Mrożenie truskawek, malin, jeżyn czy czereśni to sposób na zachowanie ich cennych właściwości odżywczych i prozdrowotnych na długi czas. Dzięki niskiej temperaturze zamrożone owoce nie stracą na wartości i smaku. Po rozmrożeniu można je wykorzystać na wiele różnych sposobów – dodawać do ciast czy babeczek, koktajli, deserów, soków, kompotów. Jak mrozić truskawki, aby się nie posklejały i długo zachowały swój smak oraz walory odżywcze? Podpowiadamy sprawdzone sposoby!

Truskawka – pyszny owoc sezonowy

Truskawka jest mieszańcem dwóch gatunków poziomki, powstałym przez ich skrzyżowanie. Jest rośliną uprawianą ze względu na kwaskowate owoce o wyjątkowym smaku i aromacie. Roślina ma krótką łodygę o dość małym przyroście wzwyż, ale dużym przyroście na grubość. Tworzy wąsy sadzonkowe, dzięki którym może się rozmnażać w sposób wegetatywny. Liście truskawki złożone są z trzech listków, lekko zaokrąglonych lśniących i ząbkowanych na brzegach. Białe, drobne kwiaty z żółtym środkiem są pięciopłatkowe. Po przekwitnieniu zapylonych kwiatów pojawiają się jadalne owoce, o sercowatym kształcie, w intensywnie czerwonej, a nawet bordowej barwie i o niezwykle świeżym aromacie. Owoce truskawki są nie tylko bardzo smacznym produktem, ale również niezwykle zdrowym. Truskawki spożywane na surowo zawierają mnóstwo witamin, makro- i mikroelementów oraz błonnik. Są bardzo zdrowe i zalecane do spożywania na surowo.

W Polsce sezon na truskawki gruntowe trwa od maja do końca czerwca, ale niektóre gatunki owocują kilka razy w roku. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na smaczne przetwory. Można z nich zrobić kompoty, pyszne soki, dżemy, konfitury z kawałkami owoców, a także mrożonki i desery. Świetnie nadają się do wypieków. Liście truskawki po wysuszeniu nadają się do zaparzania i spożywania jako herbatka ziołowa.

Jak mrozić truskawki? Ważne zasady

Truskawki są bardzo delikatnymi i nietrwałymi owocami, dlatego, aby przetrwały należy je odpowiednio przetworzyć. Najczęściej spożywane są w postaci kompotów i dżemów, ale najwięcej wartości odżywczych w owocach zostaje zachowanych po zamrożeniu ich w bardzo niskiej temperaturze.
Mrożone truskawki zachowują swój wygląd, lecz po rozmrożeniu ulegają rozmiękczeniu, tracą swój kształt i jędrność. Jak mrozić truskawki?

  1. Te smaczne owoce należy zamrażać w pojemnikach lub woreczkach foliowych, aby po rozmrożeniu można je było użyć do deseru.
  2. Przed przystąpieniem do mrożenia truskawek należy je dokładnie wypłukać w kilkakrotnie zmienianej wodzie albo pod prysznicem. Wypłukanie piasku, ziemi oraz ewentualnych owadów przygotuje owoce do dalszej obróbki.
  3. Po wypłukaniu pozwólmy owocom naturalnie obeschnąć, a następnie umieśćmy je w pojemnikach do zamrożenia. Należy zaznaczyć, że najlepiej mrozić całe truskawki, ale można je również zmiksować z bananem lub innymi owocami i zamrozić gotowy mus owocowy.
  4. Do zamrożenia wybieramy truskawki dojrzałe, nieuszkodzone i nie nadpsute, jędrne i ładne, bo chociaż proces mrożenia zatrzymuje psucie się owoców, to uszkodzona truskawka po rozmrożeniu ulegnie natychmiastowej degradacji.

iStock

Jak mrozić truskawki, żeby się nie skleiły?

Jak mrozić truskawki na zimę, aby się nie posklejały? Aby truskawki zachowały swój kształt, nie zlepiły się z sąsiadującymi owocami, na czas mrożenia, należy je ułożyć na tacy pojedynczo, w odstępach. Następnie trzeba poczekać, aby wszystkie owoce dobrze wyschły. Kolejnym krokiem jest zamrożenie przygotowanych owoców na tacach. Dopiero po kilku godzinach można przełożyć je do pojemnika czy woreczka i schować w zamrażarce. W ten sposób mrożone truskawki nie skleją się ze sobą, a to ułatwi ich wyjmowanie z pojemnika czy innego opakowania w takiej ilości, jaka będzie potrzebna do przygotowaniu deseru.

W czym najlepiej mrozić truskawki?

Jak przechowywać truskawki w zamrażarce? Truskawki można mrozić w pojemnikach plastikowych przystosowanych do przechowywania żywności, woreczkach strunowych lub na tacach, z których po zamrożeniu owoców przesypujemy je do innego opakowania.

Jak mrozić zmiksowane truskawki?

Zmiksowane truskawki są doskonałym, niskokalorycznym deserem. Można je wymieszać z innymi owocami, co podniesie ich walory smakowe. Najbardziej popularnym miksem jest zmieszanie banana z truskawkami. Tak przygotowany deser można z powodzeniem zamrozić, umieszczając mus w szczelnym pojemniku przystosowanym do kontaktu z żywnością. Należy pamiętać, że temperatura mrożenia powinna być zdecydowanie niska, co pozwoli na szybkie zamrożenie produktu i zachowanie nadanego mu kształtu.

Zblendowane truskawki można również zamrozić bez dodatków i w tej postaci spożywać jako smaczny sorbet. W tym celu, warto miksować je przerywając co jakiś czas proces mrożenia, uzyskując w ten sposób gładką, lekko puszystą i mocno zmrożoną masę. Podczas mrożenia można dodać cukier puder i sok z cytryny, które to dodatki podniosą walory smakowe sorbetu.

Innym pomysłem na zamrożenie zmiksowanych truskawek jest stworzenie z nich lodów jogurtowych. Zmiksowane truskawki należy połączyć z cukrem i gęstym, naturalnym jogurtem, a następnie zamrozić w pojemniku lub specjalnych foremkach do lodów. Po kilku godzinach przebywania w zamrażalniku lody będą gotowe do spożycia.

Podobny, ale bardziej kaloryczny deser uzyskamy dodając do rozgniecionych truskawek zamiast jogurtu lekko ubitej śmietany kremówki. Po dokładnym zmiksowaniu śmietany, truskawek i cukru całość przekładamy do foremek do lodów i zamrażamy. Tak powstałe domowe lody są nie tylko smaczne, ale również zdrowsze od kupionych w sklepie

Ile czasu truskawki mogą leżeć w zamrażarce?

Jeśli wiemy już, jak mrozić truskawki, warto zapamiętać, jak długo możemy przechowywać takie zapasy. Proces mrożenia polega na zamianie wody w lód. Z tego powodu, produkty umieszczone w zamrażarkach mogą w nich przebywać dość długi czas. Większość owoców można zamrozić nawet na 6 miesięcy, jednak produkty delikatne lub nietrwałe, takie jak owoce jagodowe, czyli truskawki, jeżyny lub maliny można zamrozić na 3 do 4 miesięcy. Dobrze jest więc podpisać z datą woreczki strunowe lub umieścić datę mrożenia na pojemniku, aby kontrolować zapasy w zamrażalniku. Należy również pamiętać, że raz już rozmrożonego produktu nie można zamrażać ponownie. Zawsze należy go spożyć tuż po rozmrożeniu.