Gdy szukałam pomysłu na urodzinowy tort dla mojego dziecka, trafiłam na ten przepis. Wygląda fantastycznie, nie trzeba nic piec, a do tego robi się go całkiem prosto. Wcześniej też robiłam ciasta bez pieczenia, a ulubionym było domowe ptasie mleczko albo tort Pawlowa. Ale ile razy można powtarzać ten sam przepis? Chciałam zrobić coś nowego a równie prostego i pysznego. Poza tym widziałam, że to dużo lepszy pomysł niż tort i na pewno każde dziecko zje taki lekki deser z apetytem.

Gdy więc dziecko zaakceptowało pomysł od razu wzięłam się do roboty.

Piankowe ciasto lastryko bez pieczenia

W moim przepisie na piankowe ciasto lastryko nie robiłam spodu. Ale oczywiście jeśli lubicie ciasta na spodzie, możecie zrobić spód z biszkoptów, albo herbatników. Największy nacisk położyłam na kolor galaretek, by po przekrojeniu był efekt wow. Dlatego wybrałam galaretki o mocnych i ciekawych kolorach. Polecam galaretki o smaku jagodowym, owoców leśnych, kiwi, brzoskwinia. Im więcej kolorów, tym lepiej. Natomiast do masy jogurtowej najlepiej wybrać galaretkę krystaliczną, lub przezroczystą, czyli bez żadnego koloru, by zachować białą barwę masy.

Potrzebujecie:

  • 3-4 różnokolorowe galaretki
  • 1 galaretka na górę
  • 2 galaretki przezroczyste
  • 5 szklanek wrzątku o pojemność 250 ml
  • 500 ml śmietanki kremówki 30 %

Zacznijcie od przygotowania kolorowych galaretek. Możecie to zrobić nawet dzień wcześniej, by odpowiednio się ścięły w lodówce. Zagotujcie wodę. Do 4 oddzielnych miseczek wsypcie galaretki.  Teraz zalejcie każdą galaretkę 250 ml wrzątku. Nie więcej, bo chcemy, by galaretki były twarde. Na opakowaniu jest 500 ml ,ale my odmierzamy tylko 250 ml na każą galaretkę. Każą galaretkę dokładnie wymieszajcie, by rozpuścił się cały proszek, a płyn, zrobi się jednolity i bez drobinek żelatyny. Odstawcie miseczki z galaretkami do przestudzenia. Gdy będą już chłodne, wstawcie do lodówki, najlepiej na całą noc. Muszą być całkowicie stężałe.

Gdy galaretki całkowicie się zetną, wyciągnijcie je z miseczek i pokrójcie w miarę jednakowe kosteczki. Nie muszą być idealne, gdy będą miały nierówny kształt, będą wyglądać bardziej naturalnie. Wrzućcie wszystkie pokrojone galaretki do jednej miski i ponownie wstawcie do lodówki, by się nie rozpuściły.

Tortownice o średnicy 24 cm wyłóżcie papierem do pieczenia. Boki blaszki lekko natłuśćcie, wtedy ładnie się przyklei do brzegów.

W 500 ml wrzątku rozpuśćcie dokładnie 2 przezroczyste galaretki i odstawcie do wystudzenia. Pilnujcie tylko, by nie zaczęła tężeć, musi być zimna, ale płynna.
Wyjmijcie z lodówki śmietankę kremówkę i przełóżcie do miski miksera. Na samym początku ubijajcie od małych obrotach do czasu, aż przestanie się rozchlapywać. Gdy złapie gęstość zwiększcie obroty do maksymalnych i ubijajcie do czasu, aż zrobi się sztywna. Nie przedłużajcie już wtedy ubijania, bo może się zwarzyć.

Do tak ubitej śmietany zacznijcie powoli wlewać chłodną galaretkę przezroczystą i mieszajcie na najniższych obrotach. Gdy tylko całość będzie połączona dodajcie pokrojone galaretki i wszystko wymieszajcie już łyżką, by równomiernie rozprowadzić kolorowe kawałki galaretki. Całość przełóżcie do tortownicy, wyrównajcie wierzch i wstawcie do lodówki na minimum kilka godzin. Gdy masa stężeje, przygotujcie ostatnia galaretkę, którą wylejecie na wierzch deseru. Tutaj możecie ją już przygotować z większej ilości wody. Ja robię z 400 ml, żeby nie była zbyt miękka. Ponownie umieśćcie deser w lodówce, a kiedy galaretkę stężeje można podawać.

redakcja

Opcja z jogurtem

Jeśli wolicie lżejszą wersję lastryko, zamiast śmietanki użyjcie jogurtu naturalnego. Postępujcie identycznie jak wyżej. Jeśli masa wyda wam się zbyt kwaśna, możecie do ubijanego jogurtu albo śmietany dodać 1 łyżkę cukru pudru, ale nie jest to konieczne.