Zmywarka do naczyń to niezwykle przydatne urządzenie, które znacząco ułatwia wykonywanie prac domowych. Osoby, które zdecydowały się zrezygnować z ręcznego zmywania naczyń, przekonały się, że zakup zmywarki to właściwie inwestycja – brak konieczności długiego zmywania brudnych szklanek, talerzy czy garnków w zlewie to oszczędność czasu, ale także wody. Warto jednak pamiętać, że o takie urządzenie trzeba dbać w należyty sposób. To warunek konieczny, którego spełnienie gwarantuje jego prawidłową pracę. Jak wyczyścić zmywarkę? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Brudna zmywarka wygląda wyjątkowo nieestetycznie. Warto jednak pamiętać, że nagromadzone w jej komorze zabrudzenia wpływają nie tylko na stronę wizualną, ale i praktyczną. Mówiąc wprost, nie można oczekiwać, że z zabrudzonego urządzenia wyjmiemy czyste naczynia. Kolejna rzecz, zaniedbana zmywarka szybciej odmówi posłuszeństwa. Naprawa może okazać się kosztowna, a w niektórych przypadkach – nawet nieopłacalna. Chcecie uniknąć takich przykrych niespodzianek? Zatem nie możecie zapomnieć o regularnym czyszczeniu zmywarki. 

Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Jak wyczyścić piekarnik? Czym myć lodówkę? Odpowiedzi na te pytania wydają się być oczywiste, jednak praktyka pokazuje, że w momencie, gdy sprzęt AGD jest mocno zabrudzony, wiele osób ma poważny problem z doprowadzeniem go do porządku. Nic dziwnego. Urządzenia pracujące w kuchni nie mają łatwo. Kontakt z wilgocią, resztkami żywności i tłustymi substancjami sprawia, że na ich powierzchni i we wnętrzu może wytworzyć się naprawdę oporna warstwa zabrudzeń. Nie inaczej jest ze zmywarką.

Jeżeli chcecie, żeby naczynia były doczyszczone na błysk, z komory zmywarki nie wydobywał się przykry zapach, a jej ścianki były wolne od jakiegokolwiek nalotu, do czyszczenia tego sprzętu musicie podejść w sposób kompleksowy. Nie wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć koszyczki na naczynia. Gruntownego czyszczenia wymaga dosłownie każdy element urządzenia. Myjąc zmywarkę, nie można zapomnieć o:

  • koszyczkach i innych plastikowych elementach w komorze,
  • filtrach,
  • dyszach natryskowych,
  • wszystkich ścianach komory,
  • uszczelkach, 
  • panelu sterowania,
  • elementach zewnętrznych.

Jak często czyścić zmywarkę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo częstotliwość czyszczenia powinna być dostosowana do sposobu korzystania z tego sprzętu. Nie można skupiać się na tym tylko raz na jakiś czas lub reagować wyłącznie wtedy, gdy urządzenie sprawia problemy. Warto przyjąć prostą zasadę: jeżeli wydaje wam się, że zmywarka jeszcze nie wymaga gruntownego czyszczenia, to najwyższy czas, by doprowadzić ją do porządku.

Do czyszczenia zmywarki możecie wykorzystać dedykowane do tego celu detergenty. Sygnują je producenci tabletek do mycia naczyń, a znajdziecie je w każdym sklepie z chemią gospodarczą i w dobrych punktach sprzedaży urządzeń AGD. Warto jednak pamiętać, że z większością zabrudzeń sprawnie poradzi sobie zwykły płyn do mycia naczyń.

Jeżeli urządzenie jest wyposażone w program autoczyszczenia, korzystajcie z niego regularnie. To zapobiegnie gromadzeniu się silnych zabrudzeń. Dla pełnej jasności, taki tryb nie załatwia sprawy w stu procentach, ale pozwala znacząco zwiększyć odstęp czasowy do następnego gruntownego czyszczenia zmywarki.

Ważne: czyszcząc zmywarkę, nie zapomnijcie o dokładnym umyciu uszczelek! Wszelkie zabrudzenia na gumowej powierzchni sprawiają, że elementy gumowe przestają spełniać swoją funkcję i szybciej ulegają zużyciu. Niektóre modele umożliwiają ich łatwy demontaż (informacja na ten temat powinna pojawić się w instrukcji obsługi). Jeżeli to możliwe, wyjmijcie wszystkie uszczelki, umyjcie je płynem do mycia naczyń i zamontujcie ponownie. Następnie, natłuśćcie je odrobiną gliceryny roślinnej. Ten prosty zabieg znacząco wydłuży ich żywotność.

Raz na jakiś czas warto dokładnie wyczyścić natryski. Gdy pokryją się kamieniem, woda nie będzie rozprowadzana w sposób równomierny. Jak wyczyścić dysze w zmywarce? Do usuwania twardego nalotu doskonale nadają się środki likwidujące kamień, którymi czyści się natrysk pod prysznicem.

