Zator blokujący przepływ wody w zlewie może okazać się wyjątkowo trudny do usunięcia. Warto jednak wiedzieć, że gdy woda w zlewie przestaje spływać, nie trzeba od razu wzywać hydraulika. Z tym problemem można poradzić sobie własnymi siłami, nawet bez specjalistycznych narzędzi i środków chemicznych do udrażniania rur. Jak przepchać zlew? Poniżej wymieniamy sprawdzone sposoby, które pozwolą ci łatwo i szybko uporać się z tym problemem.

Zatkany zlew to niemały problem, zwłaszcza gdy zator pojawia się w najmniej odpowiedniej chwili. Zresztą, czy którykolwiek moment można określić jako odpowiedni na tego typu wypadki? Chyba nie. Gdy woda przestaje spływać, trzeba reagować, bo zator nie zniknie ot tak. Do dyspozycji macie metody mechaniczne i chemiczne.

Czemu zlew się zatyka?

Kuchenny zlew musi sprostać wielu wyzwaniom. Na mytych naczyniach pozostają przecież resztki produktów spożywczych i tłuszcz. To właśnie ta substancja w dużej mierze odpowiada za niedrożność kuchennej kanalizacji. Gdy tłuszcz osadza się na wewnętrznej powierzchni rury, działa jak lep, do którego przyklejają się inne resztki spożywcze i fusy z kawy lub herbaty. 

Gromadzące się w rurze odpady formują zwartą masę, która ogranicza jej przepustowość. Zanim jednak to nastąpi, można wyczuć nieprzyjemny zapach wydobywający się ze zlewu. to pierwszy sygnał alarmowy, którego nie należy ignorować. Gdy to zrobicie, prędzej czy później (raczej prędzej niż później) zaobserwujecie, że woda spływa znacznie wolniej i towarzyszy temu charakterystyczny „bulgot”. Kolejne gromadzące się resztki jeszcze bardziej zmniejszają światło odpływu, aż w końcu doprowadzają do całkowitego zatkania zlewu. 

Zdarza się też, że niedrożność zlewu jest objawem złego stanu lub poważnej awarii kanalizacji. Należy jednak podkreślić, że najczęściej winę ponosi nie usterka, a właśnie zator spowodowany resztkami gromadzącymi się w odpływie.

Jak odetkać zlew przepychaczką?

Przepychaczka do zlewu to proste urządzenie, które okazuje się niezastąpione w wielu awaryjnych sytuacjach. Składa się z dwóch elementów: gumowego kielicha i trzonka (wykonanego z drewna lub tworzywa sztucznego). W jaki sposób tak proste narzędzie może odetkać odpływ w zlewie? Tajemnica tkwi w wytwarzanym ciśnieniu – wpompowywana do rury woda rozbija problematyczny zator.

Jak udrożnić zlew gumową przepychaczką? Nic prostszego. Wystarczy przyłożyć narzędzie do odpływu w zlewie, w taki sposób, żeby kielich zakrył cały otwór. Wolną ręką warto zakryć otwór przelewowy. Pozwoli to uniknąć rozchlapania brudnej wody po kuchni. Drugą ręką chwyćcie trzonek i wykonujcie energiczne ruchy pionowe. Gdy zator ustąpi, usłyszycie charakterystyczny dźwięk, a woda zacznie spływać.

Jak udrożnić zlew sodą i octem?

Nie macie pod ręką przepychaczki? Nic nie szkodzi. Problematyczny zator w rurze możecie usunąć przy pomocy dwóch substancji, które znajdziecie w swojej kuchni. Chodzi o sodę oczyszczoną i ocet spirytusowy.

Pierwsza z wymienionych substancji doskonale radzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami pochodzenia organicznego, w tym z tłuszczami. Ocet skutecznie usuwa zanieczyszczenia nieorganiczne, w tym kamień, który jest szczególnie problematyczny w obszarach, w których woda jest twarda. Poza tym, usuwa przykre zapachy i działa bakteriobójczo.

W wielu poradnikach można znaleźć informacje, że najlepsze rezultaty przynosi zasypanie odpływu sodą i natychmiastowe zalanie zlewu octem, najlepiej podgrzanym. Nie róbcie tego! Postępując w ten sposób, wywołacie efektowną reakcję chemiczną, w wyniku której powstanie obfita piana. Wizualny spektakl będzie jednak jedynym rezultatem takiego działania.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Soda ma odczyn zasadowy, a ocet – kwaśny. Oznacza to, że jedna substancja neutralizuje drugą. Gdy zmieszamy obie, wytworzy się octan sodu – związek o lekko zasadowym odczynie. Nie sprawdza się zbyt dobrze nawet w trakcie czyszczenia lekko zabrudzonych powierzchni, a przy zatkanym zlewie pozostaje całkowicie bezużyteczny. Buzująca piana (efekt wytworzenia dwutlenku węgla) nie rozbije twardej masy blokującej odpływ. 

