Z prostymi przepisami jest tak, że bardzo łatwo je przygotować, kierując się wyłącznie intuicją. Niestety, w ten sposób efekt może znacznie odbiegać od naszych oczekiwań. Dlatego w prosty sposób rozwiewamy wszystkie wątpliwości i podpowiadamy, o czym warto pamiętać przygotowując ziemniaki w piekarniku. Proste i przydatne Q&A zawiera sprawdzone patenty na pyszną i chrupiącą przekąskę.

Czy trzeba gotować ziemniaki przed pieczeniem?

Wbrew pozorom najszybszy i najlepszy sposób na pieczone ziemniaki nie polega na wyłożeniu ich na blachę i wstawieniu do piekarnika. Wychodzą o wiele lepsze, gdy je wcześniej ugotujemy. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • w mundurkach – ziemniaki szorujemy szczoteczką, żeby usunąć wszelkie zabrudzenia i gotujemy w gorącej wodzie przez ok. 10 min,
  • w kawałkach – obieramy ziemniaki i kroimy na ćwiartki lub w talarki – wrzucamy do gorącej wody na 5–7 min.

Czas potrzebny na podgotowanie ziemniaków przed pieczeniem jest różny w zależności od wielkości warzyw. Należy wyjąć je i odcedzić, kiedy są jeszcze twarde, żeby nie rozpadły się przed przełożeniem na blachę. Najlepiej wyłowić je z gorącej wody przy pomocy łyżki cedzakowej. Następnie odkładamy je na durszlak, żeby odsączyć nadmiar wody. Możemy dodatkowo osuszyć je na papierowym ręczniku.

Jak upiec ziemniaki w piekarniku, żeby były chrupiące?

Wstępnie ugotowane ziemniaki obtaczamy w marynacie i przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ustawiamy temperaturę na 220°C i włączamy termoobieg, żeby upiekły się równomiernie z każdej strony.

Poniżej kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę podczas pieczenia ziemniaków:

  • odpowiednia wielkość – do pieczenia w całości wybieramy małe, młode ziemniaki. Większe kroimy na kawałki,
  • odstępy – lepiej wyłożyć je na dwie blachy niż ciasno obok siebie lub jeden na drugim. Miejsca, w których ziemniaki stykają się ze sobą, na pewno nie wyjdą chrupiące,
  • marynata – przygotowujemy ją na bazie oliwy, oleju lub masła. Dodatek tłuszczu co prawda sprawia, że potrawa jest bardziej kaloryczna, ale to właśnie dzięki niemu ziemniaki z piekarnika tak ładnie się rumienią,
  • mieszanie – po 20 min od wstawienia ziemniaków do piekarnika potrząsamy blachą lub mieszamy je przy pomocy drewnianej łopatki, żeby pokryły się złotą skorupką z każdej strony.

Pieczenie ugotowanych ziemniaków to patent, który zawsze skutkuje pomyślnym rezultatem. Możemy przygotować także zapiekane ziemniaczki bez gotowania, jednak o wiele trudniej jest zrobić je w taki sposób, żeby były chrupiące.

Czy można piec w piekarniku surowe ziemniaki?

Jeśli chcemy spróbować upiec surowe ziemniaki w piekarniku – bez wcześniejszego gotowania, warto trochę im pomóc, żeby efekt był zbliżony do naszych oczekiwań:

  • nakłuwamy je widelcem lub nacinamy nożem (jak w przepisie na ziemniaki hasselback), wtedy szybciej zrobią się miękkie w środku. W ten sposób łatwiej odparuje woda, która jest zagrożeniem dla pożądanej chrupkości,
  • ziemniaki polewamy tłuszczem przed włożeniem do piekarnika, a potem drugi raz po ok. 20 min pieczenia,
  • włączamy termoobieg, który przyspiesza odparowanie wody.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się zapiekać surowe, czy gotowane ziemniaki, dużą rolę odgrywa dobór przypraw. To dzięki nim prosta przekąska zamienia się w aromatyczną potrawę, której trudno się oprzeć.

Czym przyprawić ziemniaki do pieczenia?

Dla wzbogacenia smaku pieczonych ziemniaków świetnie sprawdzą się ziołowe lub pikantne dodatki. Które przyprawy warto wybrać?

  • Tymianek, rozmaryn, oregano lub majeranek – mogą być świeże lub suszone. Te drugie przed dodaniem do marynaty rozcieramy w dłoniach, by uwolnić ich piękny zapach. Osoby, które lubią proste rozwiązania, mogą śmiało sięgnąć po mieszankę ziół prowansalskich.
  • Czosnek – przeciskamy przez praskę i dodajemy do marynaty lub zapiekamy w łupinach razem z ziemniakami. Pieczony czosnek jest mniej ostry, ale nadal doskonale wzmacnia smak potrawy. Odpowiedni będzie też granulowany.
  • Gałka muszkatołowa – dodaje bardziej orzechowych i orientalnych nut.
  • Słodka papryka – sprawia, że ziemniaki nabierają ładnego, cieplejszego koloru.
  • Papryczka chili – czyli coś dla amatorów ostrzejszych smaków.

Pieczone ziemniaki możemy również posypać świeżymi ziołami już po wyjęciu z piekarnika. W tym celu doskonale sprawdzi się klasyczny koperek lub natka pietruszki.

Sprawdzone pomysły na pieczone ziemniaki

Jak przygotować ziemniaki z piekarnika krok po kroku? Szczegółowe instrukcje znajdują się w naszych najlepszych przepisach na:

  • łódeczki ziemniaczane – czyli pieczone cząstki ziemniaków w słodko–ostrej marynacie na bazie różnych rodzajów papryki,
  • frytki z piekarnika – doskonała alternatywa dla klasycznych frytek smażonych w głębokim tłuszczu,
  • chipsy z piekarnika – domowy sposób na popularną przekąskę,
  • zapiekankę ziemniaczaną – to z kolei pomysł na pyszną potrawę, która dzięki nieskończonym możliwościom modyfikacji za każdym razem będzie smakować inaczej. Wśród sprawdzonych kompozycji warto wymienić: zapiekankę z ziemniakami i kalafiorem, z porem, kiełbasą lub cukinią,
  • ziemniaki faszerowane – podobnie jak zapiekankę, możemy je przygotować z wieloma różnymi dodatkami. Dla amatorów tradycyjnych smaków doskonałe będą ziemniaki zapiekane z serem, a dla kulinarnych odkrywców – zapiekane ziemniaki z węgierską mieszanką.

Świetnym pomysłem na szybki i kompletny obiad dla całej rodziny jest przygotowanie mięsa, ziemniaków i dodatków na jednej blasze. Możemy w ten sposób upiec kurczaka, żeberka lub rybę w towarzystwie ziemniaków i innych, kolorowych warzyw – marchewki, papryki lub bakłażana.