Truskawki są owocami sezonowymi. Nie da się ukryć, że najsmaczniejsze są wtedy, kiedy kupione są w pełni sezonu, czyli w maju i w czerwcu. Świeże, wykazują bardzo dużo prozdrowotnych właściwości i są bogate w witaminy. Warto je jeść ze względu na dużą zawartość witaminy C, folianów oraz witaminy K. Jedzenie truskawek zapewnia organizmowi wiele korzyści. Dba o układ krwionośny, oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Przy wszystkich tych dobroczynnych właściwościach, truskawki mają jedną wadę- są owocami delikatnymi i mają tendencję do szybkiej utraty świeżości. Zatem, jak przechowywać truskawki?

Jak przechowywać truskawki – Zasady

Jak przechowywać truskawki? Truskawki w pierwszej kolejności powinno się przebrać. Wszystkie obite, lub wgniecione egzemplarze powinno odłożyć się na bok. Kolejnym krokiem jest ich mycie. Większość z nas zadaje sobie pytanie, czy truskawki powinno się myć przed degustacją. Zakupione truskawki powinno się jedynie opłukać pod bieżącą i zimną wodą. Nie należy jednak trzymać ich w wodzie zbyt długo, ponieważ truskawki mają tendencję do wchłaniania wody, przez co stają się miękkie, gąbczaste i tracą swoje walory smakowe. Po opłukaniu owoców należy je delikatnie osuszyć używając do tego ręczników papierowych. A co z szypułkami? Jeśli chcemy, aby owoce dłużej zachowały swoją świeżość, nie należy ich usuwać. To one chronią owoc od wewnątrz przed nadmiarem wody.

Czy truskawki można włożyć do lodówki? Jak najbardziej. Truskawki, które są, przebrane opłukane pod bieżącą wodą, przebrane, osuszone należy przełożyć do miski lub na tackę plastikową i przełożyć na najniższą półkę w lodówce. Takie przechowywanie z pewnością przedłuży ich świeżość. Warto pamiętać o tym, że nie należy umieszczać truskawek w worku strunowym, ponieważ tak delikatne owoce muszą mieć dostęp do powietrza, a szczelnie zamknięte ulegają szybko zepsuciu.

Co zrobić, aby truskawki były dłużej świeże?

Jak najlepiej przechowywać świeże truskawki? Jeśli kupiliśmy truskawki nie w łubiance, a w plastikowym opakowaniu lub w folii, to należy przełożyć je do koszyczka, lub na plastikową tackę wyłożoną papierowymi ręcznikami. Ważne, aby nie układać ich warstwami. Zanim to zrobimy, to należy przejrzeć wszystkie sztuki. Te, które są poobijane lub uszkodzone, należy przełożyć je na bok. Można je wykorzystać do zrobienia np. koktajlu, kompotu, zamrozić lub po prostu zjeść.

Jak dłużej przechowywać truskawki? Aby były dłużej świeże, nie należy płukać ich pod bieżącą wodą, ale warto zanurzyć je na chwilę w wodzie z dodatkiem octu. To pozwoli pozbyć się zarodników pleśni i bakterii z truskawek. Wystarczy do miski wlać 5 szklanek wody i połączyć ją z 1 szklanką octu. Po wymieszaniu składników wystarczy zanurzyć w nich nasze truskawki na około 1 min. Następnie trzeba je osuszyć i włożyć do lodówki na najmniejszą półkę, ponieważ tam temperatura jest najniższa.

Takie truskawki przed jedzeniem wystarczy opłukać pod bieżącą zimną wodą. Nie trzeba się obawiać, że będą smakowały octem. Co więcej, szypułek nigdy nie należy usuwać. Ich brak może spowodować wniknięcie wody z octem do środka owocu, co spowoduje utratę ich walorów smakowych. Mało kto wie, że szypułki są jadalne. Można je albo zdjąć, albo zjeść. Tak przygotowane owoce, można wstawić do lodówki. Ważne, aby wyjmować je na 30 min przed jedzeniem. Temperatura pokojowa uwolni ich smak oraz aromat. Tak przechowywane i przygotowane pozwalają cieszyć się smakiem.

Jak przechowywać truskawki przez zimę?

Jak przechowywać truskawki? Truskawki przypominają nam lato, dlatego większość z nas robi zapasy już na okres zimowy. Istnieją dwa sposoby dzięki, którym możemy przechować truskawki. Jest to mrożenie oraz zrobienie z truskawek konfitur.  Mrożenie jest procesem, który nie tylko pozwala na to, aby zachować ich wygląd, lecz także ich cenne właściwości. Mrożone truskawki można wykorzystać na wiele sposobów. Mogą posłużyć do dekoracji, wypieków czy też do deserów.

Aby zamrozić truskawki, wystarczy wybrać dorodne, ładne sztuki. Te, które są poobijane, lub zgniecione można wykorzystać do koktajli, lub do konfitury. Następnie przebrane owoce należy opłukać pod zimną i bieżącą wodą, odsączyć np. w durszlaku i dodatkowo osuszyć na papierowych ręcznikach. Trzeba pamiętać o tym, że nie urywamy szypułek. Tak gotowe, można przełożyć do pojemników lub specjalnych worków przeznaczonych do mrożenia. I gotowe!