Jeśli tradycyjne, pieczone ciasta nie są waszą specjalnością lub zawsze wychodzi wam zakalec, tutaj obejdzie się bez skuchy. Szybki deser czekoladowy przygotujecie ekspresowo, a resztę zrobi za was lodówka. W przeciwieństwie do wypieków, możecie śmiało na dłuższą chwilę o nim zapomnieć. Kilka chwil dłużej w lodówce pomoże tylko scalić masę na ten przysmak. Nic się nie przypali, a i zmywania będzie zdecydowanie mniej niż po pieczeniu. Same zalety. 

Szybki deser bez pieczenia - sprytny sposób na słodką przyjemność

Co możecie zrobić błyskawicznie i bez konieczności włączania piekarnika i pilnowania czasu czy precyzyjnych proporcji? Takim deserem będą wszelkie serniki na zimno bez podpiekanego (czy jakiegokolwiek wręcz) spodu. Hitem będzie zawsze sernik oreo ze spodem i wierzchem z czarnych, uwielbianych przez wszystkich ciasteczek.

Możecie też przygotować deser w pucharku, np. eton mess z malinami i bezą (już gotową, którą wystarczy pokruszyć) czy też 2-warstwowy kogel-mogel z bitą śmietaną. Z przygotowaniem tych wszystkich propozycji poradzą sobie nawet roztrzepane nastolatki. Nie trzeba być mistrzem cukiernictwa.

Mleko skondensowane - sekretny składnik szybkiego deseru czekoladowego

Doskonałym składnikiem do wielu deserów na zimno jest mleko skondensowane. Wielu z nas zna je z dzieciństwa w wersji w tubce (wyciskaliśmy je prosto do buzi). W wersji do deserów zwykle jest sprzedawane w puszkach, w wariancie słodzonym i bez cukru. Deser czekoladowy bez pieczenia składa się z 2 składników: mleka skondensowanego i czekolady - a że będziemy używać mlecznej, odpada konieczność użycia mleka zagęszczonego z cukrem.

Zwracajcie uwagę na skład produktu. Kupcie mleko skondensowane z mleka pełnotłustego (bez dodatku odtłuszczonego czy w proszku). Takie do tego deseru będzie najlepsze. Aby szybki deser bez pieczenia się udał, a mleko porządnie ubiło, puszka powinna być wyjęta prosto z lodówki.

Jeśli chcesz urozmaicić deser, możesz podzielić mleko przed ubiciem na 2 części i część ubić z czekoladą, a część bez, a następnie przelać do formy jedną warstwę na drugą. Powstanie w ten sposób deser w 2 kolorach.

Deser czekoladowy bez pieczenia - lekka pianka

Składniki (na formę o wymiarach ok. 24 x 26 cm):

  • 400 ml bardzo zimnego, niesłodzonego mleka skondensowanego (z pełnotłustego mleka)
  • 200 g czekolady mlecznej (lub deserowej, jeśli wolicie mniej słodkie desery)

Opcjonalnie: 2 łyżki kakao do posypania wierzchu deseru.

Sposób przygotowania:

  1. Rozpuśćcie czekoladę w kąpieli wodnej i wystudźcie.
  2. Przelejcie zimne mleko skondensowane do miski i ubijcie na piankę. 
  3. Do ubitej z mleka skondensowanego pianki dodawajcie stopniowo wystudzoną czekoladę i zmiksujcie do połączenia się składników.*
  4. Przełóżcie ubitą masę do formy wyłożonej papierem.
  5. Włóżcie do lodówki na minimum 4 godziny (na dolną półkę) lub najlepiej na całą noc.
  6. Tuż przed podaniem posypcie przesianym kakao. 

*Nie ubijajcie mleka zbyt długo, by konsystencja pozostała piankowa. W przeciwnym razie uzyskacie „maślaną”.

Źródło przepisu: Instagram (@onaciaglegotuje)