Czy muszki owocówki są niebezpieczne?

Same w sobie nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ale połknięcie jednej z nich może spowodować zakażenie przewodu pokarmowego. Jaja muszek owocówek mogą dostać się do domu na sierści kotów i psów, wraz z produktami lub nawet na butach. Płodność owocówek jest bardzo wysoka: jedna samica daje od 200 do 1 500 i więcej jaj. Ulubionym delikatesem muszek są fermentujące produkty żywności. Wystarczy zostawić  kawałek niedojedzonego owocu w kuchni lub kilka skórek po jabłkach w koszu i już w domu pojawiają się nieproszeni goście. Ale muszki owocówki lubią nie tylko owoce i warzywa.  Uwielbiają nawet pokarm zwierząt domowych.

Jak się pozbyć muszek owocówek?

Muszki owocówki uwielbiają mnóstwo różnych zapachów, jednak jest jeden, którego po prostu nie znoszą, zapach goździków. Dostępne w każdym sklepie goździki możecie wbić w świeże jabłko (około 20-30 sztuk) i umieścić na półce z owocami. Zapach goździków skutecznie odstraszy owady. Zamiast jabłka możecie sięgnąć po pomarańczę, znacznie dłużej zachowują świeżość. Oprócz zapachu goździków, muszki owocówki nie tolerują również zapachu mentolowego. Olejki lub świece zapachowe z mentolem też pomogą się pozbyć niechcianych gości.

Inne sposoby na muszki owocówki

Owocowa pułapka

Włóżcie do słoika lub miski kawałki pokrojonych owoców lub ich skórki. Kolejny krok – przykryjcie folią spożywczą tak, aby nie pozostawić żadnych szczelin. Następnie nakłujcie folię np., widelcem. Przez dziurki, które powstaną, muszki będą mogły dostać się do owoców, ale już się nie wydostaną.

Płyn do mycia naczyń

Do przygotowania tej pułapki będziecie potrzebować octu owocowego (lub soku) i płynu do mycia naczyń. Wlejcie ocet do słoika, tak żeby płyn sięgał do połowy naczynia. Dodajcie kilkanaście kropli płynu do mycia naczyń. Weźcie folię do żywności i szczelnie zakryjcie słoik. Naciągniętą folię możecie zabezpieczyć gumką. W folii w kilku miejscach zróbcie wykałaczką małe otwory. Na drugi dzień w słoiku zobaczycie pełno utopionych muszek.

Pułapka ze sklepu

Jeśli domowe sposoby na muszki owocówki się nie sprawdzą, w sklepie zawsze można kupić już gotowe spraye i elektryczne odstraszacze na te owady. Dostępne są również specjalne lepy na te dokuczające owady, które bardzo skutecznie działają. Przed zakupem sprawdźcie, czy można je stosować blisko jedzenia.

Jak zapobiec pojawianiu się muszek owocówek w domu?

Oczywiście, powyższe sposoby na muszki owocówki są skuteczne, lecz zawsze lepiej jest zapobiec ich pojawianiu się w domu. Wystarczy zawsze od razu myć naczynia, czyścić zlew, nie zostawiać w nim żadnych odpadów. Regularnie wyrzucajcie śmieci, trzymajcie słodyczy w zamykanych pojemnikach, unikajcie przechowywania jakichkolwiek produktów spożywczych na stole (zwłaszcza owoców i warzyw), załóżcie siatkę na okna. Te proste środki ostrożności pomogą zapobiec rozpowszechnianiu się muszek owocówek w domu.