Gęś – polski drób eksportowy

Mimo że kurczak cieszy się największą popularnością na polskim stole, to właśnie gęsi stanowią większość w kwestii drobiu hodowlanego. Polska gęsina wraca do łask, a jej zalety docenili m.in. Niemcy. Nic dziwnego, bo gęsi rasy kołudzkiej  (inaczej owsianej) charakteryzują wyjątkowe walory smakowe. Wszystko za sprawą specjalnej diety – zwierzęta przez ostatnie tygodnie hodowli karmi się owsem. Pysznego mięsa dostarcza też gęś pomorska - doskonała do pieczenia i wędzenia, a szczególnie do półgęsków.

Zobacz przepis: gęś pieczona z jesiennymi warzywami

Gęsina – zdrowa i smaczna

Gęś to nie tylko wyjątkowy smak, ale też cenne dla zdrowia składniki. I choć gęsina jest równie tłusta co wieprzowina, to wyróżnia się lepszym składem. Krajowa Rada Drobiarstwa podaje, że mięso z gęsi zawiera spore dawki białka, żelaza, witaminy A i E oraz witamin z grupy B. Warto wiedzieć, że gęsi tłuszcz w medycynie ludowej wykorzystywany jest jako maść rozgrzewająca przy przeziębieniach i bólach mięśni.

Pieczona gęś na Świętego Marcina

Jak upiec gęś na Świętego Marcina? Wbrew pozorom to nic trudnego, ale musimy uzbroić się w cierpliwość. Pieczenie gęsi w piekarniku trwa około 45 minut na każdy kilogram mięsa. Jednak poza procesem pieczenia, przepis na gęś wcale nie jest czasochłonny. Świeżą lub mrożoną gęś wystarczy natrzeć ulubionymi przyprawami, włożyć do brytfanny i podlać odrobiną wody (można dodać też odrobinę alkoholu) Piekarnik rozgrzewamy do 220 stopni, wkładamy naczynie, a następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni. Po kilku godzinach możemy cieszyć się smakiem doskonałej gęsi! Ten podstawowy przepis można wzbogacać różnymi dodatkami, takimi jak jabłka, pomarańcze czy suszone figi.

Po więcej inspiracji na gęsinę zajrzyjcie do powyższej galerii przepisów, gdzie zebraliśmy najlepsze receptury na gęsie przysmaki w różnych odsłonach. Życzymy smacznego!