W karnawale macie ochotę na coś słodkiego, ale nie chcecie poświęcać na to zbyt dużo czasu? Faworki przygotowane metodą "na kopertę" zawsze wychodzą idealnie kruche i chrupiące, a ich przygotowanie jest bajecznie proste i szybkie. Spróbujcie koniecznie, a nie wrócicie już do żadnego innego sposobu. 

Jak zrobić faworki bez śmietany?

Zanim przejdziemy do metody zagniatania masy, zacznijmy od przygotowania samych składników. Większość przepisów na faworki zawiera bowiem śmietanę, ale okazuje się, że i bez niej można przygotować smakowite ciasto. Wystarczy zamiast śmietany dodać odrobinę serka mascarpone, a dzięki niemu po usmażeniu faworki wyjdą idealnie kruche i same rozpłyną się w ustach. Warto jednak wiedzieć, jak je odpowiednio zagniatać i wałkować, a jest na to banalnie prosty sposób.

Co zrobić, żeby faworki był chrupiące?

Sekretem dobrych faworków jest odpowiednie przygotowanie ciasta, dlatego trzeba pamiętać, że najpierw masę trzeba długo zagniatać lub bić wałkiem, żeby odpowiednio się napowietrzyła. Jeśli jednak nie macie siły na uderzanie wałkiem przez 10-15 minut, możecie wykorzystać zasadę "na kopertę". Choć ta nazwa może brzmieć dziwnie, to sama metoda jest banalnie prosta. Wystarczy składać rozwałkowane ciasto rogami do środka, tworząc kształt kopertki, po czym wałkować i powtórzyć cały proces jeszcze 3-4 razy. Po tym musimy już tylko bardzo je cieniutko rozwałkować, a następnie klasycznie pokroić w paski z nacięciem w środku i wywinąć. Dzięki temu ciasto na faworki wyjdzie idealnie plastyczne i lekkie, a po usmażeniu będzie się pięknie listkowało. 

Prosty przepis na faworki bez śmietany

Składniki:

  • 350 g mąki pszennej tortowej typ 450,
  • 5 żółtek jaj (rozmiar L),
  • 250 g serka mascarpone,
  • 1 łyżka cukru pudru,
  • 1 łyżka smalcu
  • szczypta soli,
  • 1 łyżka octu spirytusowego,
  • olej do smażenia,
  • cukier puder do dekoracji.

Przygotowanie:

Żółtka miksujemy z cukrem pudrem, serkiem mascarpone, smalcem oraz szczyptą soli. Następnie dolewamy odrobinę octu i wsypujemy przesianą mąkę. Wszystko dokładnie zagniatamy na jednolitą masę, a następnie kilkukrotnie wałkujemy i składamy "na kopertę".

Po 3-4 razach wałkujemy już ciasto cieniutko i wycinamy z niego paski. Następnie każdy z nich nacinamy na środku i przekładamy przez dziurkę jeden koniec ciasta, tworząc charakterystyczny kształt faworka. 

Gotowe faworki smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu aż będą chrupiące i rumiane z każdej strony. Po usmażeniu wykładamy je na talerz z kawałkiem ręcznika papierowego, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Gotowe faworki bez śmietany dekorujemy cukrem pudrem.