Ważnym elementem systemu wodnego urządzenia jest tzw. płaszcz. Gdy element ten zostanie zapchany przez nalot, nie będzie możliwe pobieranie wody. Jak wyczyścić płaszcz wodny w zmywarce? Tę czynność lepiej powierzyć profesjonalnemu serwisowi.

Jak wyczyścić filtr w zmywarce?

Kolejny niezwykle istotny etap mycia zmywarki to czyszczenie filtra (lub filtrów, bo niektóre modele są wyposażone w bardziej rozbudowany system filtrujący). Zadaniem tego elementu, zlokalizowanego w dolnej części komory, jest wyłapywanie resztek jedzenia. Po pewnym czasie, filtr zaczyna przepuszczać coraz mniej wody, a gdy jest poważnie zaniedbany, może ulec całkowitemu zapchaniu.

Żeby wyczyścić filtr, najpierw musicie go zdemontować. W jaki sposób? Informację na ten temat znajdziecie w instrukcji obsługi. Kolejny krok to mechaniczne usunięcie resztek żywności. Następnie umieśćcie filtr pod silnym strumieniem bieżącej wody, by wypłukać drobniejsze resztki. Umyjcie ten element płynem do mycia naczyń i gąbką kuchenną. Po dokładnym opłukaniu i osuszeniu, filtr należy ponownie zamontować w zmywarce. 

Czym rozpuścić tłuszcz w zmywarce?

Zabrudzona tłuszczem komora zmywarki wydaje się być wyjątkowo oporna w czyszczeniu, ale z tym problemem można sobie łatwo poradzić. Z tłustym osadem dobrze upora się płyn do mycia naczyń. Tego rodzaju detergenty zawierają składniki, których zadaniem jest rozpuszczanie tłuszczu. Po skończonej pracy, dokładnie przetrzyjcie wnętrze urządzenia wilgotną ściereczką, by usunąć pozostałości płynu.

Jeżeli efekt wciąż nie jest zadowalający, uruchomcie program czyszczący zmywarkę. Wasze urządzenie nie jest wyposażone w takie udogodnienie? Nic straconego. Po prostu, uruchomcie program, w którym zmywarka pracuje z najwyższą możliwą temperaturą, ale nie wypełniajcie komory naczyniami. Pozwólcie urządzeniu pracować na pusto. To powinno załatwić sprawę. 

Jak wyczyścić zmywarkę bez chemii?

Środki dedykowane do mycia zmywarki sprawdzają się bardzo dobrze, gdy używacie programu czyszczącego. Manualne czyszczenie możecie wykonać z pomocą zwykłego płynu do mycia naczyń. Musicie jednak wiedzieć, że doprowadzenie zmywarki do absolutnej czystości nie wymaga stosowania żadnych detergentów, bo dużą skuteczność w tym temacie wykazują środki, które znajdziecie w swojej kuchni.

Żeby zmywarka odzyskała dawny błysk, przyda wam się:

  • soda oczyszczona,
  • ocet,
  • kwasek cytrynowy.

Sodę oczyszczoną możecie wsypać w miejsce, gdzie wkładacie tabletkę do zmywania. Wystarczą 2 czubate łyżeczki. Uruchomcie program autoczyszczenia i gotowe. Delikatnie żrące właściwości sody (możecie używać jej bez obaw, nie uszkodzi urządzenia) poradzą sobie nawet z kłopotliwymi zabrudzeniami. Sodę możecie też wymieszać z wodą. W ten sposób stworzycie pastę czyszczącą, którą dokładnie wyszorujecie całe wnętrze zmywarki.

Zamiast sody, możecie wykorzystać kwasek cytrynowy. Wsypcie jedną saszetkę do miejsca na tabletkę i uruchomcie program czyszczący. Substancja upora się z zabrudzeniami i odświeży wnętrze zmywarki.

Nasza ostatnia propozycja to ocet. Ta substancja ma kwaśny odczyn i dzięki temu dobrze radzi sobie z zabrudzeniami i kamieniem. Ma także właściwości bakteriobójcze, więc do czyszczenia zmywarki nadaje się idealnie. Przygotujcie roztwór octu i wody w proporcji 1:1, przelejcie go do butelki z atomizerem i dokładnie spryskajcie komorę zmywarki. Nie pomińcie dysz, na których może osadzać się kamień. Odczekajcie 15-20 minut. Po tym czasie, dokładnie umyjcie komorę. Inna metoda, napełnijcie octem dwie szklanki, z czego jedną umieśćcie w górnym koszyczku, a drugą wylejcie na dno. Uruchomcie program czyszczący i zaczekajcie na efekty.