecierzyca będzie optymalna do zrobienia hummusu.

Jak ugotować ciecierzycę bez namaczania?

Wspomnieliśmy o tym, że większość przepisów nakazuje namaczanie ciecierzycy przed ugotowaniem. Nie bez powodu znaczna część porad sugeruje właśnie takie rozwiązanie. Gotowanie ciecierzycy bez namaczania może i jest możliwe, jednak mało kto poleca ten sposób. Wszystko dlatego, że bez odpowiedniego namoczenia ciecierzyca będzie sucha i nieszczególnie smaczna, nawet po dokładnym ugotowaniu. Jej konsystencja również nie zrobi wrażenia. Ostatecznie wyjdzie bardzo mało wartościowa i trudna do przygotowania, czy podania w jakikolwiek sposób. Nie polecamy!

Jak szybko ugotować ciecierzycę?

Wśród wielu porad na sprawne ugotowanie ciecierzycy, jedną z najprostszych wydaje się użycie sody oczyszczonej. Jeszcze przed wrzuceniem ciecierzycy do gotującej się wody powinno się dodać do niej nieco sody. W ten sposób, proces gotowania powinien być nieco krótszy, a soda wpłynie również na ogólne właściwości ciecierzycy, między innymi na jej konsystencję. Ciecierzyca pod wpływem sody, stanie się znacznie bardziej kremowa i delikatniejsza, dzięki czemu lepiej będzie nadawać się do niektórych przepisów. Spośród nich wymienić można na przykład pastę z ciecierzycy, która wymaga tego, aby ciecierzyca miała odpowiednią konsystencję i właściwości.

Jak przechowywać ugotowaną ciecierzycę?

Jak ugotować ciecierzycę, to jedna sprawa, natomiast istotne są także sposoby jej przechowywania. Jeśli nie musicie akurat użyć ugotowanej ciecierzycy lub po prostu nieco wam jej zostało i nie wiecie, co z nią zrobić, sprawa jest bardzo prosta. Kiedy macie do dyspozycji słoiki lub plastikowe opakowania, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w nich ciecierzycę – koniecznie wraz z zalewą. W ten sposób będziecie mogli przechowywać ciecierzycę około tygodnia, w zależności oczywiście od warunków. Istotne jest to, aby przed umieszczeniem jej w lodówce dokładnie ją wystudzić.

Można ją również zamrozić, choć tutaj należy zdawać sobie sprawę, że okres przechowywania ciecierzycy w zamrażarce, może być nieco krótszy, niż można by się było tego spodziewać. Nie powinno przechowywać się tak przygotowanej ciecierzycy dłużej, niż trzy miesiące.