Zatem, jak przepchać zlew sodą i octem? Kluczem do sukcesu jest oddzielne użycie obu substancji. W pierwszej kolejności zasypcie odpływ torebką sody i odczekajcie 15 minut. Po tym czasie wsypcie kolejną torebkę, a następnie wlejcie litr wrzątku. Odczekajcie kolejne 10 minut i jeżeli zlew będzie już choćby odrobinę drożny, przepłuczcie rurę wodą. Następnie wlejcie pół litra octu.

AdobeStock

Jak udrożnić zlew solą i wrzątkiem?

Jeżeli nie doszło do całkowitego zatkania rury, dobrze sprawdzi się kolejna metoda, którą chcemy zaproponować. Jest tania, ekologiczna i całkowicie bezpieczna. Wszystko, co będzie wam potrzebne do udrożnienia odpływu, znajdziecie w swojej kuchni.

By pozbyć się powstającego zatoru, przygotujcie sól kuchenną i wrzątek. Do odpływu wsypcie pięć łyżek soli, następnie zalejcie zlew dwoma litrami bardzo gorącej wody (wrzątek dawkujcie powoli). Pamiętajcie, gdy zator ustąpi, obficie spłuczcie zlew zimną wodą.

Jak udrożnić zlew proszkiem do pieczenia?

Wiele przepisów kulinarnych dopuszcza zamienne stosowanie sody oczyszczonej i proszku do pieczenia. Zasada wymienności obu substancji doskonale sprawdza się też w przypadku prac porządkowych. 

Z czego składa się proszek, który dodajemy do wypieków? Przede wszystkim z wodorowęglanu sodu, czyli po prostu – z sody oczyszczonej. Oznacza to, że podobnie jak soda ma zasadowe pH i dobrze radzi sobie ze wszelkimi zabrudzeniami pochodzenia organicznego.

W celu udrożnienia zlewu, proszek do pieczenia należy stosować tak samo jak sodę. Po prostu, wsypcie do odpływu torebkę lub dwie proszku i zalejcie litrem wrzątku.

Jak odetkać zlew środkami chemicznymi?

Czasami zdarza się, że domowe metody nie działają. Proste sposoby na udrożnienie zlewu mogą nie poradzić sobie z najpoważniejszymi zatorami, które zdążyły już stwardnieć. Jak odetkać mocno zatkany zlew? W takiej sytuacji, należy sięgnąć po broń większego kalibru. Mowa o środkach chemicznych dedykowanych udrażnianiu rur. Nie są ekologiczne, a nieumiejętnie używane mogą być niebezpieczne. Jeżeli jednak wszystko inne zawiodło, stanowią dość niezawodną deskę ratunku.

Chemia do udrażniania rur występuje pod wieloma nazwami handlowymi. Poszczególne środki różnią się formą (w sprzedaży dostępne są rozpuszczalne granulki i żele), ceną  i czasami także składem. Nie musicie kupować jednak żadnych „wymyślnych” preparatów, bo największą skuteczność w usuwaniu zatorów wykazuje zwykła soda kaustyczna, dostępna w każdym sklepie przemysłowym i budowlanym.

Uwaga: zanim zastosujecie chemiczne środki udrażniające, koniecznie zapoznajcie się z informacjami na opakowaniu. W ich przypadku, kolejność aplikowania preparatu i wody ma ogromne znaczenie!

Co zrobić jeśli zlew nadal nie jest udrożniony?

Jeżeli z zatorem nie poradziła sobie dedykowana chemia, macie dwa wyjścia: użyć spirali udrażniającej, która poradzi sobie nawet z głęboko osadzonymi zatorami lub wezwać hydraulika. Jeżeli w waszej szafce z narzędziami nie ma takiego urządzenia, polecamy od razu zadzwonić po specjalistę. Jeżeli zlewu nie odetkała nawet silna chemia, jest prawdopodobne, że za niedrożność odpowiada inny czynnik niż zator.

Jak zapobiec zapychaniu zlewu?

Zamiast naprawiać, lepiej zapobiegać. Dbając o zlew w odpowiedni sposób, znacząco ograniczycie ryzyko niespodziewanego wystąpienia zatoru. Jeżeli chcecie zapobiec zapychaniu odpływu, o tym musicie pamiętać:

  • na kratce odpływu umieśćcie specjalne sitko, które zatrzyma resztki spożywcze,
  • alternatywnie możecie zainstalować młynek, który rozdrobni wszystkie odpady,
  • nie wylewajcie do zlewu tłuszczu, zwłaszcza gorącego,
  • nie wylewajcie do zlewu fusów po kawie i herbacie,
  • profilaktycznie stosujcie sodę oczyszczoną, przynajmniej raz na dwa tygodnie.