Mieszkańcy bloku, kamienicy czy apartamentowca zazwyczaj mogą jedynie pomarzyć o grillowaniu w ogrodzie. Część osób, które posiadają balkony, właśnie w tej przestrzeni widzi szansę na letnie grillowanie pod chmurką. Jak na takie rozwiązanie zapatruje się prawo? Ogólnopolskie przepisy z 1994 roku, a dokładniej ustawa o własności lokali, nie regulują szczegółowo tej kwestii. Zaznacza się, że balkon należy do posesji i właściciel może decydować, jakie czynności na niej wykonuje. Ogólny przepis prawny mówi o przestrzeganiu porządku i dobra innych mieszkańców. 

Grillowanie na balkonie – zasady

Własne regulacje dotyczące grillowania na balkonie ustalić może natomiast spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, do której należy właściciel mieszkania. Należy dobrze wczytać się w regulamin zarządcy, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci mandatu. Jeśli jednak takich ustaleń nie ma, grillowanie na balkonie jest możliwe. Należy oczywiście uwzględnić zasady bezpieczeństwa i ostrożności. W razie niebezpieczeństwa możemy bowiem spodziewać się interwencji straży pożarnej wezwanej przez sąsiadów. Jeśli dodatkowo dochodzi do zakłócania porządku publicznego, czyli hałasu, awantur czy innych incydentów, do akcji przystępuje policja. Należy także pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu resztek po grillowaniu – żaru nie wyrzucamy bezpośrednio do śmietnika ani nie wysypujemy np. do rynny.

Grillowanie a dym – kiedy grillowanie grozi mandatem?

Jeśli zaplanowaliśmy kulturalne grillowanie, wiemy, że wspólnota czy inny organ zarządzający pozwala na grillowanie na balkonie, a ponadto najbliżsi sąsiedzi także nie mają nic przeciwko, i tak musimy się liczyć z jeszcze jedną kwestią. Chodzi o pojęcie immisji. Immisja to działania, które podejmowane w obrębie jednej posesji lub lokalu, bezpośrednio lub pośrednio wpływa na sąsiadów. Grillowanie, a szczególnie pierwszy etap rozpalania grilla, naturalnie łączy się z dymem. Dymienie nie koniecznie musi odpowiadać mieszkańcom całego bloku lub bloku naprzeciwko. W takiej sytuacji osoby, które odczuwają negatywne skutki naszego działania, mogą wezwać odpowiednie służby, a te pociągnąć nas do odpowiedzialności. Co ważne, nie dotyczy to jedynie mieszkańców bloków, ale także domków szeregowych, tzw. bliźniaków i domów jednorodzinnych położonych w niewielkiej odległości od siebie.

Grill ogrodowy w parku – gdzie można legalnie grillować?

Jeśli grillowanie na balkonie także nie leży w granicach naszych możliwości, możemy zdecydować się na grill ogrodowy i wypad w plener. Zielone przestrzenie miasta zachęcają do rozpalenia grilla i posiłku prosto z rusztu. Zanim jednak rozstawimy grill ogrodowy i przygotujemy obiad pod chmurką, sprawdźmy, czy na danym terenie grillowanie jest legalne. Każdy z parków czy zagajników ma własny regulamin, który przekazuje takie informacje. Przykładowo w Warszawie jest 75 parków i w większości z nich grillowanie jest dozwolone. Nie tylko parki w stolicy są pozytywnie nastawione do tematu grillowania. Grill ogrodowy możemy rozstawić m.in. w wyznaczonych parkach w Krakowie, Wrocławiu czy Łodzi.

Są jednak prawne ustalenia dotyczące zielonych przestrzeni miasta, które odgórnie zakazują rozpalania grilla. Chodzi o obiekty, które mają status zabytków lub dużą wartość historyczną – tu przykładem będzie warszawski Park Ujazdowski, Łazienki Królewskie czy Ogród Saski. Grillowanie w niedozwolonych miejscach grozi mandatem w wysokości do 500 zł.

Grillowanie pod chmurką musi zawsze odbywać się z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i poszanowania innych osób, które rekreacyjnie korzystają z danego terenu. Wiele z parków posiada odpowiednio oznaczone stanowiska, a przy nich wygodne zadaszone ławki ze stolikami i kosze na śmieci. Każdorazowo po zorganizowanym grillowaniu należy po sobie posprzątać – osoby, które zanieczyszczają lub zaśmiecają miejsca publiczne, podlegają karze grzywny do 500 zł.

Grillowanie – smaczne przepisy na grilla

Udane grillowanie na balkonie lub w parku z użyciem grilla ogrodowego to zasługa sprawdzonych przepisów. Corocznym hitem są mięsne produkty wrzucane na ruszt – kiełbaski z grilla, szaszłyki czy pałki i skrzydełka z grilla będą strzałem w dziesiątkę dla fanów mięsa. Można też zaszaleć i zrobić oryginalne szaszłyki serowe lub frykadelki z czerwonym sosem. Warto wykorzystać też sezonowe produkty - takie jak owoce - i zrobić szaszłyki z morelami. Grillowanie z takimi propozycjami na pewno będzie udane!