Groch może kojarzyć się nam z bardzo popularną zupą, jaką możemy zjeść podczas trwania festynów lub w przydrożnych restauracjach. Ta roślina strączkowa jest bardzo często wykorzystywana jako dodatek do dań, a także jako główny ich składnik.

Groch w jadłospisie - to warto wiedzieć!

Zanim jednak przejdziemy do tego jak się gotuje groch, warto skupić się na tym, dlaczego powinno się go jeść jak najczęściej. Groch to roślina, którą często i chętnie wybierany jest jako dodatek do dań, lub jako element składowy jakiejś potrawy. Roślina ta, jest bardzo zdrowa i jest bogatym źródłem witamin oraz różnych minerałów, które są potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania.

Historia tej rośliny jest dość stara i znana jest ludzkości od ponad dziewięciu tysięcy lat, a na nasz kontynent trafiła z Bliskiego Wschodu. Groch jest bardzo dobrą alternatywą dla mięsa, a wiecie dlaczego? Jest bogatym źródłem białka, które zawiera dużo aminokwasów egzogennych, lizyny, a także treoniny. Te związki nie powstają w naszym organizmie, mimo że są one dla nas niezbędne. Powszechnie uważa się, że ma w sobie około 24 gramów białka na 100 gramów na każde grochu.

Oprócz białka i innych związków organicznych zawierają one również dużo witaminy z grupy B, witaminę A, C, E i K. Ta roślina, a dokładniej mówiąc minerały w nim zawarte, są bardzo potrzebne dla naszego organizmu, ponieważ odpowiada on za poprawne działanie układu odpornościowego, a także nerwowego.

Oprócz witamin groch jest bogaty w inne minerały takie jak: fosfor, potas, magnez, sód, wapń, żelazo i potas. Poleca się go osobom chorującym na anemię lub podobne choroby. Dlaczego? Groch przez swoją wysoką zawartość żelaza podnosi poziom hemoglobiny we krwi (hemoglobina odpowiedzialna jest za transport tlenu z płuc do komórek organizmu).

Spożywanie tej rośliny jest bardzo ważne dla naszego organizmu, dlatego warto jeść groch stosunkowo często. Spożywać je można na surowo, ale każda obróbka termiczna tej rośliny poprawia jej smak, a także sprawia, że można ją wykorzystać jako podstawa zup lub innych dań.

Jak gotować groch suszony?

Groch można gotować na kilka różnych sposobów. Nadaje się do gotowania zarówno w łupinie, jak i łuskany. Gotowanie grochu łuskanego jest o wiele mniej czasochłonne niż gotowanie grochu w łupinie. Groch należy wypłukać i wsypać do garnka, po czym zalać go wodą. Wodę z grochem solimy i (opcjonalnie) dodajemy do niej nasze ulubione przyprawy. W garnku powinno znaleźć się tyle wody, żeby przykryła groch, nie może być jej jednak za dużo – źle znosi zbyt dużą ilość wody.

Groch nie wymaga użycia dużej ilości wody, i to różni go od innych roślin strączkowych. Gdy groch już się zagotuje, zmniejszamy ogień i gotujemy na mniejszym ogniu około 45 min (w przypadku, gdy pojawi się piana, należy ją zdjąć). Gotowy groch będzie bardzo miękki do takiego stopnia, że zacznie się rozpadać po dotknięciu.

Jeśli chodzi o gotowanie grochu całego, to wykonuje się to tak samo, ale nieco dłużej. Niemoczony groch gotujemy około 50 minut, a niełuskany groch gotujemy dwa razy dłużej, czyli ponad półtorej godziny.

Jak gotować groszek mrożony?

Mrożony groch gotujemy troszkę inaczej niż świeży. W zależności od tego, czy jest on w łupinie, czy nie. Jeśli jest w łupinie, możemy go moczyć, jeśli nie to płuczemy go pod bieżącą wodą. Wkładamy go do osolonej wody (w garnku musi być około 2 łyżki soli na jeden litr wody) i gotujemy przez 5 minut (czas ten liczymy od wrzenia). Gotowy mrożony groszek nie będzie się rozpadać, dlatego trzeba sprawdzać go, czy jest gotowy, próbując.

Jak długo gotować groch moczony?

Warto jednak przed gotowaniem łuskany groch moczyć w wodzie – przyspiesza to proces gotowania. Groch w wodzie pozostawiamy na kilka minut, wymieniając co jakiś czas wodę. Gdy nasz groch jest już namoczony, należy go wypłukać na sicie, a następnie wsypać go do garnka.

iStock

Ważne jest, aby woda zakryła cały groch, ale nie było jej zbyt wiele – groch nie potrzebuje tyle wody co inna roślina strączkowa. Wodę również solimy, a także możemy dodać odrobinę swoich ulubionych przypraw. Groch musi się zagotować, po czym zmniejszamy ogień (jeśli pojawiła się piana, należy ją zdjąć). Po zmniejszeniu ognia gotujemy groch jeszcze około 25 min. Gotowy groch jest bardzo miękki na tyle, że zaczyna się rozpadać. Cały okres gotowania grochu moczonego to około 30 minut.

Gdy mamy do czynienia z grochem mrożonym, należy go opłukać pod bieżącą wodą, a nie moczyć (o ile nie jest on w łupinie). Namoczyć powinniśmy tylko groch świeży i to w całości, razem z łupinami. Groch mrożony powinno się gotować około od 40 do 45 minut, jednak jest to uzależnione od mocy ognia, na którym jest gotowany.

Tak przygotowany groch bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do zup, lub jako główny składnik zupy krem z grochu. Dlaczego? Jest on miękki i idealnie nada się do miksowania. Można go również wykorzystać, jako dodatek do dania głównego np. w połączeniu z marchewką lub jako składnik sałatek.

Jak gotować groch bez namaczania?

Groch niemoczony, gotuje się w taki sam sposób co groch po namoczeniu. Jednak jest jedna różnica – gotuje się on o wiele dłużej. Niemoczony groch, warto jednak przed ugotowaniem płukać pod bieżącą wodą, pozwoli to pozbyć się zabrudzeń. W połowie gotowania można dolać odrobiny mleka do wody z gotującym się grochem – sprawi to, że groch będzie miększy bez wcześniejszego namaczania.

Polecamy również gotować groch pod przykryciem. Dlaczego? Zauważalnie skraca to czas gotowania, a także pozwala utrzymać wszystkie witaminy wewnątrz grochu.

Jak się gotuje groch w łupinie bez moczenia? Do garnka należy wlać około 1,5 litra wody, którą wcześniej należy doprawić odrobiną soli i cukru. Podczas gotowania się wody, należy umyć strąki i obciąć ich końcówki, które są twarde. Warto dodać do wody odrobinę octu lub kwasu cytrynowego – kwas pozwoli zachować kolor grochu. Groszek w łupinie gotuje się stosunkowo krótki i wystarczy nam do tego zaledwie około 4 minut. Gotowy groszek w łupinie powinien być miękki i gdy taki już jest, należy go odcedzić za pomocą sitka. Tak przygotowany będzie doskonały na świąteczny klasyk - groch z kapustą.

Do czego wykorzystać gotowany groch?

Z gotowanego grochu można wykonać grochówkę, kapuśniak z grochemdhal (indyjska potrawa, która możemy przygotować zarówno z soczewicy, jak i grochu), zupę krem z grochu, a także można wykorzystać go do wykonania sałatek oraz jako dodatek do posiłków. Jest bardzo zdrowy i pożywny. Można go zastosować zarówno jako danie główne, jak i dodatek do wielu różnych potraw.