Sernik to ciasto, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Ale pieczemy go nie tylko na ważne uroczystości. Dzięki mnogości przepisów można wybrać ten, który smakuje nam najbardziej. Jednak by oprócz smaku pięknie wyglądał, trzeba znać kilka zasad jego przygotowania. Bez nich nie ma co liczyć na sukces.

Jaki sernik jest najlepszy?

Być może nie zdajecie sobie sprawy, że rodzajów serników jest co najmniej kilkadziesiąt. Do najpopularniejszych w naszym kraju należy chyba sernik krakowski. To klasyk znany od lat. Najczęściej z rodzynkami, wyróżniający się zwartą i mocno twarogową masą.
Równie popularny i goszczący na wielu rodzinnych uroczystościach jest sernik z brzoskwiniami. Zwieńczony bezą i kruchą posypką, wręcz rozpływa się w ustach.
Jednak za oceanem popularne są lżejsze desery. Tam często robi się serniki z serków śmietankowych. Słynny sernik baskijski powstaje właśnie z serka śmietankowego i śmietany kremówki (śmietanka 36%). Dzięki temu jest  aksamitny i delikatny.
Puszysty, lekki, wyjątkowo kremowy i wilgotny jest natomiast sernik nowojorski. Tajemnica jego lekkości to kąpiel wodna.

Moglibyśmy opisać jeszcze wiele pysznych serników, jednak najważniejsze w każdym przepisie jest to, by po wyjęciu z piekarnika nie opadł, nie popękał i był puszysty.

Jak zrobić sernik idealny?

Jest kilka żelaznych zasad, które pomogą upiec sernik jak marzenie. Oto one:

Rodzaj twarogu
Wybór sera ma kolosalne znaczenie. Musi być najwyższej jakości, z tzw. czystą etykietą, czyli bez zbędnych dodatków. Im tłustszy, tym sernik będzie bardziej kremowy, a masa zwiąże się podczas pieczenia. Zdecydowanie najlepszy będzie tradycyjny twaróg, zmielony co najmniej 3 razy, ale tak przygotowany da nam gwarancję, że sernik będzie odpowiednio wilgotny i aksamitny.

Temperatura składników
Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej. Wyjmujemy je z lodówki na 2-3 godziny  przed pieczeniem.

Kąpiel wodna
Pieczenia sernika w kąpieli wodnej zapewni większą wilgotność w piekarniku, a to sprawi, że sernik równo wyrośnie i nie popęka w czasie pieczenia.

Temperatura pieczenia
Sernik powinno się piec długo w niskiej temperaturze, nie wyższej niż 150 stopni C. Dzięki temu nie popęka. A po upieczeniu należy pozostawić ciasto w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na kolejną godzinę, by całkowicie wystygło. Nie wolno też nigdy otwierać drzwiczek piekarnika w trakcie pieczenia sernika.

Co zrobić, żeby sernik nie opadał? Kierunek mieszania ma znaczenie

Największym koszmarem pań domu, które przygotowują sernik jest jego opadanie. Zdecydowanie częściej opadają serniki napowietrzone, czyli takie, do których dodajemy ubitą pianę z białek. W tym przypadku istnieje ważna zasada. Gdy do masy serowej będziecie dodawać ubite białka, róbcie to delikatnie, mieszając masę w jedną stronę. W ten sposób nie zaburzycie konsystencji piany z białek. Najlepiej też użyć do tego drewnianej łyżki.
Dodatkowo zbyt długie mieszanie powoduje niepotrzebne napowietrzanie masy, a co za tym idzie sernik w trakcie pieczenia bardziej wyrasta i mocniej opada. Dlatego wystarczy jedynie zmieszać w misce składniki do ich połączenia, zamiast poddawać masę sernikową miksowaniu.  

Zasada mieszania ciasta w jedną stronę dotyczy nie tylko sernika. Przeczytajcie: