Pamiętajmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ta zasada w szczególności dotyczy dzieci, które czeka wzmożony wysiłek, zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Jeśli wymagamy od naszych pociech dobrych stopni w szkole, wymagajmy od siebie stworzenia im właściwych warunków do prawidłowego rozwoju. Według badań przeprowadzonych dla marki Lubella przez Instytut Badania Opinii Homo Homini, tylko co czwarty ankietowany przyznaje, że nie ma problemu z przygotowaniem porannego posiłku. Dajemy tym samym naszym dzieciom zły przykład – Powinniśmy stanowić dla naszych pociech wzór, jeśli chodzi o zdrowe żywienie. Jeżeli od małego będą widzieć rodziców, którzy nie wychodzą z domu bez śniadania, zrozumieją, że tak musi być i sami będą się do tego stosować w przyszłości – zaleca Anna Różyk, dietetyczka współpracująca z marką Lubella, a prywatnie mama dwójki dzieci.

A jeśli zabraknie składników?

Aby zjeść pożywne i zdrowe śniadanie, wcale nie potrzebujemy zbyt wiele czasu. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, co rano przygotowujemy - O poranku powinniśmy zjeść produkty bogate w pełnowartościowe białko, witaminy i minerały oraz cukry, zarówno proste, jak i złożone, które sprawią, że dłużej będziemy czuć się syci – wyjaśnia dietetyk Anna Różyk. W roli doskonałego startera sprawdzi się połączenie np. pieczywa pełnoziarnistego z twarożkiem lub jajkami i dużą ilością warzyw takich jak pomidory, ogórki, rzodkiewki oraz szklanką soku. Aby zróżnicować nasze poranne menu, a przede wszystkim móc szybko przygotować wartościowy posiłek, warto wykorzystać płatki np. kukurydziane Corn Flakes lub płatki pełnoziarniste Corn Flakes od Lubelli. Dzieci uwielbiają płatki, więc możemy być spokojni, że z przyjemnością zjedzą takie śniadanie. – Nie bójmy się dodawać do płatków przyrządzanych dla dzieci owoców, bakalii dla urozmaicenia. Jeżeli dzieci nie lubią mleka, możemy zawsze wykorzystać jogurt naturalny sok owocowy - dodaje Różyk. Dzięki różnym dodatkom, codziennie możemy tworzyć inny zestaw śniadaniowy. Warto pokazać naszym dzieciom, że śniadanie to nie tylko obowiązek, ale również zabawa. – Podchodząc do śniadania w sposób kreatywny, nasze pociechy zobacz, jak różnorodnie i ciekawie można komponować posiłki. Dajmy im możliwość wybierania ich ulubionych dodatków – kilka miseczek z płatkami śniadaniowymi, owocami i bakaliami pozwoli im stworzyć wymarzone śniadanie. – zachęca Anna Różyk.

Co masz zrobić jutro, zrób teraz

Iluzja, że rano brakuje nam czasu, wynika z zostawiania zbyt wielu rzeczy do zrobienia o poranku.

 - Zanim położymy się spać, warto zaplanować nie tylko nasze jutrzejsze ubranie, czy spakować plecak, ale również pomyśleć o śniadaniu, a co za tym idzie - sprawdzić, czy mamy wszystkie składniki, które będą potrzebney do jego przygotowania. – radzi Anna Różyk. Te proste czynności pozwolą nam z łatwością wygospodarować kilka minut na zjedzenie wspólnie pożywnego śniadania.

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Zależy nam, żeby było uśmiechnięte, miało ciekawe zainteresowania oraz przynosiło dobre stopnie ze szkoły. Nie zapominajmy przy tym, że podstawą prawidłowego rozwoju jest zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Jedną z głównych zasad jest powiedzenie – „nie wychodź z domu bez śniadania”. Jego przygotowanie nie zajmuje wiele czasu i może przyrządzić je każdy, nawet dziecko. Do wielkich celów dochodzi się małymi krokami, a pierwszym z nich powinien być smaczny i prawidłowo skomponowany pierwszy posiłek.

***

Anna Różyk - dietetyk współpracujący z marką Lubella, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Specjalistka ds. żywienia, która doświadczenie zdobywała m.in.w Europejskim Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych oraz w Klinice Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii na Warszawskim Szpitalu Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pracuje jako dietetyk dla dorosłych oraz przeprowadza wykłady odnośnie prawidłowego żywienia w placówkach oświaty. Specjalizuje się w układaniu planów żywieniowych dla dzieci. Prywatnie mama dwójki dzieci, przekładająca wiedzę zdobytą podczas studiów na żywienie najbliższych.