Drożdżówka, biszkopt, a może babka? Niezależnie od tego, jaki wypiek przygotowujecie, ważne jest porządne wyrobienie ciasta. Choć może się to wydawać banalnie proste i trudne do zepsucia, to okazuje się, że wcale tak nie jest. Większość z nas popełnia bardzo popularny błąd, przez który wypieki nie wychodzą takie, jak oczekujemy. Zobaczcie, jak mieszać ciasto, aby uniknąć kulinarnej wpadki.

Jak mieszać ciasto, aby nie było zakalca?

Pieczołowicie przesiewacie mąkę, rozpuszczacie masło, ucieracie żółtka i ubijacie białka, a na koniec ciasto i tak nie wychodzi puszyste? Prawdopodobnie źle mieszacie składniki. Już nasze babcie często mówiły, żeby nie zmieniać kierunku mieszania ciasta, bo nie wyjdzie i okazuje się, że miały rację, a co więcej, jest to udowodnione naukowo. Świetnie wyjaśniła to profesor Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku, autorka bloga Science Mission. Na swoim Instagramie opublikowała ona post, w którym tłumaczy co się dzieje w trakcie mieszania ciasta z naukowego punktu widzenia.

Dlaczego trzeba mieszać ciasto tylko w jedną stronę?

Opublikowane przez nią grafiki, ukazują, że białka glutenowe zawarte w mące pszennej sprawiają, że po wymieszaniu proszku z płynnym składnikami tworzy się przestrzenna sieć glutenu, dzięki której ciasto zyskuje lepkość, sprężystość. Wszystko to sprawia, że gdy mieszamy ciasto w jedną stronę, może ono zatrzymać w sobie cząsteczki powietrza i staje się bardziej puszyste, a gdy zmieniamy kierunek mieszania, wiązania białek glutenowych łatwo się osłabiają. A więc, podsumowując, aby ciasto wyszło puszyste i elastyczne, powinniśmy zawsze mieszać je w jedną stronę. Konkretny kierunek nie ma tu znaczenia, ważne, aby nie zmieniać go w trakcie pracy.

Jak długo miksować ciasto?

Skoro wiemy już jak miksować ciasto, warto też przyjrzeć się temu, jak długo należy to robić. Okazuje się bowiem, że wielu z nas robi to zbyt długo lub wręcz przeciwnie- za krótko, a niestety oba te błędy kończą się nieudanym wypiekiem. Otóż jeśli miksujemy ciasto zbyt krótko, to nie urośnie, a gdy robimy to zbyt długo, stanie się za bardzo zwarte i w efekcie opadnie podczas pieczenia. Zawsze powinniśmy więc uważnie obserwować konsystencję mikstury i reagować na bieżąco.