Prawdziwy pyszny hot dog wcale nie jest przeładowany dodatkami. Wystarczą dobre składniki bazowe i jeden lub dwa dodatki. Chodzi przecież o to, żeby nie rozpadał się w dłoniach. Hot dog jest jedną z tych potraw, które przecież bez skrupułów jemy bez noża i widelca. Ta przekąska często sprzedawana z ulicznych budek najlepiej smakuje właśnie jedzona wśród miejskiego zgiełku.

Jak zrobić hot doga? Bułka to podstawa

Dobry hot dog równa się dobra bułka. Nie może być zbyt chrupka i twarda, postawmy raczej na miękką bułeczkę. Możemy ją wcześniej przez chwilę podpiec w piekarniku, żeby była ciepła. Uważajmy przy przekrawaniu - jeśli za mocno nadetniemy bułkę może się rozpaść, kiedy włożymy do niej pozostałe składniki.

Kupne bułki do hot dogów niestety często są wypakowane konserwantami i sztucznymi polepszaczami smaku. Zamiast kupować mrożone pieczywo, warto upiec bułki samodzielnie. Możemy użyć zwykłych bułek, albo takich do hot dogów francuskich, z otworem w środku.

Hot dogi domowe - parówka, kiełbaska, a może kabanos?

Zależnie od tego, co lubimy, nasz hot dog może mieć inny środek. Jeśli jesteśmy fanami delikatnych smaków, wybierzmy parówki. Takie o dobrym składzie, z dużą zawartością mięsa. Do hot dogów można też włożyć kiełbaskę. Pamiętajmy tylko, żeby nie była zbyt gruba, bo nie zmieści się w naszej bułce. Powinna za to być długa - w idealnym hot dogu parówka lub kiełbaska wystaje poza końce bułki.

Dobrym rozwiązaniem jest też użycie do hot dogów kabanosów. Postawmy raczej na te grubsze, a jeżeli mamy w domu tylko bardzo cieniutkie, włóżmy kilka do jednego hot doga. Dzięki kiełbasie albo kabanosom nasz hot dog zyska nowy, lekko wędzony smak.

Dzisiaj to już nie problem, żeby hot doga mogli zjeść także wegetarianie. Parówki sojowe dobrze zastępują mięsne odpowiedniki, a kiedy dodamy do nich warzywa i sos, nawet zatwardziali mięsożercy nie dostrzegą różnicy. Taki wegetariański hot dog potrafi być naprawdę pyszny!

Jak zrobić domowe hot dogi?

Przygotowując domowe hot dogi, powinniśmy zadbać o to, by wszystkie ich elementy były odpowiednio ciepłe. Najlepiej dodatki przygotować sobie wcześniej i położyć na stole, a bułki i kiełbaski podgrzewać jednocześnie. Możecie wybrać tradycyjną metodę, czyli piekarnik do bułek i garnek z wodą do kiełbasek lub… kupić sobie przydatny gadżet!

W sklepach dostępnych jest wiele urządzeń przeznaczonych do jednego typu dań, na przykład muffinek, placków czy frytek. Poniższe urządzenie powstało z myślą o perfekcyjnych hot dogach. W środek wkładacie parówki, a po obu stronach umieszczacie bułki. Na raz możecie przygotować 2 hot dogi. Ustawiacie moc opiekacza i naciskacie guzik – po chwili domowe hot dogi są gotowe! Prościej już się nie da.

Co dodać do hot doga? Prażona cebulka i kiszona kapusta

Jakie dodatki wybrać do hot dogów? Inspiracji mogą dostarczyć nam sprzedające hot dogi food trucki. Znajdziecie w nich mnóstwo ciekawych połączeń smakowych. Klasykiem będzie dodanie do hot doga prażonej cebulki, kiszonego ogórka lub sałatki Coleslaw. Możemy jednak również dołożyć do bułki z parówką kawałki ananasa lub mango, polać je sosem curry. Albo przygotować hot doga w stylu niemieckim - z kiszoną kapustą. Wersja lżejsza? Z sezonowymi warzywami, szparagami, pomidorami, rzodkiewką - wiosenny hot dog smakuje wspaniale.

Sprawdź też przepisy na hot dogi w stylu francuskim i chicagowskim!

Oprócz klasycznego ketchupu (a może domowy ketchup?) i musztardy, poeksperymentujcie z innymi sosami. Świetny będzie sos barbecue albo słodko-kwaśny. Ważne, żeby nie był za rzadki - inaczej po prostu wyleje się z bułki. Żeby sosy nie ściekały nam po palcach, nie nakładajmy ich dużo, raczej posmarujmy nimi bułkę niż parówkę. Domowe hot dogi są pyszne!